Seriál Vinaři se natáčel v Pavlově.

Seriál Vinaři se natáčel v Pavlově. | foto: FTV Prima

V Pavlově pili Vinaři a běhali Indiáni z Větrova, mezi filmaři je oblíbený

  • 3
Kde leží vesnice Křetice? Na mapě byste ji hledali jen těžko. Přesto ji důvěrně zná víc než milion televizních diváků, kteří každý týden sledovali seriál Vinaři. Seriálovým Křeticím v něm propůjčil své ulice a domy Pavlov na Břeclavsku.

Kdysi býval největší vinařskou obcí mikulovského panství. A o bohatství zdejších vinařů nejlépe svědčí výstavné vinné sklepy s barokními štíty a nadsklepní vinařské domy s renesančními a barokními jádry.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

Řadu selských gruntů na návsi pak uzavírá kostel svaté Barbory, který se v seriálu také objevuje. K tomu panorama Pálavy s jejími zříceninami a zrcadlo novomlýnských nádrží.

„Když jsme se šéfrežisérem a architektem objížděli předvybrané lokace, nechal jsem se štábem přehlasovat. Takové živoucí kulisy jsme jinde nenašli. Jde o to, dívat se na lokaci optikou kamery. Takhle máme krásný výhled tu na Mušov, tu na svatou kapličku. Takže vyhrála kamera,“ vysvětlil při natáčení producent seriálu Tomáš Vican. A pochvaloval si i ochotu místních.

„Když třeba točíme ve sklípku, tak si uzurpují právo být s herci, chtějí jim ukazovat svoje tajná místa. Občas je tak potřeba herce navádět zpět na ten správný plac, do toho správného sklípku,“ smál se.

Na pavlovské návsi bydlel policista Lebeda

Vinařský seriál přilákal do Pavlova davy turistů. První řada seriálu Vinaři, která vznikala pod taktovkou režiséra Jiřího Vejdělka a scenáristy Petra Kolečka, ale zdaleka nebyla prvním počinem filmařů v Pavlově. Krajinou kolem vesnice i jeho památkovou rezervací procházeli hrdinové Indiánů z Větrova i seriálů My holky z městečka či Četnické humoresky.

Fotogalerie

A třeba v dětském filmu s kriminální zápletkou Třetí skoba pro Kocoura bydlel na pavlovské návsi policista Lebeda v podání Lubomíra Kostelky. Dnes už legendární film režiséra Radima Cvrčka z roku 1983 se vedle Pavlova natáčel také v sousední Klentnici a v Mikulově.

Pamětníci natáčení se dokonce před třemi lety sešli na mikulovské radnici, aby na něj zavzpomínali. „Když se objeví film v televizi, vždycky mi přátelé volají, že mě viděli. I po tolika letech mě poznají,“ řekla tehdy Hana Buřitová, která v té době pracovala jako ředitelka Kulturního střediska a celému natáčecímu týmu pomáhala také s organizací komparzu, zajištěním prostor či obhlídkou terénu.

Točil se zde třeba i Náš dědek Josef s Bohušem Záhorským v hlavní roli svérázného moravského staříka. Ve filmu se objevil pavlovský hřbitov i náves, kde stál statek Josefova syna.

Zajímavou epizodou ve filmové historii vesničky jsou filmy z padesátých let. A filmaři, kteří tady v roce 1959 točili snímek Velká samota, nečekaně přispěli i k tomu, jak Pavlov vypadá dnes. Právě podle záběrů z tohoto filmu totiž letos pavlovští vinaři obnovili boží muka ve vinohradech.

Co se točilo v Pavlově

  • Velká samota (1959)
  • Náš dědek Josef (1976)
  • Indiáni z Větrova (1979)
  • Třetí skoba pro Kocoura (1983)
  • My holky z městečka (1986)
  • Četnické humoresky (1997)
  • Vinaři (2014)

„Boží muka byla zbořena někdy na začátku šedesátých let minulého století družstevníky, kterým stavba vadila při vjezdu zemědělské techniky,“ vysvětlil Pavel Krška ze spolku pavlovských vinařů Vinitorum Palaviensis.

Když se vinaři rozhodli, že stavbičku obnoví, chtěli jí také vtisknout podobu právě takovou, jakou kdysi mívala. „Obnovovali jsme ji podle doložených historických zdrojů. Mimo jiné se objevila právě ve filmu Velká samota, který byl v Pavlově natočen v roce 1959. I tam jsme hledali její někdejší podobu,“ podotkl Krška.