kolečové brusle, ilustrační foto

kolečové brusle, ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

SERIÁL: Pěkný zadek a vypracované nohy získáte na in-line bruslích

  • 5
K jízdě na kolečkových bruslích potřebuje velice málo. Vlastně jen ucházející počasí a alespoň trošku rovný asfalt. Pak už čeká jen příjemná jízda s ještě lepším výsledkem.

"Na bruslích jsem od mala. Nejdřív jsem jezdila jen na těch s plastovými kolečky. Před čtyřmi lety jsem si koupila nové, kvalitnější, tak aby se tolik neničily, a jezdím na bruslařské stezky," říká studentka Kateřina Valová.

Vybírat lze z nepřeberného množství značek, barev a modelů. "Pro začátečníky jsou vhodnější brusle s měkčími a menšími kolečky. Optimální velikost je od sedmdesáti šesti do dvaaosmdesáti milimetrů. Brusle jsou níž u země, jsou hravější, lépe se ovládají a víc absorbují nárazy. Větší kolečka, zhruba od těch devadesáti milimetrů, jsou pak vhodná pro zkušenější bruslaře, protože jsou rychlejší a snáz překonávají nerovnosti na asfaltu," vysvětlil Bekim Halili, odborník na in-line brusle z obchodu Barnex Sport.

Začátky bokem

Než se vydáte poprvé ve špičce na cyklostezku, je dobré zkusit první krůčky někde bokem na parkovišti. "Začátečníci by měli nejprve vjet s bruslemi do trávy a zvyknout si na postoj. Potom je dobré zkusit cvičně spadnout, samozřejmě s nasazenými chrániči. Nejdůležitější ale je nacvičit brzdění," vysvětlil instruktor ježdění na in-linech Daniel Kotas. Bruslení podle něj není vhodné pouze pro lidi se srdečními problémy nebo s velkými bolestmi kloubů. "Když to ale srovnám například s běháním, tak brusle zatěžují hlouby určitě o poznání méně," dodal.

Český pohár in-line bruslení půlmaraton

Typů bruslí je celá řada. Fitness pro běžné ježdění, agresiv určené ke skákání a ježdění na rampě, rychlobruslařské brusle anebo freestyle pro rychlejší jízdu městem. Pořídit lze dokonce už i brusle vyrobené z bio materiálu.

Kolečka je potřeba alespoň jednou za dva roky vyměnit a během roku prohazovat jejich pořadí, protože se nesjíždí všechna čtyři stejně. Vyrábí se i různé typy ložisek a rámů.

Ložiska, rám, ponožka

Ložiska stačí začátečníkovi průměrné kvality. Rám je potřeba vybírat opatrněji. "Vyrábí se buď hliníkové nebo compositové, což je hliník a různé příměsi. Oba tyto materiály jsou kvalitní. Rozhodně však nedoporučuji kupovat brusle s plastovým rámem někde v supermarketu. Při výběru by se měli lidé řídit hlavně tím, jak bota sedí na noze, nikoli značkou brusle," vysvětlil Halili.

Zároveň dodává, že je vždy lepší koupit brusle o půl až číslo větší, aby se dovnitř vešla silnější ponožka.

"Dítě může klidně jezdit od tří od čtyř let, pokud je šikovné. Dětské brusle se potom dají zvětšovat, takže vydrží i několik let. Když už si někdo ale koupí brusle, měl by si určitě pořídit i helmu a sadu chráničů. Úrazů je totiž hodně," zdůrazňuje Halili.

"Nejvíc mě na bruslení baví, že můžu být venku, jet si úplně v klidu, rekreačně, na nic nemyslet a vyčistit si hlavu. Pokud teda jedu sama. Pokud jedu s někým, pokecáme a mám pocit, že jsem pro sebe něco udělala. Největší plus je ale bezesporu to, že kromě pořizovací ceny bruslí už to nic nestojí," pochvaluje si studentka.

Český pohár in-line bruslení půlmaraton

Pro jízdu na bruslích jsou pravidla jízdy stejně důležitá jako pro jízdu v autě. Bruslaři kolikrát přecení svoje schopnosti, jedou příliš rychle nebo nebezpečně.

"Lidé by si měli uvědomit, že předjíždět jiného bruslaře, když proti nim jede kolo, je opravdu velký risk. Důležité je mít odhad a trochu soudnosti," zlobí se Halili.

Při bruslení, máte-li správný postoj, můžete posílit téměř celé tělo. Zapojují se zádové svaly, paže, nohy i hýždě. "Pokud si člověk vezme do ruky hole, posiluje až devadesát procent svalů," dodal instruktor Kotas.

Znovu však připomíná důležitost ochranných pomůcek. "Každý někdy spadne, dřív nebo později. Kolečkové brusle jsou sportem s největší úrazovostí," uzavřel Kotas.

in-line brusle

Bota musí naprosto dokonale padnout, být dobře odvětrávaná. Velmi záleží i na rámu, velikosti a tvrdosti koleček (tvrdší kolečka jsou rychlejší, méně se sjíždějí a hůře tlumí otřesy - typ A).
Pro rekreační jízdu se doporučuje, aby byly brusle vybaveny patní brzdou a aby se ji bruslař naučil dobře a efektivně používat.
Bezpodmínečně nutné je nosit přilbu (klidně i cyklistickou), odborníci vřele doporučují kompletní sadu chráničů na kolena, lokty a zápěstí s dlaněmi. Ke koupi jsou i elasťáky se skrytými polštářky na ochranu choulostivých tělních partií (hýždě a boky). Velice praktické je mít speciální batoh nebo alespoň ledvinku na doklady, mobil a skladné boty.

Kam na brusle
Brno
Cyklostezka okolo Svratky (ulice Vídeňská - Modřice)
Okolo Svitavy (Obřany - Bílovice nad Svitavou)
Mariánské údolí (konečná zastávka linky č. 45)
Brněnská přehrada - Rakovec
Masarykův okruh Jundrov - Bystrc
jih Moravy
Kolem farmy Rúdnik (Hodonínsko)
Kolem rybníka Olšovec
Lednice - Nejdek (Lednicko)
Vyškov - Topolany (Vyškovsko)
Židlochovice - Blučina - Měnín

Jízdy na bruslích městem Brnem

24. 4.; 15. 5.; 19. 6.; 17. 7.; 7. 8. a 18. 9.
In-line jízdy na automotodromu v Brně
16. 4.; 7. 5.; 18. 6.; 25. 6.; 2. 7.; 16. 7.; 6. 8.; 27. 8. a 3. 9 (mav)