Muškaření - Antonín Pešek v pstruhovém revíru na řece Svratce.

Muškaření - Antonín Pešek v pstruhovém revíru na řece Svratce. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

SERIÁL: Relax, sport, ale i láska na celý život. To je muškaření

  • 1
Muškaření je aktivní druh rybaření, při kterém si odpočine nejen tělo, ale hlavně mysl. "Když hledáte rybu, nemáte v hlavě prostor na jiné myšlenky. Okolní svět přestane existovat a vy se tak zbavíte každodenního stresu," líčí své pocity z lovu mistr světa v muškaření Antonín Pešek.

Muškaři nečekají, až za nimi ryba připlave, ale sami ji vyhledávají. Nejen tím se však liší od klasických rybářů. "Ryby nelákáme na živé návnady, ale na mušky, což jsou napodobeniny hmyzu. Vážou se z bavlnek, chemlonu, ale i peříček nebo srsti zvířat," popsal Pešek.

Muškaření - Antonín Pešek v pstruhovém revíru na řece Svratce.

Podle něj je potřeba se přizpůsobit lokalitě, v níž loví: "Ryba není hloupá, ví, jak vypadá potrava v jejím

muškaření

Co si s sebou vzít na řeku?
Základní věc je rybářský lístek. Když člověk projde školením, dostane potvrzení a na úřadě mu pracovníci vystaví rybářský lístek. pak se zájemce přihlásí k organizaci, v jejímž revíru chce lovit. Všechny poplatky v prvním roce činí přibližně 3 tisíce korun. V dalších letech je cena o polovinu nižší.

Ryby se loví na jeden druh prutu, který je lehčí a pružnější než klasický rybářský prut. Používá se speciální muškařská šňůra a naviják. Vlasec stačí dvoumetrový. Návnady, kterým se říká mušky, se dají koupit za dvacet korun nebo si je muškař může vyrobit sám z přírodních i umělých materiálů.

Nejlepší je obléct se do neoprenového nebo goretexového oblečení a brodících bot. Otužilci si však vystačí i se sportovním oblečením a vysokými holínkami.

Kde a kdy můžete lovit?
Pstruhová, tedy i muškařská, sezóna začíná 16. dubna a končí 30. listopadu.

Oblíbenými řekami na jižní Moravě jsou Jihlava, Svratka u Tišnova, Dyje u Vranova, Oslava.

Loví se lososovité ryby, jako pstruh obecný, pstruh potoční, pstruh americký duhový nebo siven a lipan.

okolí." Většina rybářů si mušky váže sám. A jak říká další muškař Igor Slavík, právě díky návnadám je pro něj tento druh lovení nejvyšší formou rybaření.

"Je to dobrý pocit, když pstruha přelstíte a ulovíte ho na vlastnoručně vyrobenou mušku," libuje si Slavík. Úplný laik si však může umělé larvičky koupit už hotové v obchodech s rybářskými potřebami.

Jiné je i nářadím muškařů. Prut je lehčí, pružnější a místo vlasce rybáři používají muškařskou šňůru. Naviják plní spíše funkci zásobníku. Protože se brodí vodou i několik kilometrů, potřebují muškaři speciální neoprenové nebo goretexové oblečení.

"Znám však lidi, kteří v ledové, dubnové vodě loví jen v kraťasech," směje se Pešek.

Muškaření je přímo spojené s proudními vodami. "V zahraničí se hodně loví na jezerech nebo na moři, ale v našich podmínkách je nejčastější říční muškaření," vysvětlil Pešek.

Zájemci o tento sport tak mohou svést boj s lososovitými rybami jako je pstruh obecný, pstruh potoční, pstruh americký duhový nebo siven a lipan. "Na mušku se dá ulovit i kapr nebo candát, pak se však neimituje hmyz, ale malé rybičky," doplnil Pešek.

Jinak však nezáleží na tom, jestli se ryby loví ráno nebo večer, důležité je se jen přizpůsobit jejich režimu. "Orientujeme se podle světla, teploty. Víme že pstruhy najdeme v klidné vodě za kamenem, ale zároveň blízko proudu, kde je hodně potravy."

Muškaření je sport jako každý jiný

Pešek je mistrem světa v jednotlivcích z roku 2006 a jako člen pětičlenného týmu vybojoval první místo ještě třikrát, naposledy letos. "Tímto naším vítězstvím jsme tak v historických tabulkách předběhli Francii a získali jsme prvenství. Češi jsou tak v muškaření absolutní špičkou," řekl šampion.

Úspěch českých muškařů si vysvětluje jednoduše: "Kromě toho, že jsou naše kluby dobře organizované, je u nás lovení ryb velice levné. Za roční rybářský lístek zaplatíte kolem dvou tisíc, v Rakousku a Slovinsku stejně stojí jeden den lovu."

Muškaření - Antonín Pešek v pstruhovém revíru na řece Svratce.

Asi tisíc registrovaných muškařů je v České republice členy místních rybářských sdružení. Pak dále vznikají specializované organizace, v jihomoravském kraji například Aquares Říčany.

"Muškařit může opravdu každý, muži i ženy. Nezáleží na fyzických předpokladech. Pokud nechcete brodit řeku, nemusíte. Kdo si přeje více sportovat, vybere si náročnější terén," vysvětlil mistr světa.

Dodal však, že sportovní rybaření je už opravdu sport jako každý jiný. Vítěz musí ulovit za určitý čas co nejvíce ryb. Při jejich hledání se celkem zapotí.

Muškaření - Antonín Pešek v pstruhovém revíru na řece Svratce.

"Pokud se ale lovení věnujete rekreačně, je to klidná, odpočinková záležitost. Můžete čekat i na velké úlovky," řekl Pešek. Podle něj je dobré, když má člověk na začátku muškaření odborné vedení, ale chytat se může naučit i sám.

Ryby téměř nejí

"Je určitě výhoda, když je začátečník zručný, ale jinak žádné speciální schopnosti nepotřebuje. Musí mít jen chuť zkusit nové věci," doplnil jeho slova Slavík.

Muškaření - Antonín Pešek v pstruhovém revíru na řece Svratce.Muškaření - Antonín Pešek v pstruhovém revíru na řece Svratce.

Kdo však čeká, že mají muškaři každý večer na talíři pstruha na másle, ten se mýlí. "Devadesát procent ryb pouštíme zpátky do vody. Používáme háčky bez protihrotu a snažíme se ryb nedotknout," vysvětlil Slavík.

Muškaři neloví kvůli gurmánskému zážitku, ale aby si užili čisté přírody. Protože pstruzi přece nežijí ve špíně.