Václav Mencl z ODS byl krajským lídrem strany od roku 2002. Nyní ve Sněmovně končí.

Václav Mencl z ODS byl krajským lídrem strany od roku 2002. Nyní ve Sněmovně končí. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mencl, Filipi ani Husák místo ve Sněmovně neudrželi. Co je čeká dál?

  • 5
Třináct poslanců zvolených v Jihomoravském kraji v roce 2010 se do nově poskládané Sněmovny nevrátí. Více než polovina z nich v předčasných volbách vůbec nekandidovala a šestice z nich pak tentokrát voliče nezaujala. Poslanci, kterým se nepodařilo ve volbách obhájit pozici, míří třeba do rodinné firmy či učit.

Zřejmě největším poraženým je bývalý brněnský primátor Václav Mencl z ODS, který v dolní komoře parlamentu působil od roku 2002. Stejnou dobu také platil za lídra stranické kandidátky v Jihomoravském kraji, tentokrát ho však ODS odsunula až na 27. místo. "Byl jsem vyzván, abych podpořil ostatní kandidáty. Se zvolením jsem vůbec nepočítal," řekl Mencl.

Strana získala na jižní Moravě pouhá dvě poslanecká křesla, což je o čtyři méně než v roce 2010. Mencl sice díky preferenčním hlasům poskočil až na desátou příčku, ani zdaleka ale nepřekročil potřebnou pětiprocentní hranici.

V dalších měsících se chce více věnovat práci architekta a i nadále se hodlá angažovat v ODS. O případné další kandidatuře zatím moc nepřemýšlel.

Jako poslankyně za ODS končí také Dana Filipi, která svůj mandát vykonávala od roku 2006. V těchto volbách se objevila na kandidátce na osmnácté příčce.

Ačkoliv získala přes pět procent kroužků, v celkovém pořadí skončila až pátá, tedy třetí pod čarou.

Podobný odsun na kandidátce potkal i dnes už bývalé poslance ČSSD. Ladislav Skopal ve funkci působil od roku 1996, tentokrát však kandidoval až ze šestnáctého místa. Voliči mu neudělili ani jedno procento preferenčních hlasů. (více čtěte zde)

Ohlídal bude více učit, Husák bude pracovat pro rodinnou firmu

Zastupitel ve Veselí nad Moravou Ivan Ohlídal má za sebou jako poslanec dvě funkční období. ČSSD jej však do předčasných voleb nominovala v kraji až na osmém místě. "Pozice na kandidátce mě poměrně překvapila," sdělil Ohlídal. Ještě v létě, kdy se preference strany pohybovaly okolo třiceti procent, však věřil, že sociální demokraté vyšlou do Poslanecké sněmovny z jižní Moravy osm zástupců a on mandát obhájí.

ČSSD nakonec získala o dvě křesla méně a Ohlídal byl druhým nezvoleným kandidátem. "Výsledek jsem tušil už pár týdnů před volbami, kdy průzkumy nevypadaly tak optimisticky," sdělil.

Ohlídal působí i na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. "Akademické činnosti se nyní hodlám věnovat na plný úvazek," doplnil. Ve volném čase se chce věnovat komunální politice, zvažuje přitom, že by v příštím roce opět kandidoval do veselského zastupitelstva.

Podobně jako ODS a ČSSD postihl úbytek mandátů v kraji i TOP 09, obhájila pouze dvě ze čtyř křesel. Ve spojení s odsunem na kandidátce na to doplatili Jan Husák a Jaroslava Schejbalová. "Nezvolení mě vzhledem k sedmé pozici na kandidátce příliš nepřekvapilo. Ve straně jsme se domluvili na nekonfliktní kampani, takže jsem ani nemohl příliš usilovat o preferenční hlasy," řekl první zmíněný.

Zatímco Schejbalová má za sebou jako poslankyně pouze jedno volební období, Husák zasedal ve Sněmovně od roku 2009. Před vstupem do dolní komory parlamentu za TOP 09 zde totiž působil i jako zástupce KDU-ČSL. V současnosti se stále angažuje ve vedení strany, je totiž jedním z místopředsedů celostátního poslaneckého klubu TOP 09. "Nabídl jsem klubu svoji pomoc i pro další volební období," sdělil. Kromě toho je ale připravený věnovat se rodinné firmě a marketingu.