Pacienti na ARO vyžadují neustálou péči. Všechny čtyři sestry, které se o ně v Břeclavi starají, podle kontroly ale spaly. (ilustrační foto)

Pacienti na ARO vyžadují neustálou péči. Všechny čtyři sestry, které se o ně v Břeclavi starají, podle kontroly ale spaly. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Spaly sestry na břeclavském ARO? Vedení se nám mstí, tvrdí propuštěná

  • 256
Za současných podmínek nemůžeme kvalitně zajišťovat ošetřování nemocných, stěžovaly si vedení břeclavské nemocnice sestry z ARO. Čtyři z nich přišly o místo. Prý spaly ve službě.

Všechny čtyři sestry sloužící loni 18. října v noci na břeclavském ARO našla kontrola spící. Kvůli události na oddělení, kde pacienti vyžadují neustálou pečlivou péči, pak musely přistižené zaměstnankyně z nemocnice odejít.

Taková je oficiální verze příběhu, který nyní vyšel najevo a zveřejnily ho samy vyhozené zdravotní sestry. Ty se zároveň proti tomu, že by ve službě mezi vážně nemocnými pacienty spaly, tvrdě ohrazují.

"V nemocnici jsem pracovala dvacet let. Za celou dobu jsem takovou kontrolu nezažila. Tato přitom přišla měsíc poté, co jsme požádaly ředitelku nemocnice o řešení špatných pracovních podmínek na oddělení. Dva dny před kontrolou se mnou měla pohovor vrchní sestra," popsala Jitka Truksová.

V oficiálním zápisu z noční kontroly je u jejího jména poznamenáno, že spala v uzavřené místnosti na matraci.

"Průměrná výše měsíčních přesčasových hodin je 55 na jednu zdravotní sestru. Aby přesčasy dále nenarůstaly, byl zredukován počet sester na nočních směnách. Za stávajících podmínek nemůžeme dlouhodobě kvalitně zajišťovat ošetřování nemocných," píše se v dokumentu, který o měsíc dříve podepsala za 24 sester ARO právě Truksová.

Žádost o proplacení přesčasů pak dostala na stůl ředitelka nemocnice Janka Bambasová.

Odpovědi na dotaz MF DNES, zda má kontrola se zprávou sester souvislost, se ředitelka vyhnula.

"Vedením nemocnice bylo písemně odpovězeno s tím, že se přesčasy proplácí koncem kalendářního roku. Předmětná žádost nebyla ze strany vedení vnímána jako stížnost," uvedla pouze v prohlášení Bambasová.

Zároveň dodala, že Truksová přišla o práci kvůli hrubému porušení povinností.

"Měla jsem na starosti takzvaný urgentní příjem. V tu chvíli na něm ale žádný pacient nebyl. Čekala jsem, až nějakého přivezou. Všechny povinnosti noční služby jsme plnily," brání se Truksová.

Že by v době kontroly, která se ve 3:20 trefila mezi jednotlivé přesně načasované úkony noční směny, byli v ohrožení pacienti, všechny čtyři sestry odmítají. Při dvanáctihodinové směně prý jen udržovaly pro pacienty noční klid a odpočívaly.

Problém v celém Česku

Situace na ARO podle sester, které MF DNES oslovila, ale ani v novém roce není klidná.

"Celé řešení považujeme za nešťastné, protože v důsledku velmi výrazně poškodilo pověst prestižního oddělení a následně i celou nemocnici," píše se ve vyjádření, které je podepsáno už jen Kolektiv zdravotních sester ARO.

Podle čtrnáct dnů staré reportáže MF DNES je nedostatek sester, které jsou pak přetížené, závažným problémem řady okresních i fakultních nemocnic v celém Česku. Zda vedení břeclavské nemocnice udělalo opatření, které by zabránilo podobným výsledkům kontrol, v úterý ředitelka Bambasová nekomentovala.

Trojice kolegyň Truksové odešla v listopadu po dohodě. Tvrdí však, že tomu předcházel nátlak vedení. Práci si našly rychle.

"Pracuji teď v domově důchodců. Je to jiný typ zaměstnání, ale člověk není v takovém vypětí a stresu," uvedla jedna z nich. Přeje si zůstat v anonymitě. Sama Truksová se ale hodlá se svým dlouholetým zaměstnavatelem soudit. Podle právníků by mohla mít šanci.

"Pro okamžité ukončení pracovního poměru jsou velmi přísné podmínky. Pokud v tomto případě nedošlo k přímému ohrožení pacienta, dle mého názoru k okamžitému propuštění není důvod," konstatovala odbornice na medicínské právo Jolana Těšinová.