Emin zámek v Šanově na Znojemsku slouží mimo jiné drogově závislým lidem. Na...

Emin zámek v Šanově na Znojemsku slouží mimo jiné drogově závislým lidem. Na dohled hlavní budovy rostlo šest rostlin konopí, jak si římo na místě ověřila redakce. Ředitel tvrdí, že o konopí nevěděl, v minulých týdnech byl na dovolené a neschopence. Poté rostliny ze záhonku zmizely. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

V protidrogové léčebně na Znojemsku rostlo konopí

  • 14
V místě, kde si lidé odvykají od drog, rostlo konopí. Ředitel Emina zámku v Šanově na Znojemsku tvrdí, že bez jeho vědomí. Na okresní státní zastupitelství ve Znojmě už kvůli tomu přišlo trestní oznámení.

„Konopí tady pěstuje ředitelův podřízený, vedoucí provozu Oldřich Tomek. Dokonce přikázal, aby se o rostliny starali klienti, kteří se sami ze závislosti na drogách léčí,“ popsal zaměstnanec Ladislav Štursa.

Další dva pracovníci, jejichž jména redakce zná, potvrdili, že pěstování marihuany není v Emině zámku tajemstvím. „Lidé, kteří se tady léčí, kolem těch keříků chodili. Vyznají se v tom a tvrdí, že to nebylo jen technické konopí,“ uvedl jeden z nich.

Teď už rostliny v areálu nejsou, zmizely někdy v posledních čtrnácti dnech poté, co se o ně začali zajímat novináři. I tak ale kvůli konopí v Emině zámku tento týden podala skupina lidí trestní oznámení na Okresním státním zastupitelství ve Znojmě.

Odborníkovi na drogovou problematiku ze společnosti Podané ruce připadá pěstování marihuany v odvykacím zařízení přinejmenším zvláštní.

„S tím, že by někdo pěstoval konopí v zařízení, kde se léčí drogově závislí, jsem se ještě nesetkal. Nepovažuji to za příliš šťastné. Rostlina se dá lehce zneužít,“ varuje Jiří Valnoha.

Ředitel Emina zámku si podle svých slov při obchůzkách areálu konopí nevšiml.

„Je pravda, že jsem čtyři týdny nebyl přítomen, nejprve kvůli dovolené, později z důvodu pracovní neschopnosti. V současné době zde nic takového není. Myslím si ale, že mě měli upozornit pracovníci aktivizačního úseku, kteří vykonávají pracovní činnosti s klienty na zahradě a v celém areálu,“ říká Jaroslav Hajný.

Končí zaměstnanci. Pro nadbytečnost

Konopí však není jediné, na co zaměstnanci poukazují. Ladislav Štursa, který v Emině zámku ukončuje pracovní poměr na konci července, se mezitím stal jednatelem odborového svazu a na ředitele Jaroslava Hajného podal oficiální stížnost.

V ní mimo jiné píše, že i když ředitel schválil směrnici zakazující zaměstnávat rodinné příslušníky, zástupkyně ředitele je sestrou mzdové účetní. V srpnu má navíc nastoupit nová vedoucí sociálního úseku, avšak bez výběrového řízení.

Podle ředitele se ale směrnice vztahuje jen na manžele, partnery, rodiče a děti, kde by byl jeden z nich přímo podřízen druhému nebo podléhal jeho kontrole. Co se týče nové vedoucí, nikdo kromě ní se nepřihlásil.

„Vzhledem k tomu, že splňovala veškeré podmínky a přechází z organizace, kde vykonává stejnou funkci, nebyl žádný důvod ji nepřijmout,“ vysvětluje Hajný.

Na konci měsíce končí v Emině zámku hned čtyři zaměstnanci. „Dostali sice nabídku na ošetřovatelskou činnost, ta je ale o dvě platové třídy níže,“ nelíbí se Štursovi. Podle něj tím utrpí kvalita zařízení. Klientům skončí například dopravní výchova, cykloturistika, kožedělná výroba, výtvarná, duchovní a hudební činnost.

„Aktivizační úsek už nebude chloubou našeho zařízení a Emin zámek se stane vysoce podprůměrným zařízením. Navíc odcházejí pracovníci, kteří klienty důvěrně znají, což je důležité při tvorbě plánu péče a v nastavování osobních cílů,“ tvrdí Štursa.

Kraj řediteli důvěřuje, ale zve ho na pohovor

Ředitel zámku je přesvědčen, že naopak dojde ke zlepšení péče. „Klienti stárnou, zhoršuje se jejich zdravotní stav a tím pádem potřebují více přímé obslužné péče. Od srpna bude posílena a zároveň nahradí i činnost aktivizační,“ oponuje Hajný.

Emin zámek je krajské zařízení. Podle mluvčí kraje jsou pracovněprávní záležitosti plně v kompetenci ředitele. „Bylo rozvázáno několik pracovních poměrů, a to buď dohodou, výpovědí pro nadbytečnost a jednou odchodem do starobního důchodu. U rozvázání pracovního poměru pro nadbytečnost bylo zaměstnancům vyplaceno odstupné,“ okomentovala to krajská mluvčí Denisa Kapitančiková.

Podle ní ředitel Hajný splňuje i požadované vzdělání a praxi na svoji funkci. Jeden vroubek však uznala - ze zámeckého parku zmizelo třináct stromů bez povolení ke kácení. I to stojí v podaném trestním oznámení.

Krajský úřad už si ředitele pozval k pohovoru. „Veškeré dotazy a podněty s ním budou řešeny. S výsledky šetření budou seznámeni i zaměstnanci organizace,“ řekla Kapitančiková.

,