Skluzavky podobné těm, které Carsten Höller instaloval v londýnské Tate Modern (na snímku) by mohly ozdobit Pražákův palác Moravské galerie v Brně. | foto: David OlivariCreative Commons

Moravskou galerii protkají skluzavky z patra do patra, plánuje ředitel

  • 7
Nezvykle odvážným krokem se do dějin Moravské galerie i do vzhledu historického centra Brna chce zapsat její letos jmenovaný ředitel Jan Press. Plánuje totiž ozdobit budovu Pražákova paláce v Husově ulici obřími skluzavkami, které by vedly z okna do okna mezi patry budovy. Podobné zdobily například londýnskou galerii Tate Modern.

Po těchto toboganech by se návštěvníci mohli sklouznout z jednoho patra do jiného. Jízda po skluzavce by navíc podle Presse tvořila symbolický předěl mezi expozicí moderního umění a umění po roce 1945.

Mezi novější exponáty by návštěvníci ze skluzavky doslova vlétli. "Z domu, který původně nebyl vůbec postaven pro účely muzea, bychom tak mohli vytvořit ikonickou budovu, která reprezentuje principy současného umění. Dům protkaný skluzavkami by se stal svým způsobem i marketingovou značkou toho, co dělá Moravská galerie," popisuje Press.

Potíží Pražákova paláce je totiž podle něj to, že jde o památkově chráněnou stavbu, která měla původně sloužit pro exkluzivní nájemní bydlení. "Ideální by bylo tuto budovu prodat a postavit někde jinde bílou kostku, ve které budeme vystavovat moderní umění. To ale možné není. Tak nás napadlo palác alespoň proměnit skluzavkami," vysvětluje Press.

Zatímco stavba nové budovy by podle něj přišla na stovky milionů korun, skluzavky by mohly vzniknout za miliony.

Souběžně s tím se však galerie potýká například s nutností oprav jiné svojí budovy - Místodržitelského paláce na Moravském náměstí. A v resortu kultury nejsou peníze ani na tuto nutnou rekonstrukci.

Německá inspirace

Myšlenku skluzavek pro muzea objevil německý umělec Carsten Höller. Jeho tobogany byly k vidění například v londýnské galerii Tate Modern. Skluzavku venkovní částí budovy, jejíž obdoba by mohla vzniknout v Brně, mohli zase lidé vidět v berlínském institutu moderního umění.

"Skluzavky si spojujeme s hřišti, zábavními parky a nouzovými východy. Chtěl bych ale jejich využití rozšířit," řekl Höller k instalaci svých děl v Londýně.

Skluzavky podle něj mohou změnit vnímání času a prostoru podobně jako ho změnilo třeba používání aut. "Stavy mysli, které zažíváte při jízdě na skluzavce, radost, šílenství a smyslnou paniku, nemohou přece zmizet beze stopy," doplnil v rozhovoru pro Tate Modern umělec.

Press počítá s tím, že příprava skluzavek bude trvat delší dobu. "Oslovení renomovaného umělce by významně přispělo k mezinárodní rozpoznatelnosti Moravské galerie," vyzdvihuje však.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) upozorňuje na to, že stavba skluzavek změní tvář památkově chráněné budovy. "Podle mého názoru je kombinace viditelných moderních prvků do historické budovy velmi problematická, proto bych tuto formu úpravy nepodpořil," myslí si Onderka.

Zásadní slovo pro povolení nápadu ale nebude mít město, nýbrž památkáři. Projekt jim však zatím Moravská galerie nepředložila. "Když s takovými zásahy do budov neměli problém v jiných evropských městech, myslím si, že ani u nás by to nemusel být problém," věří Press.

Pražákův palác je jednou z dominant Husovy ulice v centru Brna. Moravská galerie v něm vystavuje moderní umění.

Pražákův palác je jednou z dominant Husovy ulice v centru Brna. Moravská galerie v něm vystavuje moderní umění.