Domovníci i v dnešní době mají své místo. Starají se o prevenci, vyhazují...

Domovníci i v dnešní době mají své místo. Starají se o prevenci, vyhazují bezdomovce a chytají zloděje. Foto ilustrační. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V Brně se školí první zájemci na nové povolání. Budou z nich domovníci

  • 3
Nájemníci v bytových domech jsou často zvyklí řešit problémové sousedy či drobné krádeže přivoláním policie. Teď by však tyto problémy mohli převzít domovníci. První šestice se už začala v této oblasti vzdělávat. Z funkce se stává nové povolání. Rekvalifikace by mohl nabízet i úřad práce.

Když se řekne domovník, kdekdo si může představit upovídanou sousedku z bytu naproti, která určuje, kdo tento týden zamete schody, a sbírá informace o ostatních z domu, aby se o ně mohla co nejdříve podělit s někým dalším. Nebo postaršího pána, který sedí na vrátnici a pečlivě kontroluje všechny příchozí.

Ve skutečnosti je ale role domovníka mnohem důležitější. Brněnští strážníci zjistili, že se díky přítomnosti domovníků v bytovém domě snižuje kriminalita a zvyšuje spokojenost nájemníků. A taky že domovník může předejít spoustě situací, kvůli kterým se volá policie, hasiči nebo se udělují pokuty. Třeba pokud jsou v domě nepříjemní sousedé.

„Měli jsme u nás těžkou alkoholičku. V jejím bytě byli brouci a švábi. Když se jí zkazil oběd nebo nákup, vyhazovala ho z lodžie ven. Dělo se to minimálně dvakrát týdně. Nechtěli jsme volat policii, tak jsme to po ní sbírali,“ vypráví domovník Radomír Ján z domu v Brně-Řečkovicích.

Právě pro podobné případy se brněnští strážníci rozhodli otevřít Domovnickou akademii. Kurz, v němž se lidé naučí potřebným dovednostem. Ve spolupráci s jihomoravskými hasiči, holešovskou vyšší policejní školou a Střední školou polytechnickou Brno v úterý spustili pilotní projekt.

Domovník v domě má přecházet kriminalitě

Šest dobrovolníků se bude až do října dvakrát týdně vzdělávat v oblasti manuálních prací a zvládání konfliktních situací.

„Domovník by měl být v domě proto, aby se dokázalo předejít kriminalitě. Aby se dům zavíral, tak jak má, ale zároveň to odpovídalo protipožárním předpisům. Aby dokázal eliminovat spory mezi nájemníky už v zárodcích. Aby jim dokázal říct, ať se nehádají, případně je nasměroval třeba na nějakou neziskovou organizaci, která by jim pomohla,“ sdělil účel projektu jeho autor Luboslav Fiala.

První polovinu kurzu se budou účastníci učit zámečnickým, kotlářským a truhlářským pracím. Dozví se, jak vyměnit chodníkovou dlažbu, vyčistit potrubí a co dělat s odpadem. Druhá polovina kurzu se pak zaměří na sociální dovednosti.

To, že jsou pro výkon této pozice opravdu potřeba, potvrzuje i domovník Ján, kterému se nakonec podařilo sousedku alkoholičku přemluvit, aby se přestěhovala k synovi, který se o ni stará.

„Od projektu si slibuji, že se dozvím něco nového a lépe se zorientuji. Ani ne tak v řemeslech, jako v mezilidské komunikaci. Ta je opravdu důležitá. Nedávno jsem třeba řešil byt, ve kterém bydlelo devět lidí, což bylo neúnosné. Jednomu z nich jsem to pověděl a dnes v tom bytě bydlí jen tři,“ říká.

Povolání jako každé jiné

Kromě toho by měl domovník znát právní předpisy, preventivní opatření a vědět, jak se v nejrůznějších situacích zachovat.

„Naším cílem je, aby se domovník dostal do role preventisty a těm svým nájemníkům mohl říct, jak si zabezpečit byt požárními hlásiči, jaký smysl mají únikové cesty. Pro nás je v domě domovník proto, aby tam hasiči nemuseli,“ shrnula mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková.

Až si na šesti dobrovolnících pilotní projekt otestují, začne střední polytechnická škola nabízet kurzy i pro další zájemce.

„Chtěli bychom, aby se z domovníka stalo povolání jako každé jiné, aby se na něj mohli lidé rekvalifikovat,“ popsal Fiala další z cílů Domovnické akademie.

To by v praxi mohlo znamenat, že by na tuto pozici, o které rozhodují vlastníci bytových domů, nabízely rekvalifikační kurzy třeba i úřady práce.