Denní centrum pro děti Vesna v Brně.

Denní centrum pro děti Vesna v Brně. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Školička Vesněnka se bojí o budoucnost

  • 5
Vesněnka, nové brněnské centrum pro malé děti, má za sebou první měsíc provozu. Přesto, že školička už dokázala přitáhnout téměř 30 klientů, má strach o budoucnost. Nedostala totiž dvoumilionovou dotaci z evropských fondů, se kterou počítala.

"Náš projekt neprošel o jeden bod. Prý jsme dostatečně statisticky nedoložili, že jsme potřební," uvedla manažerka projektu Jana Benešová z občanského sdružení ŽVS Vesna.
 
V Brně přitom loni musely mateřské školy odmítnout pět set dětí ve věku tří let a ty menší, jejichž maminky by se chtěly vrátit do práce dříve než po třech letech rodičovské dovolené, už vůbec nemají šanci na umístění.

Jesle jsou v Brně pouze troje a jsou beznadějně plné. Právě batolat a dvouletých dětí je ve Vesněnce nejvíce.

Magistrát už školičce nepomůže

Vesněnka využívá zázemí brněnského spolku Vesna, který ve městě funguje už od konce devatenáctého století a původně to byla první "vyšší dívčí" v republice.

V domě na Údolní, který si spolek pronajímá od magistrátu, mají děti k dispozici třídu, spací místnost, keramickou dílnu, dvě zahrady, tělocvičnu a divadelní sál.

Denní centrum pro děti Vesna v Brně."Magistrát nám vyšel vstříc v tom, že do opravy domu investoval dva miliony korun, aby v něm školička mohla vůbec vzniknout. Dál už nám bohužel pomoci nemůže," dodala Benešová.

Když před měsícem požádala magistrát o pomoc, dostala návrh, aby školička zvýšila cenu. "To jsme udělali a hned ten den jsme přišli o čtyři klienty. Nechtěli platit o třicet korun více," povzdechla si Benešová. A se svými kolegyněmi hledají východisko.

Vesněnku by uživilo šest stálých klientů

"Zůstali jsme v tom úplně sami. Věnujeme se dětem, vymýšlíme pro ně každodenní pestrý program, a až děti předáme spokojeným rodičům, řešíme, jak udržet Vesněnku nad vodou," poznamenala Benešová, která nyní horečně shání sponzory.

Za hodinu hlídání požaduje Vesněnka padesát korun, což je bezkonkurenční cena. Aby byl provoz soběstačný, museli by rodiče platit dvaapůlkrát tolik. Z vlastních zdrojů  Vesna dokázala uhradit pouze květnový plat pro zaměstnance Vesněnky.

Denní centrum pro děti Vesna v Brně..

Tři chůvičky a ekonomku. Z vychovatelek se od června staly v podstatě dobrovolnice. "Potřebujeme jenom nějak překlenout počáteční období, než budeme mít dostatek stálých klientů, kteří by k nám děti vodili na celý den každý den v týdnu," vysvětlila Benešová. Podle ní by jich Vesněnce stačilo tak šest.

Nejlevnější a nejflexibilnější

Maminky mohou své děti do školičky dávat na celý den nebo třeba jenom na pár hodin odpoledne, nebo dopoledne. V síti mikroškolek Maceška, kterou provozuje Středisko volného času Lužánky, taková volnost neexistuje.

Za dopoledne se platí 150 až dvě stě korun a nelze v nich dítě nechat celý den. V  soukromých miniškolkách se pak platí ještě více.

"Díky Vesněnce můžeme ročně ušetřit zhruba padesát tisíc korun ročně. Navíc mám jistotu, že školička má profesionální úroveň," říká devětatřicetiletá Martina Příkazská, která se živí jako architektka a aby neztratila klienty, musela začít pracovat ihned po mateřské dovolené.

Do školičky dává svou téměř tříletou dcerku každý den, dříve jí platila soukromou chůvu. Jana Benešová, která přišla s myšlenkou školičku otevřít, teď hledá způsob, jak ji udržet nad vodou.

Oslovuje úřady i firmy. Podnikům nabízí možnost dlouhodobého pronájmu místa ve školičce.