Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Školičky letos v Brně nebudou, jsou moc drahé

  • 1
Sehnat místo v mateřské škole pro tříleté dítě je v Brně i v jeho okolí problém. Volných míst je málo. Radnice už musely odmítnout stovky rodičů. A nevyjde ani projekt brněnského magistrátu, který chtěl situaci rychle vyřešit a otevřít na základních školách takzvané školičky.

Úprava poloprázdných tříd, v nichž by vznikla místa pro nejmenší děti, je totiž příliš drahá.

Magistrát Brna slíbil, že na jejich budování uvolní peníze z rozpočtu. Na každou kolem dvou set tisíc korun. V některých případech se přestavba školních tříd a příslušenství prodraží až na desetinásobek.

Projekt stavebních úprav na základní škole na Náměstí Svornosti v Žabovřeskách by podle odhadů radnice vyšel na pět milionů korun. "Toalety jsou v přízemí, děti by musely chodit po schodech dolů. K tomu měla hygiena výhrady. Nové příslušenství v patře projekt hodně prodraží," uvedl vedoucí školského odboru Božetěch Šimeček.

Mateřské školy nestačí

Radnice se pokusí na stavební úpravy získat peníze, ale podle Šimečka se letos školičku pravděpodobně otevřít nepodaří.

Podobně je to i jinde. A je to problém. Brněnské mateřské školy nestačí poptávce, která se každý rok zvyšuje. Do mateřských škol přitom nastupují děti silných populačních ročníků z konce sedmdesátých let. Radnice jednotlivých městských částí se proto snaží stávající školky rozšiřovat.

"Byla jsem ve školce v první den zápisu a řekli mi, že už mají šedesát přihlášek na devatenáct volných míst," říká například Simona Řiháčková, která si pro svou dcerku Elišku podala přihlášku na dvě školky v Židenicích. Neuspěla ani na jedné.

Tříleté dítě dnes v mateřské škole téměř nemá šanci. Školky berou přednostně starší děti, čím starší, tím větší šanci má na umístění. Velkou výhodu mají ti, jejichž rodiče jsou zaměstnaní. To může být první kámen úrazu matek na mateřské.

"Přišla jsem o práci během mateřské, protože zrušili místo v manželské poradně. Říkala jsem si, že si najdu práci, až budu vědět, že mi dítě vezmou do školky. Ale ono je to přesně naopak," dodává Řiháčková.

Dále školky berou přednostně děti, které v nich budou na plný úvazek, od rána až do odpoledne. Většina matek by ale zpočátku ráda začínala pomaleji, třeba jenom párkrát týdně.

Dále mají přednost děti, co už ve školce mají sourozence a jejichž rodiče mají trvalé bydliště v dané městské části.

Ani 300 nebude poptávce stačit

Ani necelé tři stovky míst, které letos vzniknou díky rekonstrukcím mateřských škol, nebudou stačit poptávce. "Předpokládáme, že se letos nedostane až na sedm set dětí ve věku tří let," odhaduje náměstek primátora Daniel Rychnovský. Loni jich školky musely odmítnout pět set.

Když jsme nedávno psali o úmyslu magistrátu dotovat budování školiček, začaly se ozývat maminky, které se chtěly dozvědět více informací o tom, kde a za jakých podmínek budou školičky fungovat. Náměstek primátora Daniel Rychnovský tehdy oznámil, že budou otevřeny v pěti brněnských čtvrtích. Letos v září bude ovšem v Brně otevřena pouze jedna školička. Na základní škole Blanenská v Jehnicích.

"Využijeme třídu, kde je dnes školní družina. Můžeme využívat stávající sociální zařízení školy, akorát vyměníme záchodové mísy a umyvadla tak, aby vyhovovaly menším dětem," vysvětlil starosta městské části Václav Šicha.

Potřebné stavební úpravy, včetně dovybavení školní kuchyně nádobím, přijdou zhruba na půl milionu korun. Polovinu uhradí město. Rodiče budou ve školičce platit měsíčně paušál dva tisíce korun a k tomu poplatek za jídlo kolem pěti stovek měsíčně.

Současně s tím, jak přibývá dětí do prvního ročníku základní školy, se začíná rýsovat další problém. "Během tří let bude prváčků tolik, že budeme muset postavit novou mateřskou školku," poznamenal Šicha s tím, že mateřská škola už zabírá pomalu polovinu základní.