Školáci v Brně budou podrobeni testům na drogy

Školáci v Brně budou podrobeni testům na drogy | foto: Radnice Brno-střed

Školy získají testy na drogy, se zkouškou musí rodiče souhlasit

  • 4
Prospěch klesá ke dnu, dítě ve škole spí nebo tam ani nechodí. Signály, které říkají: Pozor, dítě asi fetuje! Jenže tu jistotu získá řada rodičů příliš pozdě. Brňané, kteří mají děti na základních školách městské části Brno-sever, mohou využít novou zbraň. Testovací sady, které odhalí návykové látky v těle dítěte.

Testy se budou provádět přímo na školách. "Merhautova, Vranovská, Milénova, Blažkova, Jugoslávská, Zemědělská," vyjmenovala místostarostka Brna-sever Zdeňka Tůmová základní školy, jejichž ředitelé dostanou sady drogových testů.

Netýká se to jen základní školy v brněnských Soběšicích, kde jsou jen děti do páté třídy. Testy odhalí stopy marihuany, hašiše, pervitinu a amfetaminů, heroinu a jiné opiáty.

Ilustrační foto.

Jedinou látkou, kterou testy nezjistí, je toluen. Každý ředitel dostane deset balíčků, testovací proužky odhalí látky ze slin. K zakoupení testovacích sad, které dohromady budou městskou část stát třicet tisíc korun, se zastupitelé rozhodli po poradě s řediteli místních škol.

Děti chodí kolem dealerů do školy

Do dvou týdnů je budou mít ředitelé k dispozici. "Chceme tak podat pomocnou ruku ředitelům. Naše školy jsou v lokalitách, kde ke drogám není složitý přístup. Víme z průzkumů, že dětí, které mají zkušenosti s drogami, přibývá a věk uživatelů se snižuje. Ke drogám mohou sklouznout děti ze sociálně slabých rodin i děti bohatých rodičů," podotkla Tůmová, která sama vyučovala na gymnáziu.

Podle ní rodiče mnohdy nechtějí problémy vlastních dětí vidět. Ředitelé základních škol opatření vítají, každý totiž nějakou zkušenost s drogami ve své škole už zažil.

"Začíná to cigaretami, setkali jsme se ale i s distribucí marihuany," říká ředitelka základní školy v ulici Merhautova Jana Foltýnová.

S testy musí rodiče souhlasit

Aby učitelé mohli testy na dětech použít, musí k tomu mít souhlas rodičů. "Projednáme to s rodiči na třídních schůzkách. Ideální bude, když předem podepíší dokument, že v případě, že máme podezření, že jejich dítě je pod vlivem drogy, souhlasí s aplikací testu," míní Foltýnová.

Drogoví dealeři na Václavském náměstí"Máme však bohužel tu zkušenost, že rodiče, kteří s námi v těchto věcech spolupracují, jsou z bezproblémových rodin. Naopak ti, kteří cítí, že by se mohlo jednat právě o ně a jejich děti, se tomu brání. Měli jsme u jednoho žáka podezření na čichání těkavých látek. Rodič odmítl jít s ním k lékaři," vzpomíná Foltýnová.

Pro Evu Plivovou, která má syna v deváté třídě základní školy Merhautova, nebude problém podepsat souhlas. "V dnešní době uvítám cokoli, co v boji proti drogám pomůže," myslí si Plivová.

A jak bude probíhat samotná aplikace testu? Podle ředitele sdružení Podané ruce, které se zabývá prevencí a léčbou drogových závislostí, může testování nadělat víc škody než užitku. Pokud se provede neodborně.

A co když se děti k droze jen připletly?

"Hodně dětí se k drogám připlete jednorázově. Pokud ho takový test odhalí, nese s sebou nebezpečí stigmatizace, která může tomu dítěti uškodit mnohem víc než samotné užití drogy," uvedl Vobořil s tím, že škola by určitě měla kontaktovat odborníky a poradit se s těmi, kteří mají s testováním na drogy zkušenosti.

Testy se totiž dají různě zfalšovat. Kromě testů na sliny budou školy používat i testy na moč. A uhlídat, zda žák odevzdá vzorek, který patří jemu, je problematické.

"Testy také nejsou vždy stoprocentní. S výsledky se proto musí pracovat opatrně. Drogy jsou v každé škole a musí se počítat s tím, že pokud se u někoho objeví, je napojený na další lidi. Když ale k testování přistoupí škola rozumně, není na tom nic špatného. Pokud se ale z žáka udělá exemplární případ, je to špatně. Je nutné spojit testování s prevencí, samo o sobě nic neřeší," podotýká Vobořil.

Nechtějí žáky strašit

Sama městská část preventivní programy neorganizuje, to má v režii magistrát. "Určitě však budeme dbát na citlivý přístup. Nechceme žáky trestat. Ale věřím, že stačí rozšířit informaci, že na školách testy jsou. To bude sloužit jako dostatečné varování," dodala místostarostka Tůmová.

Věk malých uživatelů drog se nyní pohybuje kolem třináctého roku u chlapců. Dívky začínají někdy už ve dvanácti letech, protože často chodí se staršími chlapci.

Do osmnácti let si až šedesát procent lidí vyzkouší nějakou drogu. Po dosažení plnoletosti číslo uživatelů klesá.

Problémových uživatelů drog je ve společnosti asi jedno procento. "Věk uživatelů se sice snižuje, ale ne dramaticky. Velký byl skok v devadesátých letech. Po roce 2000 už klesá jen pomalu. Největší problém v poslední době jsou uživatelé takzvaného pseudopervitinu (droga z pseudoefedrinu, který není tak drahý a lze jej snadněji získat - poznámka redakce)," upřesnil Vobořil a dodal, že narůstá počet jeho pravidelných uživatelů, kteří drogu aplikují denně, a navíc nitrožilně. To s sebou nese vysoké riziko infekcí.