Miloš Almásy je jedním z členů takzvaného Toflova gangu.

Miloš Almásy je jedním z členů takzvaného Toflova gangu. | foto: ČTK

Skončilo vyšetřování Toflova gangu, před soud míří třináct obviněných

  • 1
Po deseti měsících od prvního zatýkání uzavírá žalobce spis takzvaného Toflova gangu. V kauze skupiny bývalých i současných policistů, která vydírala a zastrašovala podnikatele, je třináct obviněných. Většina z nich je na svobodě. Žalobu chce podat státní zástupce ještě letos v létě.

Desítky vydíraných podnikatelů, kteří museli odevzdávat organizovanému gangu mnohdy milionové částky jako výkupné. Tak popisovaly loni v srpnu policejní špičky činnost vyděračské skupiny z řad současných i bývalých vyšetřovatelů brněnské hospodářské kriminálky. V jejich čele stál prý zavražděný expolicista Michal Tofl.

Z údajného gangu, kterému se začalo přezdívat Toflův gang, zadržela tehdy policie prvních šest lidí a slibovala další zatýkání. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta totiž varoval, že takzvaný policejní gang měl řadu chapadel, která zřejmě roky ovlivňovala vyšetřování hospodářské kriminality na jižní Moravě.

Toflův gang

Organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle spisu v letech 1998 až 2010 vydírala a zastrašovala podnikatele

Členové gangu využívali svých znalostí a kontaktů u policie, oběti si vybírali mezi podnikateli, kteří měli sami potíže se zákonem. 

Prvních šest lidí obvinili policisté loni v srpnu. V pondělí ukončil státní zástupce vyšetřování, přibylo dalších sedm stíhaných.

Hlavou gangu byl podle spisu bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah. Vraždu policisté objasnili až letos v květnu, s činností gangu prý nesouvisí.

O tom, co se z těchto závažných podezření podařilo dokázat, bude už zanedlouho jasno. Podle zjištění MF DNES totiž státní zástupce právě v pondělí uzavřel vyšetřování případu. Do roka od prvního zatýkání může případ doputovat k soudu.

"Trestně stíháno je nakonec třináct osob. Dvě z nich jsou dosud ve vazbě a další tři obvinění jsou ve výkonu trestu v souvislosti s jejich pravomocným odsouzením pro jinou trestnou činnost. Zbylí obvinění jsou nyní na svobodě," shrnul výsledek práce kriminalistů dozorující státní zástupce Martin Brzobohatý.

Ve spisu jsou zatím shromážděny důkazy k sedmatřiceti skutkům z let 1998 až 2010, které mají obvinění podle Brzobohatého na svědomí jako organizovaná skupina. To znamená, že by v případě odsouzení dostali vyšší trest, než kdyby trestné činy páchali nezávisle na sobě. "Stíháni jsou zatím za vydírání, zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatku," vyjmenoval Martin Brzobohatý.

Podrobnosti případu odmítá komentovat až do podání obžaloby. Co v ní však nakonec zazní, zatím není jasné. Po vyhodnocení spisu se totiž může ukázat, že ne vše se podařilo objasnit tak, aby žalobce s dostupnými důkazy uspěl u soudu.

Klíčový svědek se vyhýbal nástupu do vězení

Problém je především se svědky - oběťmi gangu. Většina z nich totiž měla sama nemalé problémy se zákonem, což snižuje jejich důvěryhodnost. Jeden z klíčových svědků se například až do letoška sám vyhýbal nástupu do vězení, takže ho policie nemohla vyslechnout, ačkoliv právě jeho výpověď nutně potřebovala.

Trestná činnost vytipovaných obětí byla přitom podle vyšetřovatelů klíčem k vydírání a celý systém na ní byl založen. Jako bývalí či současní policisté měli totiž členové gangu dobrý přehled o tom, který podnikatel je právě v úzkých. A peníze pak po něm skupina vymáhala buď za to, že jeho problémy se zákonem vyřeší a zamete pod koberec, nebo naopak zařídí, aby se dostaly až před soud.

Díky znalosti vyšetřovacích postupů pak údajně členové gangu případy opravdu manipulovali. A záda jim kryli komplicové v řadách policejní inspekce, kteří se postarali o to, aby vyšetřování zmanipulovaných případů nikdo příliš nezkoumal.

I tento systém může být další slabinou vyřešení případu. Lidé obeznámení s průběhem vyšetřování totiž upozorňují na to, že žádný ze svědků dosud takto promyšlenou a koordinovanou činnost skupiny nepotvrdil. A bez takového svědectví se celý případ může rozpadnout na jednotlivé skutky, které se budou dokazovat obtížněji a budou za ně padat menší tresty.

Údajného šéfa gangu zastřelili nájemní vrahové

Objasnění případu komplikuje i skutečnost, že údajný šéf gangu Michal Tofl je už dva roky mrtvý, takže se policie musí obejít bez jeho svědectví. Před dvěma lety ho před jeho domem v brněnském Žebětíně zastřelil nájemný vrah.

Letos v květnu obvinili jihomoravští policisté z vraždy tři muže - pražského podnikatele Petra Pavla Bezděkovského a dva nájemné vrahy, které si na Toflovu popravu objednal. Vyšetřovatelé tvrdí, že objednaná vražda s gangem nesouvisí, a vyšetřují ji zvlášť.

O Toflově gangu bude kvůli případné podjatosti brněnských soudců zřejmě rozhodovat soud v Ostravě, tresty za Toflovu vraždu padnou asi v Brně. "Případ má totiž na starosti brněnské krajské státní zastupitelství," upřesnil mluvčí krajských žalobců Hynek Olma.