Městské divadlo kvůli škrtům v rozpočtu zdražilo vstupné již v prosinci.

Městské divadlo kvůli škrtům v rozpočtu zdražilo vstupné již v prosinci. | foto: Jana Hallová

Škrty v Brně: divadla zdraží, knihovny zkrátí provozní dobu nebo zavřou

  • 19
Škrty v městském rozpočtu Brňané pocítí už příští rok. Příspěvkové organizace města kvůli nim musí omezovat služby. Knihovna Jiřího Mahena uzavře některé pobočky a zkrátí otevírací doby. Reagovat na změnu musí ale i Správa hřbitovů či Městské divadlo, které od 1. prosince zvýšilo ceny vstupenek až o 10 %.

"Týká se to nejlevnějších vstupenek, nikoliv předplatných," uvedl ředitel Městského divadla Stanislav Moša. Od příští sezony se škrty projeví i na premiérách. Podobnou cestou chce jít i Filharmonie Brno. Od příští sezony plánuje zdražení pro abonenty o 10 až 50 korun a jednorázových lístků o 10 až 20 korun.

"Musíme také zredukovat honoráře pro hostující umělce. Budeme zvát ty levnější, ale nikoliv horší. Divák by to neměl poznat," uvedl provozně ekonomický náměstek filharmonie Roman Fürle.

Zvyšovat ceny se zřejmě budou i v brněnských domovech důchodců. Nejprve však ředitelé musejí počkat, zda to povolí ministerská vyhláška, která vyjde do konce prosince.

"Nyní se za ubytování na jeden den platí maximálně 180 korun, za ubytování na den včetně stravy či energií. Kromě škrtů města se navíc zvedne DPH u potravin a i voda bude dražší. My bychom proto možnosti zdražení využili, byť neradi," podotkla ředitelka Domova pro seniory Podpěrova Vlasta Hrabcová.

Knihovna Jiřího Mahena zavře pobočky a zkrátí otevírací dobu

Jak moc by ceny stouply, záleží ještě na státní dotaci, kterou by domov podle Hrabcové měl obdržet v lednu. O zdražení služeb nicméně uvažují i v dalších domovech.

Knihovna Jiřího Mahena zkrátí výpůjční dobu. V ústřední budově nebude otevřeno do 19, ale jen do 18 hodin. Malé pobočky na okraji Brna budou místo dvou dnů v týdnu otevřené jen jednou týdně nebo jednou za 14 dní. To je případ Přízřenic, Ivanovic, Kníniček či pobočky v Bednářově ulici v Brně-jihu.

Některé provozovny budou dokonce úplně zrušeny, jako třeba v Chrlicích. "Jednání je stále otevřené v Líšni a v Bosonohách," sdělila ředitelka knihovny Libuše Nivnická. Podle ní také výrazně omezí nákup knih a obnovu počítačů.

Kvůli úsporám se příští rok vysadí i méně stromů

Podle ředitele Veřejná zeleň města Brna Jozefa Kasala chtějí na výsadbě ušetřit asi 5 % z rozpočtu. "Nyní sázíme zhruba 500 stromů do stromořadí, nově to bude kolem poloviny," upřesnil Kasal. Další peníze chce organizace získat tak, že vezme víc zakázek od jiných subjektů, než je město Brno.

Správa hřbitovů omezí opravy či údržbu zeleně a propustí pět zaměstnanců ze šedesáti. "Chtěl bych ale všechny ubezpečit, že činnosti spojené s pohřbíváním nebudou nijak dotčeny," ujišťoval ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula.

Město škrty v příspěvkových organizacích ohlásilo už v září. Primátor Roman Onderka (ČSSD) vysvětlil nutnost úspor tím, že Brno musí opravit a dostavět kanalizační síť dlouhou přes dvacet kilometrů a vybudovat tři retenční nádrže. To vše bude stát dvě a půl miliardy korun. Zaměstnanci divadel proti škrtům zorganizovali několik protestních akcí.