Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Skupina lidí týrala muže tři týdny v kotelně

  • 0
Nová svědectví zazněla ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně v případu Šimona Račáka. Dnes třicetiletého muže podle obžaloby po dobu tří týdnů týrala čtveřice lidí v čele s Ivanou Kufovou. Mučení mělo probíhat v kotelně ubytovny Českých drah v brněnské Výpravní ulici.

Začátek kauzy sahá k prosinci roku 2006. Kufová chtěla po Račákovi jeho mobilní telefon. Když jí ho odmítl dát, následovala facka. U ní ovšem neskončilo a násilí se stupňovalo. Tři známí Kufové pak dle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové Račáka surově týrali.

"Drželi jej v místnosti bez možnosti hygieny, svlékli ho donaha, přivázali izolepou k židli a vyhrožovali mu smrtí, pokud jim nepodepíše směnky," popsala státní zástupkyně.

Čtyřiadvacetiletý Lukáš Kropáček, jedenadvacetiletý Vladimír Novák, jeho matka Jindřiška Ilková i sama Kufová sice připustili, že muži ubližovali, zároveň ale týrání v plném rozsahu obžaloby popřeli.

Týranému muži ořezali vlasy, bili jej, pálili a bodali dýkou

Stojí v ní, že muži nožem ořezali vlasy, na nichž si zakládal, bili jej rukama a rákoskou, pálili jej rozžhavenou dýkou a bodali do stehen. Kropáček naopak tvrdí, že se Račáka v určitých momentech pokoušel i chránit.

Soud se také zabývá tím, kdo donutil poškozeného podepsat směnky na vysoké sumy. Jedna z nich měla hodnotu 150 tisíc korun, další celé čtyři miliony.

Jeden ze svědků a známý Kufové uvedl, že jí Račák musel veškeré výdělky ihned odevzdávat. "To bylo hned 'šup, davaj, to je moje'," popisoval Radek Kachyňa u čtvrtečního soudu.

Získat od Račáka peníze se Kufová podle většiny svědeckých výpovědí snažila neustále. Kropáček tvrdí, že právě při jedné z takových cest pro finance se pokoušel vydíraného muže uchránit.

"Když jsme šli vybrat do intersparu peníze, nabádal jsem ho, aby utekl," řekl. Račák tato slova potvrdil. Žena mu podle Zámoravcové hrozila, že pokud jí nevyhoví, nechá jeho rodinu vyvraždit ruskou mafií.

Račák neuprchl, má sklony k závislosti na jiných lidech

Další zdůvodnění, proč nakonec neuprchl, nabízí znalecký posudek. Račák má podle něj velmi silné sklony k závislosti na jiných lidech a nebyl zřejmě schopen rozpoznat závažnost situace.

Dlouho se proto zdráhal své problémy oznámit. "Začal se mnou komunikovat, že neví jak dál. Vyprávěl mi, že mu dělají strašné věci. Že ho týrali a trápili a ať to ani nechci vědět. Řekla jsem mu, ať jde na policii, protože jsem netušila, jak jinak bych mu mohla pomoci," líčila Račákova teta Iveta Peštuková.

"Loni v březnu byl psychicky velmi zubožený, oblečený byl jako bezdomovec a plakal mi na rameni," doplnila.

Kufová vše popsala odlišně. "Je to komplot policie. Já jsem nevinná," tvrdila u prvního, středečního přelíčení s tím, že i ji donutil k ubližování Račákovi strach. Ale na rozdíl od ostatních obviněných se ona bála Kropáčka.

Za zbavení osobní svobody, vydírání, loupež a neoprávněné držení platební karty hrozí obžalovaným až desetiletý pobyt za mřížemi.