Plody oskoruše

Plody oskoruše | foto: Vít Hrdoušek

Slavnost předvede krásu zapomenutého stromu

  • 0
Na sobotu se do Tvarožné Lhoty poblíž Strážnice chystá devátý ročník slavností, které připomínají tradici a věhlas oskoruše. O víkendu si tam lidé připomenou význam a možnosti kdysi rozšířeného stromu s plody, které jsou dobré do marmelády i na kořalku.

Co je oskoruše? Někdo ji označí za jeden ze symbolů Slovácka, někdo jiný zase pokrčí rameny. V každém případě jde o ovocný strom, vzácný druh jeřábu s plody kulatého či vejčitého tvaru se sladkokyselou chutí, skýtající kromě mnoha jiných možností využití také léčivé účinky.

Oskoruše

patří k největším ovocným stromům

Oskoruše patří mezi největší a nejplodnější ovocné dřeviny.

I třistaletý strom plodí přes tunu ovoce. Sdružení INEX SDA Bílé Karpaty, které oskoruši vrací do krajiny, vybudovalo Oskorušovou stezku, muzeum oskoruší i arboretum na Salaši Travičná.

Na moravsko-slovenském pomezí byl kdysi tento strom velmi rozšířený a vysazoval se především ve vinohradech. Postupem času však téměř zanikl.

"Padesát let necitlivého hospodaření jej zcela zlikvidovalo," připomíná vinař Petr Marcinčák, který oskoruši vysazoval na trase vinařské naučné stezky Stará Hora.

V posledních letech však oskoruše zažívá renesanci. Obnovit tradici výsadby oskoruší a upozorňovat na přednosti plodů tohoto stromu si dala od poloviny devadesátých let za úkol skupina nadšenců ze Strážnicka a Slavnosti oskoruší bývají každoročním vrcholem aktivit propagátorů tradičního stromu.

"Obce a veřejní činitelé se mohou stát nositeli oskorušové tradice a vysadit svou oskorušu, v jejímž stínu se nebudou hřát sami," zve na devátý ročník slavnosti jeden z organizátorů Vít Hrdoušek.

Do kořalky, kompotů či moštů, ale i rovnou na talíř

Lidé, kteří do Tvarožné Lhoty v sobotu přijedou, budou moci ochutnat například destiláty z oskoruše, které jsou považované za velmi delikátní. V nabídce však budou i destiláty z jiných druhů ovoce, stejně jako speciality z oskoruší a také domácí zabijačka.

"Oskorušové plody mají léčivé účinky na trávení a jsou vhodné pro stabilizaci kompotů, moštů i vín, což věděli naši předkové a přenášeli semenáčky z lesů a vysazovali je do sadů i vinohradů," popisuje přednosti stromu a jeho plodů Vít Hrdoušek.

"Plody se zpracovávají na ovocný čaj, marmelády, mošty. Vyrábí se z nich pálenka oskorušovice, posloužit může i léčivá tinktura z pupenů na křečové žíly. Ovšem nejjednodušší a také nejzdravější způsob užívání je jíst zralé měkké, krémovité plody za čerstva," dodává Hrdoušek.

Pro zájemce o pěstování stromu, který se po desetiletích růstu může stát nepřehlédnutelnou krajinnou dominantou a vyplodí tuny ovoce, je na programu slavností připraven i seminář s poradnou. Ke koupi budou i sazenice oskoruší a jiných vzácných dřevin.