Sloučením bohunické nemocnice a sv. Anny by vznikl kolos, který svojí velikostí zatím nemá v Česku obdobu. Budoucnost plánu je teď ale nejistá.

Sloučením bohunické nemocnice a sv. Anny by vznikl kolos, který svojí velikostí zatím nemá v Česku obdobu. Budoucnost plánu je teď ale nejistá.

Předčasné volby hatí v Brně plán na vznik mamutí nemocnice

  • 2
Plánované rozpuštění Sněmovny vnáší nejistotu do fungování dvou brněnských fakultních nemocnic. Už za necelých pět měsíců měl v Brně vzniknout obří zdravotnický kolos s osmi tisíci zaměstnanci. Teď ale nikdo neví, co zdravotníky čeká.

Ministerstvo zdravotnictví za Nečasovy vlády připravilo zákon, podle kterého se měla v lednu 2014 sloučit Fakultní nemocnice Brno se zadluženou Fakultní nemocnicí u svaté Anny a naopak prosperujícím Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie.

O rok později pak podle plánů ministerstva čekala obří nemocnici proměna z fakultní na univerzitní. Na jejím fungováním by se po této změně statusu více podílela Masarykova univerzita a Jihomoravský kraj.

Kvůli předčasným volbám je ale nyní budoucnost nemocnic nejasná. Nervózní jsou z toho jak zastánci těchto změn, tak jejich odpůrci. O slučování nemocnic se totiž v lékařských kruzích vedou vášnivé spory. MF DNES o nich již dříve informovala (více čtěte zde).

"Začátkem léta jsme ministerstvu předali analýzu toho, co sloučení nemocnic přesně přinese. A dosud ani přesně nevím, zda tuto analýzu někdo četl, natož abychom věděli, jaké se od nás očekávají další kroky," povzdechl si ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který od letošního ledna dočasně vede i druhou fakultní nemocnici v Brně.

Čeká se, jestli poslanci odhlasují rozpuštění sněmovny hned

Podle této analýzy by sloučení přineslo provozní úspory kolem sta milionů korun za rok. Nově vzniklý nemocniční kolos, který svojí velikostí zatím nemá v Česku obdobu, by měl kolem osmi tisíc zaměstnanců a roční obrat devět miliard.

Po sloučení obou nemocnic by se navíc mohly uvolnit některé nemovitosti, které by už nebyly potřeba. V úvahu by podle Krause připadal například prodej budovy sanatoria v Berkově ulici v Králově Poli, kde nyní sídlí klinika plastické chirurgie.

Zásadní pro budoucnost nemocnic bude úterní jednání Sněmovny. Pokud poslanci odhlasují její okamžité rozpuštění, padne dosavadní snaha pod stůl a o všem se bude znovu jednat až po volbách. Pokud se ale rozpouštění odsune, mohli by poslanci schválit sloučení spolu s dalšími zákony, jejichž odklad může přinést chaos.

"Jenže v tom, co je opravdu nutné schválit, a co klidně počká, panuje poměrně zmatek. A nerad bych se dočkal toho, aby byl v tomto zmatku schválen zákon, který tak zásadně ovlivní budoucnost zdravotnictví v Brně," upozorňuje pod podmínkou anonymity jeden z lékařů z nemocnice v Bohunicích, kteří se slučováním nesouhlasí.

Změna totiž podle něj omezí možnost volby jak pacientům, tak lékařům. Obává se také toho, že hospodaření tak obrovské nemocnice bude velice neprůhledné.

Obavy ze sloučení zaznívají také od šéfů jednotlivých oddělení obou fakultních nemocnic. Uznávaní odborníci si totiž mnohdy nedovedou představit, že by se jejich pracoviště mělo sloučit s konkurencí z druhé nemocnice a jeden uznávaný primář měl najednou navrch nad druhým. Řada špičkových lékařů proto v případě sloučení zvažuje odchod.

Výhrady proti sloučení má i senátní zdravotní výbor, který už se návrhem na slučování zaobíral. Ve svém usnesení varoval před nevratnými změnami ve zdravotnictví. "Obávám se, že sloučení povede k likvidaci řady pracovišť v nemocnici u svaté Anny, které budou později v Brně chybět," upozornil už dříve předseda tohoto výboru a bývalý ředitel Úrazové nemocnice Brno Miloš Janeček (ČSSD).

Ministr zdravotnictví v Rusnokově vládě bez důvěry Martin Holcát se bude výbušné otázce slučování brněnských nemocnic věnovat na konci tohoto týdne. Na pátek má totiž naplánovanou schůzku s ředitelem nemocnic Romanem Krausem.