Fakultní nemocnice Brno (na snímku) se do zřejmě sloučí s Fakultní nemocnicí u sv. Anny.

Fakultní nemocnice Brno (na snímku) se do zřejmě sloučí s Fakultní nemocnicí u sv. Anny.

Po sloučení fakultních nemocnic bude v Brně největší zařízení v Česku

  • 7
Dvě brněnské fakultní nemocnice - v Bohunicích a u svaté Anny - se budou spojovat. Počítá s tím návrh zákona, který předložilo ministerstvo zdravotnictví. Kolos, jenž může vzniknout už začátkem příštího roku, bude největší nemocnicí v Česku. Obrovský bude i na evropské poměry.

"Není to ale tak, že by jedna nemocnice pohlcovala druhou. Jde o co nejlepší koordinaci činnosti lékařských týmů, které jsou špičkové v obou nemocnicích," uvedl Roman Kraus, který dříve řídil nemocnici v Bohunicích a od února stojí dočasně i v čele druhé fakultní nemocnice.

Obě fakultní nemocnice byly dosud dvěma samostatnými příspěvkovými organizacemi ministerstva zdravotnictví. Současně však obě spolupracovaly s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity, jejímž studentům zajišťovaly odbornou výuku. Budoucí lékaři i jejich učitelé zatím musí tříštit svoji pozornost mezi obě tato zařízení.

Podobně se podle zastánců slučování tříští i snaha o co nejlepší lékařskou péči, nejmodernější přístroje a nejúspěšnější výzkum. O vše totiž současně usilují obě nemocnice, které se tak ovšem přetahují o jeden balík peněz a tytéž vědecké pracovníky.

"V Brně není místo pro dvě taková velká zařízení, pokud chtějí svoji práci odvádět špičkově ve všech oborech. Pokud racionálním způsobem spojíme to pozitivní a současně odpadne nezdravá, až kanibalistická konkurence, posuneme se dopředu," zhodnotil děkan lékařské fakulty Jiří Mayer.

Připomněl přitom, že takové slučování už Brno nejednou zažilo. "Existovala zde samostatná dětská nemocnice, porodnice a výzkumný ústav zdraví dítěte. A všechna tato zařízení se postupně připojila k Fakultní nemocnici Brno. Plánované slučování je jen logickým pokračováním tohoto procesu," myslí si Mayer.

Jeho nadšení ovšem nesdílí senátor a bývalý ředitel Úrazové nemocnice v Brně Miloš Janeček (ČSSD), podle kterého na to doplatí pacienti.

"Obávám se, že sloučení povede k likvidaci řady pracovišť v nemocnici u svaté Anny, které budou později v Brně chybět," tvrdí Janeček.

Podle něj by svatá Anna měla zůstat normální nemocnicí se všemi dosavadními provozy a oddělenou od té bohunické.

Zaměstnanců ubude, hromadné propouštění se však nechystá

Slučování nemocnic navíc přinese i propouštění. "Nyní pracujeme na analytickém materiálu, který nám přesněji ukáže, jak budou změny vypadat. Jasno bychom měli mít do konce května," slíbil Kraus.

Na poskytování zdravotních služeb ani například na délku objednací doby na specializovaná vyšetření by ale podle něj tyto změny neměly mít vliv.

"Dá se očekávat, že klesne počet nelékařského personálu. Situaci chceme ale řešit tak, že využijeme přirozené fluktuace sester a dalších zaměstnanců. Hromadné propouštění na pořadu dne nebude," ujistil Kraus.

Slučování s onkologií? Univerzita by chtěla jednu nemocnici

Změny v brněnském zdravotnictví ovšem tímto slučováním skončit nemusí. Na tiskové konferenci k tomuto tématu byla i zmínka o tom, že by se ke dvěma nově sloučeným nemocnicím v budoucnu přidal i Masarykův onkologický ústav, který poskytuje špičkovou péči pacientům s rakovinou.

"O případném sloučení se uvažuje. Univerzita si přeje jednu univerzitní nemocnici, to je naše cílová představa. Není ale nutné, aby vše proběhlo v jednu chvíli," uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Ředitel ústavu Jiří Vorlíček však takové úvahy důrazně odmítá "Kdykoli v minulosti se taková myšlenka objevila, vždy jsme ji jednoznačně a bez jakékoli diskuse odmítli. Jsem naprosto přesvědčen, že by se jednalo o krok zcela chybný, který by byl v příkrém rozporu se zájmy onkologicky nemocných," reagoval Vorlíček.

"Kdyby však takový podnět přišel ze strany našeho zřizovatele - ministerstva zdravotnictví  - já i celé vedení našeho ústavu bychom napjali všechny své síly, abychom realizaci takového kroku zabránili," dodal šéf Masarykova onkologického ústavu.

V neposlední řadě se pak chystá i změna zákona, podle kterého nyní fungují všechny fakultní nemocnice v Česku. Změnit by se totiž měly na takzvané univerzitní nemocnice, které by lépe spolupracovaly se školami na výzkumu a vzdělávání lékařů.

Zákon, který by tuto změnu přinesl, může vejít v platnost nejdříve v roce 2015. Není však jisté, že se jednání o jeho podobě ještě neprotáhnou.