Slovanskou epopej mohou lidé až do konce letošního roku obdivovat v Praze, poté...

Slovanskou epopej mohou lidé až do konce letošního roku obdivovat v Praze, poté se vydá na asijské turné. Nad jejím dalším umístěním se ale vznáší velký otazník. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Šance na návrat Slovanské epopeje do Moravského Krumlova stále žije

  • 4
Lidé, kteří se chtějí v blízké budoucnosti v Česku pokochat unikátní Slovanskou epopejí, dílem Alfonse Muchy, mají čas do konce roku. Cyklus obrazů je zatím k vidění ve Veletržním paláci v Praze. Potom se vydává na zhruba dvouleté turné po asijských zemích. Do výstavních prostor Národní galerie se už ale nevrátí.

„Počítáme s využitím pro vlastní výstavní projekty. Další prezentace Slovanské epopeje je výhradně v gesci Galerie hlavního města Prahy a magistrátu,“ podotkla mluvčí Národní galerie Tereza Ježková.

Té smlouva na epopej končí příští rok v únoru, kdy se plátna přesunou na výstavu do Japonska a následně do Číny. Jedná se také o zápůjčce s Jižní Koreou a Chicagem. A vedení Prahy už hledá místo, kam plátna po návratu z cest uloží. Možností je některý z historických paláců, jež město vlastní, ale podle pražského radního pro kulturu Jana Wolfa i diskutovaný návrat na zámek v Moravském Krumlově.

Starosta města zájem původní destinace Muchových pláten potvrdil. „Respektujeme, že epopej putuje do zahraničí. Po jejím návratu ale nadále platí, že bychom uvítali, kdyby se vrátila zpět do Krumlova,“ sdělil Tomáš Třetina.

Mucha Praze plátna daroval pod podmínkou, že pro ně město nechá vybudovat důstojné místo, což se dosud nestalo. Když se plátna v roce 2011 stěhovala, protestovali Krumlovští, kraj i John Mucha, jeden z příbuzných malíře. Krumlov tím ztratil hlavní tahák, s epopejí byla návštěvnost okolo 20 tisíc lidí ročně, dnes jich přijede asi pětina.

Vedení města se od té doby snaží turisty lákat jinými způsoby, ale to se mu příliš nedaří. Na radnici tak stále věří, že epopej získají zpět. I proto chtěli letos v lednu zdejší zámek – někdejší sídlo druhorozené linie Lichtenštejnů a nejcennější pamětihodnost ve městě – koupit. Jenže plány na poslední chvíli zhatila zrušená dražba. Památka totiž mezitím skončila v insolvenci. Vyhlášení nové dražby přitom odborníci odhadují řádově v měsících či spíše letech.