Vizualizace nového areálu slovanského hradiště v Mikulčicích | foto: Jihomoravský kraj

Slovanské hradiště v Mikulčicích bude lákat prosklenou vyhlídkou

  • 0
Vyhlídková prosklená věž, vizualizace zaniklých kostelů na skle i bezbariérový přístup. To jsou stěžejní návrhy vítězné urbanistické studie unikátního slovanského hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku.

Soutěž architektů na úpravu památníku vyhlásil před časem Jihomoravský kraj.

Odbornou porotu zaujal nejvíce návrh, který vzešel z tvůrčí dílny Wellgard Petra a Markéty Veličkových z Velkého Meziříčí ve spolupráci s Janem Cyranym, Jitkou Cabalovou a Davidem Prudíkem.

Vizualizace nového areálu slovanského hradiště v Mikulčicích

"Všechny přihlášené návrhy respektovaly ducha mikulčické lokality Valy. Týmy tvořivě pracovaly se zadáním, jehož cílem má být vytvoření návštěvnicky přitažlivého areálu," zhodnotila všech devět posuzovaných návrhů náměstkyně hejtmana Anna Procházková, která se dvoudenního zasedání poroty účastnila.

Vizualizace nového areálu slovanského hradiště v Mikulčicích

Kraj i správci parku mají velký zájem na rychlém uskutečnění. Za dva roky chce totiž celé hradiště usilovat o zápis do seznamu světových památek UNESCO. V plánu to bylo už letos, nakonec se od pokusu ustoupilo.

Návrh je nápaditý

Vítězný návrh zapůsobil na porotu neotřelými nápady. "Třeba skleněnými panely, na nichž jsou vyobrazené podoby starých kostelů, ze kterých se dochovaly jen základy. Navíc autoři přichází s myšlenkou vybudování vyhlídkové věže, jež by umožnila návštěvníkům přehlédnout areál shora," uvedla Procházková důvody, které vedly k volbě vítězného návrhu.

Vizualizace nového areálu slovanského hradiště v MikulčicíchVizualizace nového areálu slovanského hradiště v Mikulčicích

Tým architektů Petra Veličky měl jasno hned při vyhlášení soutěže. "Mikulčické hradiště je magické místo. Navštěvovali a studovali jsme ho už dávno předtím, než byla soutěž vyhlášena. Tahle nabídka pro nás byla výzvou," řekl Velička.

Cílem autorů bylo pozvednout nejen samotné budovy, ale celé místo. "Chceme, aby si návštěvníci dovedli představit, jak to tu za Slovanů vypadalo, a mohli si prožít tu atmosféru," naznačil. Jeho tým chce mimo jiné symbolicky obnovit původní toky Moravy.

Vizualizace nového areálu slovanského hradiště v Mikulčicích

Kopírovat by je měly zvýrazněné luční trávy. "Je to neotřelé a nápadité. Nejvíc oceňuji, že tvůrci přistupovali k přetvoření hradiště s citem. Budovy nekonkurují zdejší krajině," zhodnotila vítězný návrh ředitelka muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.

Důležité podle ní je i to, že tvůrci nezapomněli ani na handicapované návštěvníky a zakreslili v projektu bezbariérové přístupy. Přesný rozpočet na architektonické změny archeoparku ještě není znám. Dřívější odhady však počítají s desítkami milionů korun.