Transplantace ve Fakultní nemocnici Brno. ilustrační snímek

Transplantace ve Fakultní nemocnici Brno. ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mamutí nemocnice v Brně je stále možná. Sv. Anna ale musí vyřešit dluhy

  • 0
Sloučíme obě brněnské fakultní nemocnice – v Bohunicích a u svaté Anny. Méně vytížená oddělení zrušíme a ušetříme stovky milionů korun ročně. S takovým plánem přišel před dvěma lety tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. Od té doby se vláda změnila, ale plán na vznik jedné mamutí nemocnice v Brně stále žije.

Největší brzdou plánu, který podpořila i brněnská Masarykova univerzita, je hospodaření svatoannenské nemocnice. Zařízení se dlouhodobě potýká s několikasetmilionovým dluhem (více o dluzích čtěte například zde).

Dokud se situaci nepodaří stabilizovat, slučování nepokročí. Jak dlouho to bude trvat, však nikdo nedokáže říct (o lepšící situaci se dočtete zde).

„Vyjednáváme s pojišťovnami, hlavně se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Chceme docílit, aby se zvýšila námi poskytovaná péče. Tím bychom dostali více peněz za výkony. Také pokračujeme ve snižování počtu zaměstnanců. Využíváme například toho, když někdo odchází do důchodu. Náhradu už nepřijmeme,“ vysvětlil ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Martin Pavlík.

Interní oddělení zůstanou, z jiných bude jedna klinika

Přestože nyní není pravděpodobné, že by ke vzniku mamutí nemocnice došlo v nejbližší době, obě fakultní nemocnice zvažují, jak do budoucna naložit s odděleními, která mají stejná a zároveň nejsou plně vytížená.

„Vznikla by například jedna klinika pro obě zařízení. V jednom by zůstala kompletní péče včetně lůžkové části, ve druhé ambulance a konsilium,“ popsal možnou budoucnost obou fakultních nemocnic Pavlík.

Zeštíhlení péče by se netýkalo například interních oddělení, která jsou neustále přeplněná. Údaje, co by propojení fakultních nemocnic dále znamenalo, obsahuje analýza, kterou zpracoval před dvěma lety ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, jenž tehdy provizorně vedl také svatou Annu.

„Ušetřili bychom stovky milionů ročně. Nyní se ale musí vyřešit ekonomická situace svatoannenské nemocnice. Pouhé sloučení fakultek by nepomohlo,“ nechtěl Kraus více komentovat tento plán.

Od počátku je zastáncem sloučení fakultních brněnských nemocnic vedení Masarykovy univerzity. Zlepšilo by podle něj organizaci výuky a také pomohlo k rozvoji vědy a výzkumu.

„Máme jednu lékařskou fakultu. Sloučením bychom měli jen jednoho partnera oproti dnešním dvěma. To je administrativně i organizačně složitější,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Pavlík si přeje spojení s výdělečným kardiocentrem

Svaté Anny by se mohlo týkat ještě jedno sloučení. Ředitel usiluje o znovupropojení nemocnice s Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH), které sídlí v areálu svatoannenské nemocnice.

„V minulosti bylo jednou z klinik. Jednoho dne ale došlo k násilnému vytržení tohoto oddělení a to stalo se výzkumným centrem. Díky úhradové vyhlášce toto výzkumné centrum vydělává miliony ročně. Je nelogické, aby nemocnice o tento zisk přišla,“ myslí si Pavlík.

Ředitel CKTCH Petr Němec ale se sloučením nesouhlasí, a to vzhledem ke špatné ekonomické situaci ve svatoannenské nemocnici. „Nic dobrého by nám tento krok nepřinesl. Fakultní nemocnice se potýká s více než miliardovým dluhem a případná opatření k zajištění stability by se dotkla také nás,“ míní Němec. Odhaduje, že CKTCH loni hospodařilo s přebytkem 30 milionů korun.

Plán na sloučení řeší také brněnské městské nemocnice – Milosrdných bratří a Úrazová nemocnice (o možném zrušení úrazovku čtěte zde). Už před dvěma lety tehdejší vedení magistrátu avizovalo, že se tento krok může objevit v koncepci zdravotnictví pro příští léta.

A v úterý tento plán představí nové vedení města za přítomnosti ředitele jihomoravské pobočky VZP Jiřího Kořínka a předsedy parlamentního výboru pro zdravotnictví Rostislava Vyzuly.