Poslanec a kandidát na prvního místopředsedu Jeroným Tejc na sjezdu ČSSD (13....

Poslanec a kandidát na prvního místopředsedu Jeroným Tejc na sjezdu ČSSD (13. března 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

Nejsem vydíratelný získáním titulu, pronesl Tejc. Na sjezdu ČSSD neuspěl

  • 6
Přestože po říjnových parlamentních volbách se proti němu obrátila část spolustraníků, Bohuslav Sobotka v pátek své místo v čele ČSSD drtivě obhájil. Rodák z Telnice na Brněnsku získal podporu od 606 ze 713 delegátů pražského sjezdu. Naopak další člen jihomoravské organizace Jeroným Tejc do čela strany nepronikl.

Na post prvního místopředsedy byl Tejcovým soupeřem ministr vnitra Milan Chovanec a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Sobotka si přál, aby Tejc ve vedení strany nebyl, aby byla soudržná. To se mu splnilo, i když Tejc postoupil s Chovancem do druhého kola volby, kde dostal 236 hlasů. Jeho protikandidát 359.

Tejc byl totiž po říjnových volbách společně se senátorem Zdeňkem Škromachcem a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem iniciátorem takzvaného lánského puče. Ještě v den voleb se vypravili do Lán za prezidentem Milošem Zemanem. Bez vědomí Sobotky, kterého se posléze pučisté pokusili odvolat z čela strany. (více o lánském puči zde)

Tejc vystoupil na sjezdu s ostrým projevem. „Nejsem vydíratelný získáním svého titulu,“ zaútočil na Chovance, který získal bakalářský titul na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, ale nepoužívá ho.

Sobotka má tak ve vedení strany lidi, které si přál. Dalšími místopředsedy se stali Michaela Marksová Tominová, Lubomír Zaorálek, Jan Hamáček, Martin Starec a Lenka Teska Arnoštová.

Samotný Sobotka obhájil mandát už potřetí. Poprvé byl zvolený v roce 2011 na sjezdu v Brně, když těsně porazil jihomoravského hejtmana Michala Haška, o dva roky později obhájil post v Ostravě. „Dostal jsem silný mandát v okamžiku, kdy jsme více než 13 měsíců ve vládě. Nejsme tedy v lehké situaci. O to víc mě podpora delegátů těší. Je to signál pro stabilitu vlády,“ prohlásil Sobotka.

,