Socha čápa v Pekařské ulici chátrá.

Socha čápa v Pekařské ulici chátrá. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Socha čápa u brněnské svaté Anny chátrá. Hrozí, že zmizí úplně

  • 8
Mozaiková socha čápa v Pekařské ulici poblíž Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně poutá pozornost kolemjdoucích už čtrnáct let. Její budoucnost je ovšem chmurná. Socha chátrá, do oprav se nikdo nemá a na jejím místě se navíc chystá stavba domu s kancelářemi.

Autor sochy Libor Havlíček postavil čápa v roce 1999, stavební úřad přitom tehdy povolil jeho umístění pouze do roku 2004. Mozaika však na svém místě vydržela dodnes, aniž by se dočkala jakékoliv rekonstrukce, což se podepsalo na jejím vzhledu.

Lenka Kučírková z firmy Impera, která má plány nové stavby na starosti, uvedla, že stále není jisté, zda bude zasaženo i Havlíčkovo dílo.

"Ačkoliv stavbu připravujeme déle než rok, jednání jsou především kvůli atraktivitě lokality v centru města pomalá. Komise tedy bude poprvé jednat až zhruba za měsíc," uvedla. Právě v té době by snad mělo být jasnější, kdy a kde přesně se na pozemku s čápem objeví dělníci.

Havlíček je s případným koncem čápa smířený, přiznal ovšem, že likvidace jeho díla by v něm vyvolala určitou dávku sentimentu. Když mozaiku tvořil, počítal s tím, že bude mezi ulicemi Pekařskou a Anenskou Brňany obveselovat jen pět let.

Každý další rok byl tedy pro něj nad plán, v posledních třech letech však začal usilovat o čápovu rekonstrukci. Do díla však nemohl zasahovat, aniž by se poradil s majitelkou pozemku Evou Benešovou. "Nebyl jsem schopný se s ní za tu dobu spojit. Pořádně jsem ani nevěděl, o koho se jedná," řekl Havlíček.

Majitelé pozemku teď usilují hlavně o dokončení stavby

Benešová připustila, že rekonstrukci ani nezvažovala. "Svou roli hrála finanční náročnost. Hlavní zájem mám na úspěšném dokončení stavby na pozemku, oprava sochy tedy pro mě ani teď není na pořadu dne," uvedla.

Při stavbě čápa patřil pozemek jinému vlastníkovi. V roce 2004, tedy právě v době, kdy končilo povolení vydané stavebním úřadem, však území získala do své správy Benešová. Ta je přitom členkou představenstva Impery.

Kromě mozaikového čápa stojí Havlíček také za výzdobou u vstupu do domu Skleněná louka v Kounicově ulici. Za svůj nejvýznamnější mozaikový počin však považuje ten na základní škole na Bakalově nábřeží, který zhotovil v roce 2007.

Výtvarník, který má za sebou i několik vlastních výstav, se nyní soustředí na navrhování domů. Přiznává však, že likvidace čápa by pro něj byla impulzem vytvořit podobné dílo v jiné části města. "Musel bych ale oslovit nějakého investora, mozaika takového typu není nejlevnější záležitostí," dodal Havlíček.