Sochař Vladimír Matoušek a jeho sousoší Cyrila a Metoděje.

Sochař Vladimír Matoušek a jeho sousoší Cyrila a Metoděje. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Cyril s Metodějem se obejmou. Sochař dokončuje sochu na Petrov

  • 0
Pod širým nebem v nenápadné kamenické dílně v Blansku vytváří sochař Vladimír Matoušek abstraktní sochu Cyrila a Metoděje. Odhalí ji na začátku června v Brně na Petrově při příležitosti výročí příchodu věrozvěstů.

Z původně osmitunového balvanu už přes tři čtvrtě roku vytváří sousoší dvou bratrů, kteří zásadně ovlivnili českou historii. Monument Cyrila a Metoděje sochař Vladimír Matoušek s Radimem Horákem odhalí 6. června na brněnském Petrově při příležitosti letošních oslav 1 150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu.

Chcete přispět na sochu?

Vyhotovení sochy vyjde na necelé dva miliony korun a případní zájemci na ni mohou přispět.

Stačí poslat libovolnou částku na bankovní účet 55777722/0800. Více informací se dozvíte na www.biskupstvi.cz.

Ze tří desítek návrhů na sochu věrozvěstů vybrala loni porota netradiční dílo těchto dvou umělců.

"Na rozdíl od jejich jiných soch jsem se snažil vymanit ze zavedeného klišé. Věrozvěsti většinou stojí vedle sebe a společně drží kříž. Hledal jsem jiné výtvarné řešení, aby se myšlenka občerstvila," popsal Matoušek.

V jeho sousoší se bratři z Konstantinopole objímají. "Shledávají se po dlouhé době. Je to bratrské, základní, láskyplné gesto," vysvětlil svůj záměr Matoušek.

Ve spolupráci s architektem Horákem abstraktní sousoší z boku prořeže kříži.

Kámen si vybíral sám, jako kdysi Michalangelo

"Kámen na sochu jsme si jeli vybrat do božanovského lomu. Připadal jsem si trochu jako Michelangelo, ten si kdysi kameny také sám vybíral," usmíval se šestapadesátiletý sochař při vzpomínce na renesančního umělce.

S opracováním osmitunového pískovce mu pomáhá blanenský kameník Jan Leitgeb s asistentem. Kromě samotného památníku si tvůrci vyrobili i přesnou dřevěnou kopii.

"Dřevěný model jsme dělali přes dva měsíce. Nyní aspoň vidíme, jaké má socha nedostatky. Hlavní bude, aby vyřezané kříže byly přesně v ose," dodal Matoušek, který rekonstruoval například interiér komárovského kostela.

Nyní Matoušek a jeho pomocníci dolaďují detaily a skoro dvoutunový památník připravují na převoz.

"Náklaďák při cestě může najet na nějakou díru a socha, která je zevnitř dutá, může prasknout. Proto raději dáme dovnitř výztuhy," podotkl kameník Leitgeb.

I kvůli obavám z poškození na trase Blansko-Brno sousoší bratrské dvojice dokončí autoři až přímo na Petrově.

"Až ji postavíme, dořežeme na místě části průzorů," doplnil Matoušek, který do blanenské dílny jezdil obden.

Bratry připomene i výstava

Sousoší brněnské biskupství slavnostně odhalí první červnový čtvrtek v deset hodin u katedrály sv. Pavla a Petra.

"Bratři jsou patrony Evropy, ale také spolupatrony brněnské katedrály i celé příslušné diecéze. Památník bude nejen symbolickým poděkováním za jejich působení, ale i připomínkou hodnot, které přinesli a šířili," uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Na sousoší brněnské biskupství vyhlásilo i veřejnou sbírku. Příchod věrozvěstů připomene 5. června i vernisáž výstavy Kotva a pramen.

"Představíme kostely zasvěcené svatému Klimentovi, jehož ostatky kdysi věrozvěsti nalezli. Kotva a pramen jsou atributy svatého Klimenta a zastupují jeho zázračné získání vody a jeho mučednickou smrt," sdělil ředitel Diecézního muzea Brno Karel Rechlík.