Sociální pracovníci v Brně sčítají rodiny v bytové nouzi. Jednou z nich je...

Sociální pracovníci v Brně sčítají rodiny v bytové nouzi. Jednou z nich je rodina Ludovíta Taragoše, jejíž 12 členů obývá tři pokoje. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno řeší přelidněné byty. Vylosuje rodiny, kterým přidělí nové

  • 102
Sto sociálních pracovníků v Brně od pondělí sčítá rodiny v bytové nouzi. Padesátce z těch, kteří se dotazníkového mapování zúčastní, bude losováním přidělen obecní byt. Se dvěma pracovníky se sčítání zúčastnil také redaktor MF DNES.

Rodina Taragošova bydlí v brněnské Bratislavské ulici teprve půl roku. V třípokojovém bytě jich přespává osm, občas ale také dvanáct. Kromě hlavy rodiny Ľudovíta a jeho ženy i dva synové, dcera a několik vnoučat.

„Tři vnoučata máme v péči po jedné z dcer, která se o ně není schopná starat. Místa je tady málo, ale přece vlastní rodinu nenechám na ulici,“ vysvětluje jednapadesátiletý Ľudovít, proč s rodinou žije v tolika lidech v tak stísněných podmínkách.

Právě Taragošovi patří kvůli nedůstojnému bydlení mezi rodiny v bytové nouzi, které se Brno snaží v těchto dnech spočítat. Kromě rodin v přelidněných bytech jde o lidi na ulici či rodiny žijící s dětmi na ubytovnách a v azylových domech.

Informace následně sociální pracovníci využijí v projektu Rychlého zabydlení (Rapid Re-Housing), jenž se bude dva roky testovat. Během něj by mělo padesát vylosovaných rodin od června získat do pronájmu městské byty, které budou odpovídat jejich potřebám. Byty mají poskytnout jednotlivé městské části, s nimiž magistrát jedná.

Problémy v rodině pomůže řešit odborník

„Je to největší příležitost, jaká se před nimi otevřela. Jinak nemají šanci obecní byt získat, protože dluží peníze nebo nesplňují jiné podmínky. I kdyby je však splnili, čekali by v pořadníku léta. Stabilní bydlení je přitom základ,“ vysvětluje Jan Snopek, jenž se podílí na novém strategickém plánu sociálního začleňování.

Sociální plány

  • Projekt rychlého zabydlení zahrnuje kromě sčítání rodin v bytové nouzi také poskytnutí obecních bytů padesáti vylosovaným rodinám do pronájmu. Byty nabídnou městské části, ne všechny se však chtějí zapojit. „Městská část Královo Pole s tímto programem určitě nesouhlasí,“ uvedl místostarosta Králova Pole Daniel Valenta (TOP 09).
  • Podporu má naopak magistrát s programem prevence kriminality, který je vedle zabydlení rodin s dětmi či vzdělávání lidí ze sociálně vyloučených lokalit součástí brněnské strategie pro sociální začleňování.

Podle něj budou k přestěhovaným rodinám jednou týdně docházet pracovníci a pomohou jim bydlení si udržet. „Uzavřou klasickou nájemní smlouvu, kterou musí dodržovat a platit běžné nájemné,“ podotýká Snopek.

„V případě, že se v rodině bude něco dít, zkušený odborník jim pomůže situaci vyřešit. Nebudou v tom tak sami,“ dodává s nadějí, že si bydlení udrží aspoň osmdesát procent zapojených.

Proškolení pracovníci do konce týdne navštíví vytipované rodiny, jež nežijí ve standardních podmínkách. Své návrhy jim dal nejen orgán sociálně-právní ochrany dětí, ale také brněnské neziskovky, které s lidmi v nouzi pracují.

„Přímo na místě ověřujeme, zda byl daný tip oprávněný. V podmínkách jsme velmi nároční, zajímáme se totiž o extrémní přelidnění. Jsou opravdu rodiny, kde žije dvanáct osob na dvaceti metrech čtverečních, což je nepředstavitelná situace,“ popisuje poradce pro sociální začleňování Vít Lesák, jenž v úterý spolu se Snopkem vyrazil do okolí Bratislavské a Příční ulice.

Problematických lokalit je však podle něj víc a ve špatném prostředí žijí lidé s dětmi ve všech částech Brna.

Pokud odejdu, našla bych si práci, slibuje dcera

Pokud se pracovníkům podaří do vytipovaných rodin dovolat či dozvonit, vyplňují s nimi dotazník. Ten popisuje složení a velikost rodiny, její historii, podmínky k žití a také rizikové faktory.

„Často se zapomíná, že mnohdy mohou být prvotní příčinou nouze psychické potíže. Na ně se navaluje stres s bydlením či možné závislosti nebo domácí násilí,“ říká Lesák, když po půlhodinovém dotazování vychází z bytu Taragošových.

Zatímco hlava rodiny Ľudovít by ráda v bytě v Bratislavské zůstala, jeho dvacetiletá dcera se chce se svým partnerem a ročním dítětem z přeplněného bytu odstěhovat.

„Pokud bychom mohli žít jinde, byla bych šťastná. Je nás hodně, není tu klid. Nájemné bych splácet dokázala a našla bych si i práci,“ slibuje Olga Taragošová, která dotazník právě vyplnila.

Nové bydlení zatím nemá jisté, může doufat, že se na ni při losování usměje štěstí. Přesto věří, že by se k ní díky přestěhování mohlo vrátit do péče i její další dítě, které aktuálně vychovávají příbuzní.

„Kvůli nevyhovujícím bytovým podmínkám jsou děti odebírány velmi často. Věříme, že když mají lidé stabilní bydlení, je zde velká šance, že se jim budou děti znovu vracet,“ zakončuje s vidinou úspěšného projektu Lesák, když vyráží ke sčítání do dalších rodin.