Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Policisté řeší další solární podvod, škoda se blíží čtyřem miliardám

  • 3
O druhou největší solární elektrárnu na jižní Moravě se zajímají policisté. Stíhají celkem čtyři osoby, které podle vyšetřovatelů na základě nepravdivých dokumentů umožnily těsně před koncem roku 2010 fungování šestnáctimegawattového solárního parku Vranovská Ves.

Díky tomu by mohla elektrárna neoprávněně inkasovat výnosnější dotovanou výkupní cenu elektřiny garantovanou na 20 let. Policie spočítala celkovou škodu na téměř čtyři miliardy korun. Upozornil na to Český rozhlas.

„Již způsobená škoda dosahuje téměř jedné miliardy korun. Celková škoda za dvacet let provozu by pak měla dosahovat téměř čtyř miliard korun,“ upřesnil Českému rozhlasu žalobce Radek Mezlík z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Pokud by provozovatel nedokončil elektrárnu do konce roku 2010, dostával by po následující desetiletí za elektřinu výrazně méně.

Policisté tvrdí, že stíhaní v žádosti z listopadu 2010 například uvedli, že na místě jsou všechny fotovoltaické panely a elektrárna je schopna bezpečného provozu. Podle žalobce Mezlíka to ale nebyla pravda a vše se dokončovalo až v prosinci.

Dva stíhaní byli zástupci dodavatelských firem. Dalším je revizní technik, který v listopadu podepsal zprávu, že zařízení je schopno bezpečného provozu a že je na místě určitý počet panelů. Ani to podle policistů nebyla pravda.

Policie případ odložila, pak se k němu vrátila

Mezi obviněnými je i tehdejší zaměstnanec stavebního úřadu, který si podle policie nezkontroloval správnost dokumentů a stavbu zkolaudoval. Úředník přitom krátce po události odešel do důchodu.

„Uvedený pracovník na stavebním úřadě Šumná ukončil pracovní poměr k 31. 12. 2010,“ potvrdil bez bližších podrobností starosta Šumné Petr Cejpek. Pod tamní stavební úřad spadá právě i Vranovská Ves.

Policie případ prověřovala už dříve, ale odložila ho. Podezření měl Energetický regulační úřad, jenž licenci vydával, a na nesrovnalosti při povolování elektrárny upozornili také Reportéři ČT.

Vyšetřovatelé ale došli k závěru, že se trestný čin nestal. Obrátili až po prověrce Nejvyššího státního zastupitelství v Brně, to nařídilo kauzu znovu přezkoumat. A není to jediný podobný případ v kraji.

Protikorupční policie už v únoru informovala, že navrhla obžalovat dva jednatele obchodní společnosti a jednoho revizního technika v kauze solární elektrárny na Brněnsku (o případu jsme psali zde).

Úřad na základě předložených dokumentů společnosti vydal na konci roku 2010 licenci na výrobu elektřiny z fotovoltaických zdrojů na 25 let. Podle vyšetřovatelů tak státu vznikla od ledna 2011 do 30. dubna 2015, kdy se na podvod přišlo, škoda ve výši 260 milionů.

„Za období dvacetileté garantované výkupní ceny by se společnost neoprávněně obohatila cca o částku 909 milionů korun,“ upřesnil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

,