Sólistka Opery Národního divadla v Brně Jitka Zerhauová.

Sólistka Opery Národního divadla v Brně Jitka Zerhauová. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Sólistka opery v Brně: Rozpustí soubor a můžeme jít prodávat do Teska

  • 80
Bezesné noci zažívají operní pěvci a muzikanti Národního divadla Brno. Trápí je plány, podle nichž by Janáčkovo divadlo mělo na sedm měsíců utichnout. Jitka Zerhauová zpívá v brněnské opeře téměř třicet let. Zářila v Carmen, Aidě i Rusalce. Teď má strach, že její soubor rozpustí.

"Lidé z divadla nespí, jsou vystresovaní. Jako kdyby jim šlo o život," tak popsala atmosféru mezi zaměstnanci opery Národního divadla Brno sólistka Jitka Zerhauová.

Kolem sto padesáti lidí, kteří se podílejí na chodu opery, má strach. Vedení města musí šetřit, proto zvažuje následující: zavřít na sedm či více měsíců Janáčkovo divadlo a soubor dočasně rozpustit. Odstávka by se využila k dokončení oprav budovy.

Zaměstnanci by mezitím dostali sedmiměsíční vyhazov. "Co mají dělat lidé, kteří mají vystudovanou konzervatoř? Nejsme ekonomové či úředníci, abychom si rychle našli jinou práci. Můžeme jít maximálně prodávat do Teska," řekla Zerhauová.

Před pár dny dostala dopis od své známé, slavné pěvkyně Magdaleny Kožené. "Psala, že stojí za námi, že máme její podporu," uvedla Zerhauová.

"Pro mnoho umělců by to byla lidská tragédie"

Umělkyně v brněnské opeře zpívá už téměř třicet let a vystupovala v operách jako Carmen, Aida nebo Rusalka. Jako sólistka má výhodu, že hostuje v několika dalších divadlech. Několik let si také přivydělává pořádáním kulturních akcí.

Sedm měsíců bez stálého angažmá by pro ni proto nebyla taková tragédie. Ne každý je však v podobném postavení. "Znám manžele, oba hudebníky z orchestru, kteří vychovávají čtyři děti. Bojí se, že půjdou zametat chodníky," dodala pěvkyně, která je v Odborové asociaci divadelníků.

Její kolegyně sboristka Hana Procházková začala v Národním divadle Brno zpívat v roce 1987. Konec opery by pro ni byl ranou. "Studovala jsem český jazyk a latinu, chvíli pracovala i v televizi. Snad bych se ale někde uchytila, mohla bych učit," naznačila Procházková.

Podle ní má opera v Brně mezinárodní úroveň, přesto jsou platy zaměstnanců velmi nízké. "Několik měsíců úplně bez práce, to by byla pro spoustu z nás lidská tragédie," řekla Procházková.

Umělci nevěří, že by po odstávce soubor znovu ožil

Podle obou žen se zaměstnancům nelíbí, že ředitel Daniel Dvořák se za své lidi nepostavil. "Šéfové ostatních divadel řekli, že nebudou propouštět. Dvořák naopak navrhl rozpustit soubor. Už nemá podporu zaměstnanců a měl by v divadle skončit," rozzlobila se Zerhauová.

Politici se sice dušují, že opera by se po sedmiměsíční odstávce opět obnovila, divadelníci o tom však pochybují. "Není snadné dát dohromady soubor. Navíc operní sólisté jsou jako vrcholoví sportovci. Musíme denně trénovat. Po prázdninách vždy trvá, než se rozezpíváme. A co teprve po sedmi měsících," upozornila umělkyně.