Záchranář neměl právo matce vzít dítě po porodu, rozhodl potřetí soudce

  • 965
Už potřetí se soudce Krajského soudu v Brně Michal Ryška postavil za matku, jejíž novorozené dítě záchranáři po porodu odvezli do nemocnice. Žena s tím nesouhlasila. Soudce uložil záchranné službě, aby se rodičce omluvila a zaplatila 100 tisíc korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Tento případ se táhne už pět let. Ani tentokrát nedošlo ke smíru obou stran. Právník Záchranné služby Jihomoravského kraje (ZZS) navíc obvinil soudce Ryšku z podjatosti, protože prý některým vypovídajícím znalcům hrozil vězením.

Ryška naopak zpochybnil dva odborné posudky, které si nechala zpracovat právě žalovaná strana. Nakonec už potřetí rozhodl, že záchranná služba se musí matce písemně omluvit a zaplatit 100 tisícové odškodné.

„Rozsudek rozhodně nelze chápat jako výraz mých spravedlnostních subjektivních představ jako jednoho liberálního krajského soudu. Tento rozsudek je vydán s plným respektem k judikatuře Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva,“ řekl Ryška.

Jsem rád, že neřešíme smrt dítěte, prohlásil šéf záchranky

Ryškův stejný verdikt, který v minulosti vydal, totiž během odvolacího řízení zpochybnil Vrchní soud v Olomouci, který se naopak přiklonil na stranu lékaře ze záchranky.

Kauza dospěla až do situace, kdy nadřízené soudy chtěly Ryškovi případ odebrat. Ústavní soud ale rozhodl (více jsme o tom psali zde), že tento krok není opodstatněný a vrátil případ zpět na krajský soud, který v pátek kauzu projednal od začátku.

Proti pátečnímu verdiktu bude dál bojovat ředitel ZZS JMK Milan Klusák. Ten si pevně stojí za názorem, že lékař postupoval správně. „Jsem rád, že dnes projednávám tento případ a ne úmrtí novorozence,“ poznamenal Klusák.

Obrátíme se třeba na Štrasburk, řekl advokátka rodičky

Prostřednictvím právníka se proti rozsudku odvolal. Naopak s verdiktem byla spokojená Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která rodičku zastupuje. „Pokud nám české soudy nedají za pravdu, jsme připravení se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku,“ prohlásila.

Samotný případ se odehrál v únoru 2010. Mladá Brňanka rodila doma. Asi hodinu po narození dítěte podle spisu spolu s partnerem zavolali záchranku, aby lékař přestřihl pupeční šňůru.

Přesto, že bylo dítě podle obžaloby zcela zdravé, zasahující lékař rozhodl o převozu do nemocnice. Do porodnice poté dítě přijelo podchlazené, což podle jeho matky způsobil právě převoz v mrazivé noci. Žena poté podala na záchranku žalobu, protože podle ní lékař nuceným převozem porušil osobnostní práva její i dítěte.