Co se dělo v Židenicích? Bývalý místostarosta Jiří Nesiba (vlevo) a radní...

Co se dělo v Židenicích? Bývalý místostarosta Jiří Nesiba (vlevo) a radní Marián Hnát podle obžaloby stojí za podivnými zakázkami na opravy školy a činžovních bytů. Včera to měly potvrdit odposlechy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnským politikům hrozí až devět let. Měli manipulovat veřejné zakázky

  • 1
U soudu se začal řešit případ brněnských politiků Mariána Hnáta a Jiřího Nesiby, kteří jsou obžalovaní z manipulace s veřejnými zakázkami v Židenicích. Podle policie se spolčili s firmami a řídili, kdo vyhraje.

Nyní už bývalý místostarosta Jiří Nesiba (ČSSD) a exradní Marián Hnát (ČSSD) měli velkou smůlu. Policie původně začala v roce 2012 prověřovat „jejich“ židenickou radnici kvůli oznámení, že politici kšeftují s obecními byty.

To vyšetřovatelé neprokázali. Místo toho ovšem podle spisu objevili, že dvojice sociálních demokratů manipulovala společně se spřízněnými firmami s veřejnými zakázkami. A o byznysu si povídali po telefonu.

Právě odposlechy jsou nyní klíčovým důkazem u líčení, které začalo v síni brněnského městského soudu. Rok a půl po tom, co MF DNES jako první upozornila na to, že policie politiky obvinila. Tehdy kauzu muži z radnice popírali a sváděli informace na politický boj, který je má poškodit (více jsme psali zde).

U soudu spolu s dalšími údajnými komplici vyslechli obžalobu, která detailně - často s přesností na minuty - popisuje, jak podle policie manipulaci veřejných zakázek organizovali.

„Účastníci výběrového řízení se předem domluvili a podali nabídku tak, aby jim bylo už dopředu jasné, kdo zakázku vyhraje. Činili tak i po domluvě s lidmi na radnici. Výše škody způsobená tím, že si zájemci o zakázku vzájemně nekonkurovali, se dá těžko odhadovat,“ popsal obecně celý systém městský státní zástupce Jan Petrásek.

Obžalované osazenstvo mělo potíže se do místnosti vejít. Devíti lidem - dvěma politikům, jednomu úředníkovi a šesti zástupcům firem - hrozí až osm let vězení. Soud ale může potrestat také šestici obžalovaných firem.

Státní zástupce obžaloval i právníka

Policistům se podařilo podložit důkazy a dostat k soudu celkem tři případy zakázek na opravu školy a dvou činžovních domů v Židenicích. Nejde o miliony, ale o statisícové částky. Na menší zakázky se totiž podle zákona vztahuje mírnější režim. Radnici umožňuje, aby si sama vybrala firmy, které s nabídkou osloví. Vyhraje ta společnost, která nabídne nejnižší cenu.

A díry v systému Hnát s Nesibou podle státního zástupce využívali. Oslovovali totiž spřízněné firmy, jimž řekli, aby se domluvily, která z nich dá nejlepší cenu a zakázku tak vyhraje. Představitelé firem podle policistů dokonce podepisovali a razítkovali nabídky pro městskou část, které vypracoval jejich konkurent. Nabídky s vyšší cenou totiž sloužily jen jako jakési křoví.

Důležitou roli v domlouvání tří zakázek v městské části se stomilionovým rozpočtem podle policie hrál představitel brněnské firmy Stavox Jan Trnka. Všichni obvinění podnikatelé - včetně něj - ovšem u soudu odmítli vypovídat.

Státní zástupce obžaloval i právníka městské části Lukáše Rafaje, který údajně Nesibovi s Hnátem na radnici pomáhal. „Vzhledem ke svému pracovnímu zařazení jsem nemohl ovlivnit, zda bude zakázka vyhlášena, kdo bude osloven, kdo ji vyhraje,“ bránil se Rafaj.

Politici odmítli vypovídat na výsleších

Z přehrávaných odposlechů ovšem vzápětí vyplynulo například to, že osobně zavezl dokumentaci jedné ze zakázek Trnkovi, i když ten se o práce vůbec neucházel. I tak podle policistů koordinoval, která z dalších firem je od radnice získá.

Hnát a Nesiba k záležitosti při výsleších na policii vypovídat odmítli. Jejich právníci ale oznámili, že u soudu promluví. Mělo by na to dojít příští týden. Zda jsou vinni, ale nebude jasné pravděpodobně ještě nejméně několik měsíců. Proces se kvůli množství obžalovaných a hodinám odposlechů může táhnout.

Hnáta s Nesibou už potrestali žideničtí voliči. V loňských volbách ČSSD propadla a odkráčela do opozice. Oba sociální demokraté jsou ale pořád řadovými zastupiteli městské části.

Podle informací MF DNES přitom kauza vyvolala velké pnutí v místní buňce ČSSD. Část členů chce dokonce založit konkurenční sdružení. Bez Nesiby, Hnáta a jejich příznivců. Brněnské vedení ČSSD to ale nepovolilo. Nejednota by komplikovala další volby.