Vít Pospíšil (druhý zleva) s Jiřím Procházkou u Krajského soudu v Brně....

Vít Pospíšil (druhý zleva) s Jiřím Procházkou u Krajského soudu v Brně. (14.12.2016) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Za ponechání muže spoutaného řetězy v bunkru soud snížil trest

  • 3
Olomoucký vrchní soud snížil trest šestadvacetiletému Vítu Pospíšilovi, který spoutal známého řetězem ve vojenském bunkru u Olbramovic na Znojemsku. Místo čtyř let si odpyká 18 měsíců. Odvolací soud zároveň změnil právní kvalifikaci.

Muže místo zločinu zbavení osobní svobody poslal do vězení za omezení osobní svobody, kde je sazba mírnější. Případ druhého obžalovaného, dvaatřicetiletého Jiřího Procházky, poslal soud zpět k projednání krajskému soudu. Podle senátu je v jeho případě důkazní situace slabá.

„Je prokázáno, že skutek se stal, o tom není pochyb. Pachatelem trestného činu, který jsme kvalifikovali jako omezení osobní svobody, je Vít Pospíšil. Vyplývá to z výpovědi dvou svědkyň, jeho telefon se vyskytoval na těchto místech. Pachatelství tohoto obžalovaného na činu je prokázáno,“ uvedl předseda senátu Vladislav Šlapák.

Podotkl přitom, že důkazní situace v případu je velmi chudá, nevypovídali ani obžalovaní ani poškozený.

V případě Procházky je podle soudce důkazní situace slabá natolik, že to nestačí k vyslovení viny. Pokud nebudou doplněny další důkazy, měl by být muž zproštěn obžaloby, podotkl soudce.

V bunkru měl „vězeň“ strávit tři dny

Incident se stal na konci října 2015. Podle obžaloby se dvojice na základě předchozí dohody rozhodla uvěznit tehdy šestadvacetiletého muže a z přesně nezjištěných důvodů jej vylákala před brněnskou prodejnu Bauhaus. Pod záminkou projížďky jej poté Pospíšil nalákal do auta.

Procházka prý mezitím v prodejně zakoupil řetěz a dva visací zámky. Poté odjeli za obec Olbramovice, muže přivedli do vojenského bunkru umístěného v poli.

Tam ho přes jeho fyzický odpor připoutali řetězem k traverze ve zdi. Druhým koncem mu spoutali kotníky. Podle žalobce poté z místa odjeli a nechali ho tam s tím, že uvnitř zůstane tři dny.

Poškozený nebyl dostatečně oblečený a podle obžaloby mu pachatelé sebrali mobilní telefon, aby si nemohl přivolat pomoc. Muže na základě opakovaného volání o pomoc nakonec našli obyvatelé z nedaleké obce a zavolali policii.

Žalobce Jaroslav Kandráč považoval tresty za nepřiměřeně mírné, poukázal i na promyšlenost jednání obžalovaných, naopak obhajoba žádala zproštění. „Nesouhlasím s tím, co je mi kladeno za vinu,“ uvedl Pospíšil. Také Procházka dnes u soudu tvrdil, že danou věc nespáchal.

Pospíšil má za sebou tři odsouzení, v současné době si odpykává trest za porušení domovní svobody. Trest je tak souhrnný.

Případ byl různě kvalifikován. Žalován byl nejprve pro pokus vraždy, kdy mužům hrozilo až 20 let. Po dokazování však od této kvalifikace žalobce ustoupil. Krajský soud poté muže odsoudil za zločin zbavení osobní svobody. Ani s touto právní kvalifikací odvolací soud nesouhlasil a Pospíšila poslal do vězení za omezení osobní svobody.

,