ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Brněnský soud potrestal podmínkami podvod s tendry pro vědce a úřad

  • 1
Patnáctimilionovou škodu způsobily machinace při sjednávání veřejných zakázek pro brněnský Biofyzikální ústav Akademie věd ČR a pro Úřad městské části Brno - Starý Lískovec. Od městského soudu odešli podnikatel, jenž získával zakázky, a další dvojice s podmíněnými tresty.

Zakázky podle obžaloby nezákonně získaly firmy Petra Kratochvíla (více o celém případu čtěte zde). Protože se odsouzení proti verdiktu na místě odvolali, bude se případem dále zabývat Krajský soud v Brně. Rozsudek je tedy zatím nepravomocný.

Podnikatel Kratochvíl dostal dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva roky a pokutu milion korun. Podle spisu v letech 2012 až 2013 po domluvě se zástupcem ředitele ústavu Daliborem Krejčím a úřednicí radnice Renatou Weisovou získal lukrativní zakázky.

Také Krejčí a Weisová odešli od městského soudu s dvouletými podmínkami s odkladem na dva roky.

Podle kriminalistů získal Kratochvíl zakázky pro své stavební firmy KP stavby a Tremon. Podnikatel si údajně od Krejčího a Weisové zjistil částky, za které by byly schopny projekty dodat jiné firmy, a přišel pak s finančně nejvýhodnější nabídkou.

Kromě Kratochvíla, Krejčího a Weisové stáli před soudem další tři podnikatelé. Každý z nich dostal pokutu 100 tisíc korun.

Jde o Kratochvílovy známé, kteří vlastní stavební firmy. Podle policie se účastnili jednání o zakázkách, na které ale dodali své podklady tak, aby zakázku dostal Kratochvíl.

Obžaloba uvádí, že loni získala Kratochvílova firma Tremon zakázku za milion korun od ústavu na stavbu šaten. Řízení se sice účastnily i dvě firmy Kratochvílových přátel, přišly ale s podstatně vyšší nabídkou než Tremon, který zakázku vyhrál. K tomu údajně Kratochvílovi dopomohl zástupce ředitele ústavu Krejčí. Podle spisu jej nechal nahlédnout i do dokumentace ke stavbě zvěřince ústavu za 11 milionů korun. Kratochvíl se teprve poté, co dokumentaci viděl, přihlásil do soutěže.

Třetím projektem ústavu, který údajně získal za podivných okolností, je oprava jedné místnosti za bezmála 300 tisíc korun.

Od radnice ve Starém Lískovci získala zakázku na opravu budovy v Oderské ulici za 2,3 milionu korun Kratochvílova firma KP stavby. Obžaloba tvrdí, že Weisová sdělila podnikateli cenové nabídky jiných firem. Podnikatel pak nabídku své firmy KP stavby upravil tak, aby soutěž vyhrála.

Kratochvíl nevypovídal a Krejčí s Weisovou vinu popřeli.