Ludmila Brázdová u Krajského soudu V Brně

Ludmila Brázdová u Krajského soudu V Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud osvobodil primářku Ludmilu Brázdovou. Smrt novorozence nezavinila

  • 3
Dvouletý pobyt ve vězení ale i zákaz výkonu povolání hrozil primářce novorozeneckého oddělení brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Ludmile Brázdové. Kvůli smrti malého Románka, který se narodil před pěti lety v porodnici, kde pracovala.

Městský soud v Brně primářku už loni v říjnu obžaloby z trestného činu neposkytnutí pomoci zprostil. A krajský soud, který v úterý rozhodoval o odvolání státní zástupkyně, jeho verdikt potvrdil.

Podle něj se nepotvrdilo, že Brázdová chlapcovu smrt zavinila. "Nelze prokázat, že by úmrtí pacienta bylo v příčinné souvislosti s jednáním lékařky," uvedl předseda senátu Vlastimír Čech.

Dítě se narodilo 12. července 2005 ráno. Chlapeček ale žil jen necelých čtyřicet hodin. Zemřel druhý den v noci. Podle obžaloby proto, že jej lékařka i přes jeho závažné zdravotní obtíže ihned neposlala do Perinatologického centra Fakultní nemocnice Brno, kde se na potíže novorozenců specializují.

Ludmila Brázdová u Krajského soudu V Brně

"Státní zástupce obžalovanou viní z toho, že poškozenému poté, co vdechl zkalenou plodovou vodu a měl další komplikace, neposkytla dostatečnou péči. Nezajistila mu vyšetření acidobazických plynů, krevního tlaku a další vyšetření, z nichž řadu v Nemocnici Milosrdných bratří ani není možné provést. Nezajistila ani jeho okamžitý převoz do Fakultní nemocnice," odcitoval Čech.

Brázdová sice chlapce převézt nechala, ale až 36 hodin po porodu. Jenže v té době už dítěti pomoci nedokázali ani její kolegové ve Fakultní nemocnici. Malý Románek zemřel o tři hodiny později.

Znalecké posudky hovořily ve prospěch lékařky

"Dítě jsem se snažila zachránit, starala jsem se o ně," bránila se ale Brázdová v jednací síni. Nahrávaly jí i znalecké posudky, které si nechal vypracovat už městský soud.

"Nelze prokázat, že by se smrti poškozeného zabránilo jiným lékařským postupem," citoval ze znaleckých posudků Vlastimír Čech.

Proti se ale postavila státní zástupkyně. Ve světle názoru znalců sice upustila od potrestání Brázdové za neposkytnutí pomoci.

"Nešlo o úmyslný trestný čin, nelze ale přehlédnout, že lékařka dítěti nezajistila veškerou dostupnou péči," vysvětlovala žalobkyně Martina Láníčková.

"Všichni jsme pro dítě udělali, co jsme mohli"

A soudu navrhla potrestání Brázdové za neúmyslné ublížení na zdraví. I za ně ale hrozí až dvouletý trest. Soudci jí nevyhověli.

"Pokud obžalovaná podle posudků postupovala lege artis, nemohla se dopustit žádného trestného činu," uzavřel soudce.

Primářka si viditelně oddechla. "Nebyly to jednoduché čtyři roky. Narodilo se těžce nemocné dítě a všichni jsme pro ně udělali, co jsme mohli. Je to smutný případ, ale vinu na něm lékaři nenesou. Dělala jsem všechno možné. I proto myslím, že to nebylo spravedlivě podané trestní oznámení," reagovala Brázdová na verdikt.