Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Soud potrestal loupež, teď se k ní přiznal někdo jiný. Nevinní platí škodu

  • 209
Soud ve Znojmě se pravděpodobně dopustil justičního omylu a za loupežná přepadení pošťaček potrestal nevinné muže. Za skutky spáchané v letech 2003 a 2004 rozdal současný předseda soudu Jaromír Kapinus pět let vězení a podmínku. Jenže k činům se teď doznal někdo jiný. Neprávem odsouzení přesto dál platí škodu.

Na kauzu upozornil Znojemský deník. "Mohu potvrdit, že jsme znovu zahájili trestní řízení v souvislosti s přepadením listovních doručovatelek ve Znojmě v letech 2003 a 2004. Stíháme dva jiné pachatele," potvrdila MF DNES znojemská státní zástupkyně Lenka Peroutková.

Nevinně odsouzení Tomáš Čepura a Jaroslav Schindler nyní musí počkat na pravomocný rozsudek.

Oba buď sami podají návrh na zrušení odsouzení a povinnost platit odškodnění, nebo tak učiní státní zastupitelství. Do té doby však platí původní tresty i to, že musí oba potrestaní muži platit náhradu škody.

Po letech se k činům přiznal

Podle zatím nepotvrzených informací přepadl a oloupil listonošky ze Znojma mladý muž, kterého policie zadržela kvůli domácímu násilí na Zlínsku. Činy údajně policistům sám detailně vylíčil.

"Případem se zabývá znojemská policie, která ovšem podrobnosti sdělí až v pondělí," uvedla krajská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Důkazy stačily, hájí se soudce

Za přepadení listonošek odsoudil zřejmě nevinné

Čepura byl krátce před vynesením rozsudku v této kauze souzen v jiném případu za vydírání. Na policii se k přepadení listonošek nejprve přiznal, před soudem ovšem tvrdil opak.

"Ano, přiznal jsem se. Jenže pod nátlakem policie. Když do mě hodiny a hodiny donekonečna hustili, že na mě mají plno důkazů a že když nebudu spolupracovat, zavřou celou moji rodinu. Tak jsem se nakonec přiznal," řekl Deníku Čepura.

Odsouzen byl na šest let vězení a k náhradě škody. Krajský soud mu následně trest o rok snížil.

Dnes čtyřiadvacetiletého Jaroslava Schindlera Čepura označil za spolupachatele a ten pak skoro půl roku tak strávil ve vazbě.

"Už jsem ztrácel naději"

MF DNES mluvila s neprávem odsouzeným Schindlerem

Tehdy dvacetiletý Jaroslav Schindler a jeho o rok starší kamarád Tomáš Čepura se kvůli oloupeným pošťačkám dostali před soud v lednu 2006. Zatímco Schindler vyvázl s tříletou podmínkou, Čepura vyfasoval pět let, protože měl podle žalobce na svědomí o jednu loupež víc.

Co vše soud řešil

Šestnáctého prosince 2003 si lupič s kuklou - podle soudce Čepura - počíhal v domě v Pražské ulici na listonošku. Šestadvacetiletou ženu uchopil za hlavu, povalil na zem a pod pohrůžkou násilí jí vzal 74 691 korun.

Další loupež se stala o měsíc později v Husových sadech, pachatelé tu oloupili a zranili mladíka. Podle vyšetřovatelů ho přepadl Čepura spolu se Schindlerem a třicetiletým Makedoncem Isenem Alilim.

Třetí útok má datum 5. března 2004. Obětí byla opět pošťačka, lupiči si na ni počíhali mezi paneláky u nové nemocnice. Krvácející doručovatelce sebrali tašku s 96 085 korun.

V říjnu 2004 se konal soud v kauze přepadeného v Husových sadech. Makedonec dostal 3 roky ve věznici s ostrahou, Čepura 3,5 roku a Schindler 2,5 roku podmínky. Jakmile skončilo soudní jednání, byl Čepura ihned převezen na policii, kde se přiznal k přepadení obou doručovatelek.

Při druhém procesu obžalovaní skutky popírali. Čepura dokonce tvrdil, že k přiznání ho policisté donutili.

Pošťačku přepadl surový maskovaný lupič

Článek MF DNES z 6. března 2004

S rukama do krve odřenýma od umrzlého sněhu, ležící na zemi a bez poštovní tašky s dopisy a penězi na důchody. Tak skončila cesta poklidnou ulicí MUDr. Janského pro znojemskou poštovní doručovatelku Ludmilu.

Pár minut po osmé hodině ranní, tedy už za bílého dne, navíc před očima jedné z místních obyvatelek, ji přepadl neznámý muž v bílé kukle.

"Vrazil do mě, až jsem spadla, pak jsem začala strašně křičet a on mi vytrhl z ruky tašku a utekl směrem do údolí Městského lesíku. Vůbec jsem něco takového nečekala," popisovala šokovaná listonoška.

"Nesla jsem dopisy a nějaké důchody. Těch ale méně než obvykle, část už jsem taky stačila předat. Teď abych se už bála chodit po ulici za bílého dne," říkala.

Ilonka Mertová viděla celou událost ze vzdálenosti jen několika kroků. "Šla jsem za naší paní listonoškou směrem k obchodu. V hlavě jsem měla úplně jiné věci, ale z proluky mezi paneláky jsem viděla vyběhnout muže v bílé kukle. Vůbec jsem tomu nevěnovala pozornost, myslela jsem si, že je to asi její známý," líčí důchodkyně.

Z klidu ji vyvedl až doručovatelčin pád na zem a následný křik. "Paní listonoška začala hrozně křičet, tak jsem na toho chlapa taky zakřičela a on jí vyrval z ruky tašku a utekl do lesíka. Kdybych na něho nezakřičela, kdo ví, co by jí udělal. A přitom je to tady docela frekventovaná ulice, lidi tudy chodí do nemocnice. V tu chvíli jsem ale byla na ulici sama. V noci už se ven ze strachu určitě nevydám," řekla Mertová.