Recidivisté Radek Sobotka (uprostřed) a Tomáš Trkan (vlevo) si u brněnského...

Recidivisté Radek Sobotka (uprostřed) a Tomáš Trkan (vlevo) si u brněnského krajského soudu vyslechli devatenáctileté tresty za vraždu expolicisty Michal Tofla v roce 2010. Soud při verdiktu zohlednil i jejich předchozí trestnou činnost. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Za vraždu expolicisty Tofla uložil soud devatenáctileté tresty

  • 7
Brněnský krajský soud poslal na 19 let za mříže Radka Sobotku a Tomáše Trkana, kteří podle verdiktu v roce 2010 na objednávku zavraždili podnikatele a údajného šéfa vyděračského policejního gangu Michala Tofla.

Bývalý vlivný policista Michal Tofl byl zastřelen 14. června 2010, když přijížděl ke svému domu v Brně-Žebětíně.

Podnikatel a Toflův dřívější obchodní partner Petr Pavel Bezděkovský, který podle soudu vraždu objednal, spáchal už dříve ve vazbě sebevraždu. Jeho trestní stíhání proto bylo zastaveno (o jeho smrti v cele čtěte zde) a jeho svědectví u soudu nezaznělo.

Původní záměr Bezděkovského byl přitom možná jiný, než Tofla zavraždit. Podle dostupných svědectví ho chtěl jen postrašit. Oslovil proto svého komplice Tomáše Trkana, aby mu doporučil někoho, kdo bude ochoten po Toflově autě střílet ze samopalu.

Trkan Bezděkovskému doporučil recidivistu Radka Sobotku, který se tohoto úkolu ujal. Na domluveném místě pak střílel proti čelnímu sklu jedoucího Toflova auta. Při tom ovšem zasáhl řidiče a ten na následky krvácení do břicha zemřel (o tom, jak událost popisují Sobotka s Trkanem, čtěte zde).

Museli vědět, že Tofl může zemřít

Podle soudkyně Jaroslavy Bartošové ovšem pro verdikt není důležité, že Tofl možná původně zemřít vůbec neměl.

"Sobotka i Trkan věděli, že se bude střílet samopalem na jedoucí vozidlo. Oba museli být při svém intelektu srozuměni s tím, že řidič může být zastřelen. Kdyby ho chtěl Sobotka jen postrašit, mířil by například do silnice a spoléhal by na odražené střely. On ale prokazatelně mířil na přední sklo," odůvodnila rozsudek Bartošová.

Sobotku proto poslala do vězení na 19 let za nedovolené ozbrojování a vraždu. Zohlednila při tom i jeho předchozí trestnou činnost.

"Veškeré mírnější tresty se u něj dosud minuly účinkem. Takto vysoký trest jsme stanovili především v zájmu ochrany společnosti před člověkem, který je schopen střílet samopalem proti řidiči jedoucího auta. Nelze předpokládat, že by se napravil," varovala soudkyně.

Trkan si stejně vysoký trest odnesl za podíl na vraždě Tofla a také předchozí trestné činy. Deset let z celkových devatenácti mu soud udělil za podíl na požáru masokombinátu Filex. Podílel se na něm s Bezděkovským (jak se komplic přiznal a odešel bez trestu, čtěte zde).

Sobotka se odvolal, Trkan zatím vyčkává

Trkan si po verdiktu nechal lhůtu na odvolání, Sobotka se odvolal ihned. Případ tak bude mít dohru u vrchního soudu.

Vražda, která šokovala i brněnské kriminalisty, navíc souvisí i s řadou dalších případů organizovaného zločinu.

Michal Tofl byl šéfem údajného gangu policejních vyděračů. A obchodní spor mezi Toflem a Bezděkovským zase údajně souvisel s penězi z takzvané kauzy Edbusy (jakým fíglem podnikavci okrádali lidi, čtěte zde).

I na to soudkyně ve verdiktu poukázala. Upozornila totiž, že policie se při vyšetřování Toflovy smrti chovala podivně a vyšetřovala velice liknavě.

Vdova po zavražděném expolicistovi Eva Toflová ovšem trestnou činnost svého manžela odmítá. A přestože trest za manželovu vraždu považuje za dostatečný, spokojená s tím není.

"Jsou to lidé, kteří se do vězení vrací jako domů," zhodnotila po verdiktu Toflová (rozhovor o jejím zavražděném manželovi čtěte zde).