Roman Procházka obžalovaný v kauze Toflova gangu.

Roman Procházka obžalovaný v kauze Toflova gangu. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Soud s Toflovým gangem potrvá měsíce, vypovídat budou desítky svědků

  • 1
Tohoto muže neznám, tamtoho také ne, s tím jsem se vídal na chodbě v práci a tohoto jsem potkal poprvé až ve vazební věznici. Téměř stejná svědectví si vyslechl senát brněnského krajského soudu, který ve čtvrtek ukončil první týden vyslýchání obžalovaných členů takzvaného Toflova gangu.

"Myslím, že členové gangu by spolu měli být alespoň v nějakém kontaktu, když už připustíme, že se nemusí osobně znát. A to my jsme rozhodně nebyli," tvrdil například policista Roman Procházka, který je nyní postaven mimo službu. Obžaloba ho totiž viní z toho, že chtěl úplatky za ovlivňování případu.

Procházka vinu popírá. "Případ, který jsem měl ovlivňovat, jsem převzal po kolegovi a vyšetřoval ho pouhé tři měsíce v roce 2009 pod dozorem státní zástupkyně. Pak jsem ho předal s návrhem na podání obžaloby. Schůzka, na které jsem měl požadovat úplatek, se ovšem údajně konala až o dva roky později. To jsem kauzu už ani nemohl ovlivnit, protože o ní v té době rozhodoval soud," upozornil Procházka.

Kauza Toflův gang

Organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle obžaloby vydírala a zastrašovala podnikatele. Šéfem skupiny měl být zavražděný expolicista Michal Tofl a jeho bývalý kolega Miloš Almásy. Prvních šest lidí zatkli policisté 2. srpna 2011. Obžalobu si tento týden vyslechlo 13 lidí.

Kdo už vypovídal
- expolicista Miloš Almásy
- bývalí pracovníci brněnské policejní inspekce Rudolf Setvák a Lubomír Mokrý
- policisté a bývalí policisté Eduard Slanina, Petr Křipský, Roman Procházka, Roman Velecký
- civilisté Eduard Polák, Zdeněk Olah, Radoslav Petr
- vypovídat odmítl Jaromír Šálek

Úplatky za ovlivňování vyšetřování podle obžaloby požadoval i bývalý policista Roman Velecký. Ten to ovšem také popřel, a navíc dodal, že pod tlakem se naopak cítil on.

"V tramvaji číslo 5 mě jednou v době prověřování případu oslovil kolega policista s tím, že předvoláním jednoho svědka už jsem to opravdu přepískl. Vyhrožoval mi vyšetřováním policejní inspekcí. Jméno muže, co mě takto oslovil, si však nepamatuju," popsal Velecký.

Svojí výpovědí nečekaně přitížil údajnému šéfovi gangu Miloši Almásymu. Ten mu prý později za protislužbu nabízel část úplatku, který za ovlivnění tohoto případu vymohl pro sebe. "To jsem odmítl," vypověděl Velecký.

Almásy při těch slovech jen nevěřícně zvedl obočí a začal slova svého bývalého kolegy konzultovat s právničkou.

Likérka Drak i Kubiceho zpráva

Ani o další překvapení nebyla celý týden při výpovědích obžalovaných nouze. Rudolf Setvák, který podle obžaloby kryl činnost svých kolegů díky postu na policejní inspekci, například vypověděl, že své obvinění chápe jako cílenou likvidaci kvůli Kubiceho zprávě.

"Domnívám se, že příčinou mého očernění v médiích i v celé kauze je moje dřívější činnost na policejním oddělení, které se zabývalo únikem Kubiceho zprávy (zpráva byla zveřejněna před volbami v roce 2006, pozn. red.). Krátce před vypuknutím kauzy Toflova gangu jsem totiž několikrát dostal nabídku působit na ministerstvu vnitra. A kvůli tomu vznikla panika. Vždy jsem totiž tvrdil, že rozprášení vyšetřovacího oddělení bylo nezákonné," konstatoval ve středu Setvák, který dosud nevypovídal.

Další obžalovaný Eduard Polák ve své výpovědi zase zmínil Likérku Drak, jejíž šéf je od čtvrtka obviněn kvůli distribuci smrtícího alkoholu s metanolem. Likérka prý spolupracovala s jednou z obětí gangu, která nelegálně obchodovala s lihem (více o tom zde).

Po prvních čtyřech dnech hlavního líčení zbývá soudu vyslechnout dva obžalované. Pak přijdou na řadu desítky údajných obětí a svědků, kteří mají popsat, jak vydírání vypadalo.

Případ se tak povleče dlouhé měsíce. Už nyní soudce Miloš Žďárský naplánoval termíny hlavního líčení až do února příštího roku. Toflův gang se bude řešit vždy tři nebo čtyři dny v každém měsíci.