Patnáctičlenná skupina v čele s Čechoíráncem Shahram Abdullahem Zadehem okradla...

Patnáctičlenná skupina v čele s Čechoíráncem Shahram Abdullahem Zadehem okradla podle vyšetřovatelů stát o 2,3 miliardy korun. Obžalovaní stanuli před soudem (19. 1. 2016). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soud za daňový únik za 2,5 miliardy znovu odročili. Nepřišli dva obhájci

  • 11
Brněnský krajský soud se ani v úterý, tedy napotřetí nezačal zabývat jedním z největších daňových úniků v historii Česka. K soudu nepřišli dva obhájci. Patnáctičlenná skupina v čele s Čechoíráncem Shahram Abdullahem Zadehem okradla podle vyšetřovatelů stát o 2,3 miliardy korun.

Předseda senátu soudce Aleš Novotný termín dalšího líčení stanovil na příští útery odpoledne. Jeden z obhajců už takto k soudu nedorazil potřetí, jde přitom o advokáta klíčového obžalovaného.

„Pokud se nedostaví nebo za sebe nepošle náhradu ani příště, tak to bude soud považovat za maření jednání,“ upozornil Novotný.

Soud v úterý po jednání rozhodl, že Zadeha propustí z vazby ke stíhání na svobodu za kauci 150 milionů korun. „Jde patrně o nejvyšší kauci udělenou dosud soudem v ČR,“ uvedl žalobce Aleš Sosík.

Zadeh má na zaplacení lhůtu deset dní. Do tří dnů si pak může podat stížnost proti dnešnímu rozhodnutí k Vrchnímu soudu v Olomouci.

„O věci se ještě musím poradit se svým klientem,“ sdělil Zadehův obhájce Pavel Čapčuch. Připomněl, že brněnský krajský soud již před časem Íránci stanovil kauci sto milionů korun.

Věcí se pak zabýval olomoucký vrchní soud, který ale tento verdikt zrušil s tím, že kauce by měla být vyšší a navíc její soudní odůvodnění propracovanější. Brněnský soud v úterý tedy kauci zvýšil. Zadeh je ve vězení kvůli podezření, že při stíhání na svobodě by se pokusil o útěk. Jednání o kauci bylo neveřejné.

Shahram Abdullah Zadeh

  • Narodil se v roce 1971 v íránském městě Bandar Abbas
  • Vyrůstal v Dubaji
  • V roce 2010 získal české občanství
  • Policie ho zatkla v březnu 2014
  • Čelí obžalobě, že do České republiky podvodně dovážel pohonné hmoty ze zahraničí

Obžalovaným hrozí až 13 let vězení

Pohonné hmoty převážně z Německa a Slovinska organizovaná skupina prodávala přes síť šesti desítek firem, za nízké ceny.

Stát tak údajně obrali o 2,3 miliardy korun. Na daních totiž odvedli pouze 2,6 milionu korun (více se můžete dočíst zde). Obžalovaným hrozí 9 až 13 let vězení.

Policisté tehdy provedli celkem 16 domovních prohlídek a 9 prohlídek jiných prostor.

„Zadrželi jsme celkem patnácti osob, které byly následně obviněny z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a z trestného činu účast na organizované zločinecké skupině,“ uvedl tehdy mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej (více o policejní razii zde).

Za Zadeha se přimlouvali čeští premiéři

V případu padl také nejvyšší kauce. Za propuštění Shahram Zadeha požadoval Městský soud v Brně 100 milionů korun, nikdo částku nezaplatil. Obávali se, že stíhaný cizinec uteče za hranice.

Shahram Zadeh také figuroval v případu dvou Češek, které v roce 2013 unesli v Pákistánu. Tvrdil, že má v této jihoasijské republice konexe. Civilní rozvědka ÚZSI kvůli němu dokonce naléhala na celníky, aby proti Zadehovi nezasahovali.

Při diplomatických jednáních patrně orodoval i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Za Peršana lobbovali i další významní politici - tehdejší premiéři Jan Fischer a Jiří Rusnok. Zadeh byl totiž stíhán za zpronevěru také ve Spojených arabských emirátech (více o tehdejším dění zde).

Zadeha protikorupční policie nakonec v březnu 2014 v luxusním apartmánu hotelu Hilton zatkla protikorupční policie.

,