Za výroky z 1. května 2009 stojí někdejší předseda zrušené Dělnické strany Vandas spolu s dalšími špičkami strany u soudu. Ilustrační foto

Za výroky z 1. května 2009 stojí někdejší předseda zrušené Dělnické strany Vandas spolu s dalšími špičkami strany u soudu. Ilustrační foto | foto: Pavel Kopřiva

Soud se špičkami zakázané Dělnické strany byl odročen na listopad

  • 16
Městský soud v Brně spustil proces s vedením bývalé Dělnické strany a zároveň současným vedením Dělnické strany sociální spravedlnosti. Týká se výroků, které členové strany vykřikovali loni na 1. máje v Brně. K soudu nedorazil ani Vandas, ani jeho advokát Prchal, který se však řádně neomluvil.

Jednání bylo nakonec odročeno na 1. listopad 2010.

Obžalováno bylo šest lidí, mezi nimi předseda bývalé Dělnické strany Tomáš Vandas, její místopředsedové Jiří Štěpánek a Petr Kotáb, šéfredaktor Dělnických listů Martin Zbela a další dva stoupenci strany, Michal Glas a Michaela Dupová.

Vandas ani jeho advokát k soudu nepřišel

Tomáš Vandas se k soudu nedostavil. Nepřišel ani jeho advokát Petr Prchal, který však neposlal řádnou omluvu. "Prý mu je od pondělka špatně, ale nedal vědět včas a nedodal ani neschopenku," uvedla předsedkyně senátu Šárka Schinzelová, jež toto chování považuje za neprofesionální.

Vandas vzkázal, že pokud bude hlavní líčení zahájeno bez něho a jeho advokáta (je to už třetí termín - pozn. redakce), podá na předsedkyni stížnost. Líčení bylo i přesto zahájeno.

Všech šest obviněných se mělo na brněnské prvomájové demonstraci v roce 2009 nenávistně vyjadřovat proti přistěhovalcům, hlavně proti Vietnamcům a "stepním hordám", proti Romům a všem, kteří přišli do Česka a berou tu práci "bílým Čechům". Jsou obžalování z hanobení rasy, národa a přesvědčení.

"Podle znaleckého posudku ze srpna 2009 došlo k otevřené propagaci nesnášenlivosti," uvedl znalec Michal Mazel.

Projevy Tomáše Vandase podle něho sice obsahovaly standardní společenskou a politickou kritiku, ale snažil se i prohloubit nenávist a šířit zášť vůči přistěhovalcům a Romům.

Soudní znalec projevy extremistů vyhodnotil tak, že mají vyvolávat etnickou nenávist. "Je tam zcela jednoznačné verbální přihlášení k českému neonacistickému hnutí. Je odnoží mezinárodního neonacistického hnutí. Typické je pro ně střídání názvů, nemají žádné jednoznačné sídlo ani vůdce, ale charismatické lidi v jednotlivých krajích, kteří jsou přirozenými vůdci," popsal znalec.

Obžalovaným hrozí až pět let vězení

Na prvomájovou demonstraci v roce 2009, kterou do Brna svolala Dělnická strana, se sjelo asi pět set pravicových radikálů a na pochod dohlíželo přibližně tisíc policistů (čtěte více) .

Zbelovi a Štěpánkovi navíc hrozí i trest za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Všichni odmítají, že by porušili zákon.

nástupci dělnické strany

Dělnická strana byla zrušena letos v únoru Nejvyšším správním soudem. Dělnická strana sociální spravedlnosti je její nástupkyní, má stejné představitele, podobný program a symboliku a přešla do ní také členská základna původní Dělnické strany.