Karla Buriana (vlevo) jmenoval do funkce ředitele brněnského studia České...

Karla Buriana (vlevo) jmenoval do funkce ředitele brněnského studia České televize na konci roku 2007 tehdejší generální ředitel Jiří Janeček (vpravo). | foto: MAFRA

Napojení šéfa ČT Brno na mafii nelze popřít, ani potvrdit, rozhodl soud

  • 15
Brněnský městský soud rozhodl, že podnikatel Petr Michek nikoho nepomluvil, když nařkl ředitele brněnského studia České televize Karla Buriana ze spolupráce se zločinci. Michek tak nedostal žádný trest a nemusí Burianovi platit ani odškodné v požadované výši milion a dvě stě tisíc korun.

Tenhle proces je výpovědí o poměrech, které v Brně panovaly. Tak zhodnotil podnikatel Petr Michek úterní rozsudek Městského soudu v Brně. Soud rozhodl, že se Michek nedopustil pomluvy, když před rokem v pořadu Na vlastní oči prohlásil, že ředitel brněnského studia České televize Karel Burian spolupracoval s takzvaným Toflovým gangem vyděračů z řad policie (více o kauze se dočtete zde).

Karel Burian

Ředitele brněnského studia do funkce dosadil bývalý generální ředitel České televize Jiří Janeček. Od svého nástupu čelí Burian řadě protestů především kvůli tomu, že za jeho dřívějšího působení v televizi docházelo k manipulaci se zpravodajstvím.

Verdikt zatím není pravomocný. Zmocněnec Karla Buriana se chce odvolat. "Stále se výrokem pana Michka cítím velice poškozen," povzdechl si po vynesení rozsudku Burian, který stojí od roku 2008 v čele brněnského studia České televize a rád by ve své funkci pokračoval i nadále. Mandát mu končí v polovině letošního roku.

Rozsudek o Michkově nevině však není možné interpretovat tak, že Burian s mafií spolupracoval a Michek má pravdu. Podle soudce Martina Vrbíka totiž ze složitých vztahů mezi Burianem, Michkem a členy takzvaného Toflova gangu nelze jednoznačně rozkrýt, z jakého důvodu si jednotliví lidé vzájemně vycházeli vstříc. A tím pádem není možné rozhodnout, zda je Michkovo vysvětlení celé situace pravdivé, nebo nepravdivé. Podle jeho slov byl Burian spojovacím článkem mezi zločinci a jihomoravskými politiky.

Michek, kterého vydíral expolicista Miloš Almásy, například tvrdí, že pod nátlakem Almásyho a jeho lidí musel Burianovi na půl roku půjčit zadarmo svoje auto značky Audi. A nebo že u sebe ve firmě musel zaměstnat Burianovy děti, případně zaplatit stavební práce na jeho domě. "Bál jsem se o život, vyhrožovali mi. A řekli mi, že Burian je pro ně důležitý, takže to musím udělat," popsal soudu Michek, proč si Buriana spojoval s vyděrači a proč jejich přání plnil.

Burian se kvůli nařčení čelil výzvám k odstoupení

I Burian ve své výpovědi potvrdil, že auto měl opravdu půjčené a jeho děti u Michka pracovaly. Připustil i to, že mu Michek dovedl stavební firmu, která poté pracovala na jeho domě. Nebo že se na soukromém honu sešel s bývalým generálním ředitelem České televize Jiřím Janečkem a že tento hon organizoval právě Michek.

Podle Buriana to však podnikatel dělal z dobré vůle, případně proto, že byl sám společenský a chtěl se seznámit s Jiřím Janečkem. "Když jsem pracoval v Rádiu Petrov, byl pan Michek naším významným klientem a náš vztah byl tehdy přátelský," vypověděl Burian. Michek byl podle něj zároveň přítelem Almásyho.

Petr Michek

Podnikatel a člen strany LEV 21 byl jedním z hlavních svědků proti takzvanému Toflovu gangu policejních vyděračů. Podle nepravomocného verdiktu soudu byl opravdu vydírán. S vyděrači pod nátlakem nějakou dobu spolupracoval, pak je udal.

Verzi Karla Buriana však soudce zhodnotil jako méně pravděpodobnou a méně logickou. Mimo jiné i proto, že Krajský soud v Brně nedávno nepravomocně rozhodl, že Michek byl opravdu obětí vydírání ze strany expolicisty Almásyho. Za takové situace tito muži jen těžko mohli být přátelé.

Burian kvůli Michkovým slovům čelil loni výzvám k odstoupení, musel se také hájit před Radou České televize. Ve funkci však nakonec zůstal až do konce loňského roku, kdy mu končil mandát. Ten mu poté členové rady prodloužili do poloviny letošního roku, aby mohl zahájit dlouho připravovanou stavbu nového televizního studia v Líšni a projekt nemusel přebírat někdo jiný.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák při té příležitosti radním slíbil, že do konce února navrhne, jak by se měl vybrat Burianův nástupce. Na žádném dalším zasedání rady na to však dosud nepřišla řeč. Na konci března přitom v radě končí mandát dosavadnímu předsedovi Milanu Uhdemu, který byl hlasitým kritikem Buriana. Do dalšího dění kolem tohoto muže tím pádem Uhde už nebude mít jak zasáhnout.