Soud podle žalobců musí přiznat vysoké odškodné, jinak se nic nezmění (ilustrační foto)

Soud podle žalobců musí přiznat vysoké odškodné, jinak se nic nezmění (ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Statisíce nic nezmění, hájí advokát vysoké odškodné za ubití Vietnamce

  • 29
Městský soud v Brně začal projednávat odškodné za smrt Vietnamce Hoanga Sona Lama, kterého před čtyřmi lety ubili policisté. V pondělí se otevřel požadavek na 50 milionů korun pro syna zemřelého, na stůl přijde také žaloba matky o stejnou částku. Jen vysoké sumy podle jejich advokáta změní přístup policie a státu.

Žalobci odmítají, že by brutalita spáchaná na jejich příbuzném byla ojedinělým excesem v řadách policie. Vymáhaná částka je podle nich tak vysoká nejen kvůli újmě, kterou rodině smrt jejich příbuzného způsobila, ale měla by být i sankcí a prevencí.

"Má odradit od toho, aby se takové jednání opakovalo," řekl advokát osmnáctiletého chlapce Marek Sedlák.

Viníkem je podle něj policie, potažmo ministerstvo vnitra. Na nich prý bylo zajistit, aby se zasahující policisté řídili takovými pokyny, aby záměrně nepřivodili ničí smrt.

"Pro ministerstvo je částka několika set tisíc jako nic. Suma musí být taková, aby přijali zásadní opatření," dodal Sedlák (více o žalobě čtěte také zde).

Inspirovali se spory v zahraničí

U návrhu částky se inspiroval soudními spory v zahraničí. "Vietnamská komunita trvala na tom, aby její výše byla vysoká, aby se na smrt pana Lama nezapomnělo," podotkl.

Rostislav Pulkrab, který zastupuje stát, se naopak snažil poukázat na to, že syn už deset let žije s matkou v Německu. Rodiče se rozvedli a s otcem se od roku 2003 viděli pouze jednou ve Vietnamu.

"Intenzita jejich kontaktů byla nízká, komunikovali jen na dálku přes videochat. Na psychice chlapce se smrt jeho otce neprojevila tak výrazně," uvedl v závěrečné řeči Pulkrab.

Případ Vietnamce Hoanga Sona Lama je často zmiňován jako příklad policejní brutality v republice. Trojice policistů v lednu 2009 prověřovala oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a napadá přítomné.

Po příjezdu policie seděl muž v křesle, zásah i přesto vyvrcholil jeho bitím, které vedl policista Josef Srnský.

Zbitý muž pak skončil v policejní cele, kde si stěžoval na zdravotní potíže. O den později zemřel. Měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do dutiny břišní. Za brutální napadení poslal Vrchní soud v Olomouci v odvolacím řízení Srnského na deset let za mříže.