Pětice mužů ve středu stanula před okresním soudem ve Vyškově, který zkoumá...

Pětice mužů ve středu stanula před okresním soudem ve Vyškově, který zkoumá jejich míru viny na vykolejení vagónů u Topolan v červnu 2011. | foto: Hynek Zdeněk, 5plus2.cz

Železnice hazardovala s životy cestujících, upozornil u soudu strojvedoucí

  • 9
Nescházelo mnoho a neděle 5. června 2011 se mohla zapsat černým písmem do železniční historie. U Topolan na Vyškovsku tehdy vykolejilo třináct nákladních vagonů. Jen krátce před nimi projel kritickým místem rychlík, který vezl cestující z Brna do Šumperku. Jeho strojvůdce svědčil u soudu.

Jak ve středu u Okresního soudu ve Vyškově z výpovědí vyplynulo, strojvůdce o problémech na trati neměl ani tušení, kritickým místem projel plnou rychlostí.

Vykolejení vlaku u Topolan

Nehoda se stala v neděli 5. června 2011. Nákladní vlak s vagony na uhlí mířil do Bohumína, z pětadvaceti jich vykolejilo třináct. Při nehodě nikdo nebyl zraněn.

NEHODA Vykolejený vlak zablokoval trať u Vyškova

PŘÍČINA Koleje byly šrouby špatně uchycené

DŮSLEDKY Nehoda stála pracovní místo dva lidi

RYCHLOST Vlaky musí zpomalit, 170 km/h je moc

NEBEZPEČÍ Na trati se dál jezdí po starých kolejích

„Jel jsem rychlostí přibližně devadesát kilometrů v hodině, když jsem v táhlé zatáčce přibližně sto metrů před sebou uviděl výrazné vybočení kolejí směrem doleva. Nemohl jsem už nic dělat, tak jsem se jen pevně chytil madla a čekal, jestli to vlak zvládne, nebo projedu rovnou do pole,“ popsal situaci strojvůdce rychlíku Lubomír Zwierz.

Dlouhá vlaková souprava kritický úsek tehdy naštěstí zvládla.

Strojvůdce vzápětí volal výpravčí do Ivanovic na Hané, aby ji na problém upozornil.

„Volal jsem jí, aby na místo okamžitě zavolali traťmistry. Šokovalo mne, když jsem se od ní vzápětí dozvěděl, že vlaky mají ve stejném místě problémy už od pátku a oni nás tam nechali jezdit plnou rychlostí. Domnívám se, že kdybych nevezl těžkou soupravu, ale lehký motorák, nebo nákladní vlak s prázdnými nákladními vagony, tak bychom vykolejili,“ doplnil Zwierz.

Záhada ztracených vagonů

Podle výpovědi svědků výpravčí ihned po projetí rychlíku volala traťmistrovi, aby koleje prohlédl. Ten sice okamžitě vyjel, ale bohužel už bylo pozdě. Než na místo stačil dojet, vykolejil nákladní vlak s prázdnými vagony. Ani jeho strojvedoucího přitom nikdo nevaroval.

„Nikdo mi nehlásil žádné problematické místo na trati. Zvlnění na kolejích bylo navíc v zatáčce, takže jsem ho uviděl až na poslední chvíli. Nešlo s tím už nic dělat. Lokomotiva se zhoupla nejprve doprava a pak doleva, prvních pár vagonů místem projelo, ale ty další se utrhly a vykolejily,“ popsal soudci Karlu Menšíkovi strojvedoucí Jiří Rybka.

Archivní fotogalerie

Ve vykolejeném vlaku bylo podle vozmistra Karla Habrovance zapojeno celkem 25 vagonů.

„Všechny jsem prohlédl a dokonce jsme udělali i zkoušku brzd, která se vždy neprovádí. Nikde jsem neshledal žádnou závadu. Dal jsem proto povolení, aby se souprava vydala na trať,“ řekl Habrovanec.

Stejný muž byl později i u havarovaného vlaku, aby zjistil rozsah poškození.

„Dělali jsme soupis stavu jednotlivých vozů a našli jsme 23 vagonů, dva scházely. Podle mne tam musely být nějak zalisované, jinak si to neumím vysvětlit,“ přiznal vozmistr.

Toto tvrzení se ovšem nepozdávalo obhájkyním pětice obviněných mužů, kteří zodpovídali za stav tratě a upevnění kolejí. Podle nich totiž snímky z nehody neukázaly nijak zvlášť slisované vagony.

Pracovník zjistil jen vyražený svár

Železnice o problémech na trati věděla už od pátku 3. června, kdy ji na neklidnou jízdu u Topolan upozornil první strojvedoucí. Výpravčí následně jeho kolegy varovali a ti pak kritickým místem projížděli raději výrazně sníženou rychlostí.

Na místo přijel pracovník Správy železniční dopravní cesty Arnošt Matoušek, který úsek vizuálně prohlédl a zjistil jen vyražený svár, který neměl být nijak problematický.

V neděli, kdy situace gradovala, už výpravčí strojvedoucí neupozorňovali a ti tak neměli ani tušení o problematickém místě.

Líčení bude pokračovat v listopadu výpověďmi dalších svědků. Obhájkyně obviněných navíc požadují, aby vznikla znalecká zpráva, která důkladně zhodnotí stav podvozků na havarovaných nákladních vagonech.

Považujete cestování po jihomoravských kolejích za bezpečné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 3. října 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 274
Ano
Ano 245