Lékaři z Nemocnice Milosrdných bratří v Brně byli zproštěni obvinění. (Ilustrační snímek)

Lékaři z Nemocnice Milosrdných bratří v Brně byli zproštěni obvinění. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sedm lékařů za smrt pacienta nemůže, řekl soud. Po operaci dostal zánět

  • 12
Městský soud v Brně ve čtvrtek zprostil obžaloby z ublížení na zdraví sedm lékařů z chirurgického oddělení brněnské Nemocnice Milosrdných Bratří. Ti čelili obžalobě, že u pacienta po operaci žaludku a sleziny neřešili zánět, následkem čehož pak muž zemřel.

Podle spisu lékaři nereagovali na zánětlivý bakteriální proces v organismu pacienta hospitalizovaného na oddělení na jaře roku 2009. To se však nepotvrdilo. Soud je zprostil obžaloby již podruhé.

"Čtvrtečním rozsudkem byli lékaři Nemocnice Milosrdných bratří zproštěni obžaloby v plném rozsahu. Soud na základě vypracovaného revizního znaleckého posudku dospěl k závěru, že v obžalobě uvedený skutek není trestným činem," uvedla mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková.

Podle mluvčí se neprokázalo, že by lékaři nereagovali na změny zdravotního stavu pacienta, a tím za jeho úmrtí nesli odpovědnost.

"Všichni obžalovaní se vzdali práva na odvolání. Státní zástupkyně se práva na odvolání vzdala též, kdy již ve své závěrečné řeči právě s ohledem na revizní posudek zproštění obžaloby sama navrhovala," doplnila Stočková.

Znalec změnil stanovisko

Obžalobu z nedbalostního ublížení na zdraví s následkem smrti vzneslo státní zastupitelství na základě znaleckého posudku, v němž jeho autor hovořil o možných pochybeních chirurgů. Později však sám své závěry před soudem změnil. Zcela je zavrhl také další znalec - uznávaný chirurg Pavel Pafko. Jeho stanovisko potvrdil i další revizní posudek.

U osmapadesátiletého pacienta byla nejprve diagnostikována rakovina žaludku. V dubnu 2009 ho lékaři operovali, poškozenou část odstranili spolu se slezinou. Zákrok trval tři hodiny. Po operaci pacient vykazoval zlepšování subjektivního zdravotního stavu, laboratorní testy ale svědčily o pravém opaku.

Některé krevní hodnoty byly výrazně vysoké. Pacient dostával zpočátku antibiotika, od jejichž podávání se později upustilo. Lékaři ho znovu operovali, což ale nepomohlo. Muž zemřel dva měsíce po první operaci žaludku.

Primář chirurgie Josef Všetíček, který byl mezi obžalovanými, v minulosti připomněl, že pacient měl závažnou diagnózu. "My pacientům neslibujeme přežití, my jim nabízíme šanci na přežití tím operačním zákrokem. Každý pacient je informován, že může umřít," řekl před časem ČTK Všetíček.

Podle něj to muž chápal, jeho manželka nikoli. Primář zdůraznil, že kauza se před soud neměla dostat, protože se snažili vážně nemocnému muži pomoci. Skutečnost, že manželka pacienta vytýkala chirurgům nečinnost, vnímá jako "mínění nešťastné osoby, která ztratila manžela".

Městský soud již loni v lednu lékaře zprostil viny. Krajský soud v Brně však v odvolacím řízení rozhodl, že se kauzou bude muset zabývat podrobněji. Městský soud dnes původní verdikt potvrdil.

,