Dědička šlechtice Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová se se svou sestrou chce proti rozsudku odvolat.

Dědička šlechtice Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová se se svou sestrou chce proti rozsudku odvolat. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Vrchní soud potvrdil, že za výroky o Salmovi se Nečasová omluvit nemusí

  • 1
Spor dědiček jednoho z kdysi nejvlivnějších šlechticů na jižní Moravě, Hugo Salma, a ředitelky blanenského muzea Evy Nečasové ukončil ve středu Vrchní soud v Olomouci. Ředitelka se podle verdiktu nemusí omlouvat za výroky o nacistické minulosti Hugo Salma. Dědičky se odvolaly.

Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová a Ida Schoellerová zažalovaly Nečasovou kvůli výrokům na adresu jejich otce.

Ředitelka muzea ve svých knihách Cui bono restituce I. a II. poukázala na Salmovo členství v nacistických organizacích za druhé světové války a na jeho spolupráci s Němci. Na Hugo Salma tak podle ní bylo možné pohlížet jako na kolaboranta a vlastizrádce, na jejichž majetek se restituce nevztahují.

Salmové u soudu

Soudy řeší kauzy spojené se šlechtickým rodem Salmů už 20 let.

Dědicové Huga Mikuláše Salma žádají o vydání více než 7 tisíc hektarů lesů, pozemků a nemovitostí včetně zámku v Blansku či v Rájci-Jestřebí.

Zatím získali jen asi 700 hektarů, poté soudy vydávání majetku zastavily, řeší, zda Hugo Salmovi zůstalo československé občanství poté, co za války požádal o říšské.

To se dědičkám nelíbilo. "Otec se k německé národnosti sám nepřihlásil a říšské občanství si za druhé světové války zvolil pod nátlakem," uvedla už dříve Marie Salmová s tím, že otce v roce 1930 přihlásil k německé národnosti sluha se sčítacím komisařem.

A v roce 1939 se pak Salm sám k říšskému občanství přihlásil, údajně však pod nátlakem. Po válce opět zažádal o československé občanství a úřady mu je v roce 1946, chvíli po jeho smrti, prozatímně vrátily.

Dědičkám dal částečně za pravdu už loni v říjnu Krajský soud v Brně, omluvit se Nečasová měla za některé úvahy, které zasáhly do osobnostních práv hraběte.

Nečasová podle soudu nic nezkreslila

Podle vrchního soudu však Nečasová nepochybila. "Úvahy a myšlenky uvedené Evou Nečasovou rozhodně nejsou nepřiměřené a nic nezkreslují, nejsou ve stavu, aby jakkoliv zasáhly do osobnostních práv. Je zřejmé, že Hugo Salm skutečně byl členem fašistických spolků," vysvětlil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. Dědičky blanenského šlechtice musí Nečasové uhradit i veškeré soudní výlohy.

"Jsem ráda, že soud pochopil, že nešlo o snahu očernit Hugo Salma, že nešlo o pomlouvání, ale že jsem se snažila popsat situaci," reagovala na verdikt ředitelka blanenského muzea.

Ta mimo jiné v knihách kritizovala i jednání úřadů, které kvůli úmrtí Salma v roce 1946 nezjišťovaly, zda se vlastizradou provinil.

"Úřad si rozhodnutí nemístně zjednodušil, s touto logikou by se pak neprovinil ani Adolf Hitler, protože ten také zemřel před svým potrestáním," uvedla Nečasová.

Salmovy dcery se však nehodlají vzdát, využít chtějí mimořádný opravný prostředek, dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

"Od pana předsedy jsme nic jiného nečekaly, se srovnáváním otce s Hitlerem a podobně se ale nesmířím, určitě se odvoláme," reagovala Marie Salmová. "Vše se tu opět vztahovalo k restitucím, že prý když na ně není právo, má se psát jen negativně, s nimi tato kauza ale nesouvisí," dodala.