Nejnovější školkou v Brně je Dráček v Bayerově ulici, který otevřel 1. dubna.

Nejnovější školkou v Brně je Dráček v Bayerově ulici, který otevřel 1. dubna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soukromé školky v Brně jsou plné, i když stojí tisíce

  • 1
Kvůli nedostatku míst v brněnských státních školkách se začaly plnit i ty soukromé. Rodiče za ně platí nejméně pět tisíc korun měsíčně. I tak však vznikají stále nové.

Před dveřmi státních mateřských školek zůstalo letos na jaře více než 2 800 dětí od dvou do čtyř let, jimž zabraly místo ty dříve narozené.

Ačkoliv do konce letošního roku v Brně přibude ještě nejméně 400 míst, rodičům tříletých a mladších dětí, kteří potřebují jít do práce nebo si myslí, že by jejich dítěti prospěl kolektiv, nezbude nic jiného než se poohlédnout po soukromé mateřské školce. Těch jsou v Brně desítky, ale ani jejich kapacita nepojme všechny zájemce.

Kde a za kolik se v Brně také postarají o malé děti

Mateřídouška Jiráskova třída 29, Jaselská 15, Brno-střed www.skolka.cz

měsíční školné 5 600 Kč (česká třída), 8 600 Kč (anglická třída)

provoz 7.00-17.30

Jesle a miniškolka Skřítek Královopolská 10, Žabovřesky www.miniskolka.sablony.quonia.cz

měsíční školné 9 500 Kč

provoz 7.30-18.00

Vesněnka Údolní 10, Brno-střed www.vesnenka.eu

školné 65 Kč/hodina

provoz 8.00-18.00

Jesle a školka Beránek Antonína Slavíka 11, Brno-střed www.agentura-beranek.cz

měsíční školné 6 200 Kč

provoz 7.30-17.30

Safírka Pavlovská 16, Kohoutovice www.safirka.cz

měsíční školné 4 500 Kč (česká třída), 8 500 Kč (anglická třída)

provoz 6.30-17.30

Anglická školka Ponny Krondlova 1, Žabovřesky www.ponny-brno.cz

měsíční školné neuvedeno

provoz 7.30-18.00

Rodiče také rychle zjistí, že neexistuje žádný úplný seznam soukromých školek. "Brněnský magistrát je neeviduje," uvedl mluvčí města Pavel Žára.

Zájemci jsou tak odkázaní na internet nebo na doporučení svých známých, případně na rejstřík škol na stránkách ministerstva školství. V něm je vedeno pouze deset brněnských subjektů, které splňují náročné zákonné podmínky pro předškolní vzdělávání.

Rodičům pomáhá web

Určitým vodítkem může být web Namaterskevbrne.cz, který uvádí více než třicet privátních školek. Další desítky miniškolek, klubů či dětských skupinek však vznikají živelně v pronajatých bytech a domech po celém Brně.

Úřady umožňují lidem s živnostenským listem provozovat hlídání ve skupinkách do 15 dětí od tří let.

"Cítíme vzestup konkurence mezi školkami, v příštích letech jich zřejmě bude dost bojovat o přežití podle toho, jak bude klesat poptávka," myslí si Eva Neumanová z miniškolky Mary Poppins v Králově Poli.

"Ukáže se, která školka je kvalitní a která těžila z toho, že dětí je hodně," souhlasí s ní ředitelka MŠ Perlička v Obřanech Darina Gurutidu.

Největší nestátní brněnskou školkou je Maceška. Od roku 2006 provozuje tuto síť dvanácti miniškolek Centrum volného času Lužánky. "Navštěvuje nás kolem 500 dětí, nejvíce ve věku tři a čtyři roky," řekla koordinátorka Lucie Hájková.

"Původně jsme projekt zamýšleli jako pomoc dětem od dvou let při zvykání si na delší dobu bez rodičů. Poslední tři roky zaznamenáváme obrovský nárůst zájmu. Máme plno, a jakmile se uvolní místo, hned se o něj hlásí náhradník," popsala Hájková.

Dopolední miniškolka funguje v největších brněnských městských částech, v Bílovicích nad Svitavou a ve Šlapanicích. Rodiče zaplatí za každý vstup dvě stě korun. Macešku oslovují i radnice, aby jim pomohla při nedostačujících kapacitách školek.

"Od září budeme otevírat ještě jednu pobočku v Líšni. Oslovil nás přímo starosta, protože tam mají velký počet dětí, které se nedostaly do školky," dodala Hájková.

Plno mají i v obřanské Perličce, kde přitom školné začíná na 6 000 korun měsíčně za celodenní docházku. Rodiče jsou ochotní připlatit si za delší provoz, často až do šesti hodin večer, za různé kroužky navíc, alternativní metody vyučování nebo cizí jazyky. Nejžádanější jsou mateřinky, kde s dětmi komunikují v angličtině.

"Máme šest tříd, polovina z nich je anglických. Máme plno," řekla ředitelka nejstarší soukromé školky v Brně Mateřídouška Iveta Fürstová.

Školka funguje dvacet let a patří mezi ty levnější. Před třemi lety kvůli velkému zájmu otevřela druhou pobočku v Jiráskově ulici, kam dojíždí především děti z centra, Králova Pole nebo Žabovřesk.

Pozor na kvalitu

Zatímco státní školka stojí kolem tisíce korun i s jídlem, při celodenní docházce do soukromé rodina musí počítat s výdajem od pěti tisíc korun měsíčně. Na další nejméně tisícovku vyjde strava.

Samy zřizovatelky soukromých školek ovšem upozorňují, že ne vždy dostanou rodiče za vysoké školné kvalitní služby, a doporučují rodičům vybranou školku dobře prověřit.

"Mateřské školy vznikají rychle, protože reagují na poptávku, kterou ani tak nemohou pojmout. Je ale otázka, jestli to není na úkor kvality vzdělání," varuje Darina Gurutidu z obřanské školky.

,