Malí dobrovolníci. Na lípy u silnice mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem...

Malí dobrovolníci. Na lípy u silnice mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem nanesli speciální nátěr šedáci ze základní školy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Školáci natřeli lípy u silnice. Bílé stromy by měly zabránit nehodám

  • 8
Stačila větší dešťová přeháňka a málo zkušení řidiči měli problémy. Silnici II/495 mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem totiž lemují vzrostlé lípy. Náraz do nich už stál nejeden lidský život. Nyní stromy chrání speciální nátěr. Cíl? Zabránit tragickým dopravním nehodám, ale též kácení lip.

"Stromy jsme natřeli přibližně čtyřiceticentimetrovým pruhem reflexní bílé barvy, který začíná asi 80 centimetrů nad úrovní vozovky. Řidiči tak kmeny dobře vidí i v těch nejhorších myslitelných podmínkách," vysvětlil smysl nátěru mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Právě ekologové zajistili nátěr kmenů zářivě bílou barvou. Na členité a poměrně nepřehledné silnici jsou lípy viditelné nejen v noci, ale i při rozmarech počasí.

Ekologové se rozhodli natřít zhruba 120 stromů. Většina z nich tvoří alej, která v loňském roce získala ocenění za nejhezčí alej Zlínského kraje roku 2013. "Stromy jsou hodně staré. Odhadem mají přibližně 170 let," uvedla Karolína Svitálková, která lipové stromořadí do soutěže nominovala.

Místo dne dětí natírali školáci lípy

Ekologům při natírání kmenů hodně pomohli školáci ze základní školy Uherský Ostroh pod vedením učitelky Blanky Hipčové.

"Ve škole jsme slavili Den dětí. Žáci šesté třídy se ale místo oslav rozhodli pomoci přírodě a dobrovolně se přihlásili, že budou lípy natírat. Přišla sem celá třída, tedy sedmnáct žáků," upřesnila Hipčová. Školačky se sice v nevlídném počasí třásly zimou, chuť do práce jim to ale nevzalo.

"Chtěla jsem pomoct přírodě, aby se ty stromy nemusely kácet a dál tady rostly," řekla například Amálie Malušová.

Její spolužačka Kristýna Machálková k tomu dodala: "Ráda chodím do lesa. Mám proto dobrý pocit z toho, že pomáhám zachránit další stromy."

Nátěr má vydržet až patnáct let

Nátěr má na stromech vydržet dlouho.

"Poprvé jsme tuto vodou ředitelnou barvu použili na Vysočině v roce 2009, když jsme nátěr loni na podzim kontrolovali, byl pořád jako nový. Podle předpokladu má vydržet deset až patnáct let, tedy téměř třikrát tak dlouho, než kdybychom je natřeli vápnem," dodal Vozník.

Nyní všichni věří, že bílé kmeny stromů pomohou zabránit tragickým nehodám. Zřejmě nejznámější se udála před deseti lety v polovině srpna 2004, kdy tu zemřel osmnáctiletý fotbalista 1. FC Slovácko Ondřej Voříšek (více čtěte zde).