Geofyzikální výzkum v kapli Matky Boží nedaleko hradu Veveří.

Geofyzikální výzkum v kapli Matky Boží nedaleko hradu Veveří. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Speciální přístroje hledají podzemní chodbu z hradu Veveří

  • 0
Podle pověstí vede od kostelíku Matky Boží u Veverské Bítýšky k hradu Veveří tajná chodba. V podzemí se má navíc ukrývat vzácný poklad. Geofyzici se proto ve čtvrtek tuto chodbu pokusili najít. Výsledky budou do dvou týdnů, průzkum už ale odhalil klenby a malý prostor za kostelíkem.

"Údajně se tu nachází krypta. Tou se do podzemí mělo vcházet," popsal archeolog Zeno Čižmář, který je autorem výstavy Templářská legenda hradu Veveří, která je k vidění na hradě a věnuje se právě tematice této chodby.

Odborníci se ve čtvrtek především snažili objevit v zemi nějakou anomálii. Podle nich se dá soudit, jestli se v podzemí něco nachází, nebo ne. "Po tomto průzkumu už bude jasno a ukončí se všemožné spekulace," popsal Čižmář.

Výsledky průzkumu budou hotové nejdříve do dvou týdnu. Již ve čtvrtek však geofyzici u zadní zdi kostela odhalili malé klenby a otevřený prostor. "Přístroji se většinou odhalí staré jímky, které jsou zasypané, či studny. Prostě cokoliv, co má jiný půdní zásyp, než jaký je v okolí," popsala vedoucí terénních prací Pavlína Valová, která na čtvrteční průzkum dohlížela.

Podle pověsti má být v podzemí templářský poklad

Podle faráře kostelíku Matky Boží Marka Hlávky však pravděpodobně žádná chodba, která by spojovala svatostánek s druhým brněnským hradem, neexistuje. "Víme, že se tu nacházela studna a několik podzemních prostor pro uchovávání potravin. To je pravděpodobně všechno," soudí farář.

Rozluštit podzemní legendu se vědci snažili již v roce 1971. Nedaleko kostelíka objevili anomálii, ale zkušební vrt zastavila neznámá překážka. "Současné přístroje jsou však mnohem modernější, citlivější a přesnější," ujišťuje archeolog Zeno Čižmář.

Geofyzikální výzkum v kapli Matky Boží nedaleko hradu Veveří. Na snímku pracovníci Jan Tomeček a Ondřej Tesař.

V souvislosti s pověstmi o pokladech, které se v podzemí mají ukrývat, hledaly bájné chodby desítky dobrodruhů. Nikdo však neměl štěstí. Podle jedné z legend se dokonce v chodbách ukrývá dvanáct stříbrných soch apoštolů v životní velikosti. Ty měli do chodby ukrýt templáři, kterým hrad Veveří podle bájí patřil.

Podle některých legend vedou chodby až do Brna, Rajhradu a Dolních Kounic. Další hovoří až o Doubravníku či hradě Pernštejně.