Letní shakespearovské slavnosti - ze hry Bouře

Letní shakespearovské slavnosti - ze hry Bouře | foto: © Agentura Schok - Viktor Kronbauer

Špilberk ovládne Shakespeare, slavnosti zahájí Bouře s Janem Třískou

Tradiční přehlídka Shakespearových her v historickém prostředí Špilberku začíná dnes večer v Brně. Slavný dramatik bude na hradě vládnout až do konce měsíce, vstupenky ještě jsou. Přehlídka nabídne čtyři hry slavného dramatika pod širým nebem.

Oblíbený divadelní festival, jehož návštěvnost loni dosáhla na patnáct tisíc diváků, přinese i letos do Brna řadu novinek. "Těšit se můžete na premiéry Snu noci svatojánské v režii Ľuba Pavloviče a Komedii omylů Ivana Rajmonta, v repríze jsme zařadili Kupce benátského s Bolkem Polívkou a jeho dcerou Annou, na programu zůstává i stále žádaná Bouře s fenomenálním Janem Třískou," uvedla za pořadatele Eva Pánková z Brněnského kulturního centra.

. Brněnské shakespearovské dny

Bouře
9. až 12. července

Kupec benátský
15. až 18. července

Sen noci svatojánské
21. až 24. července

Komedie omylů
26. až 30. července

Vstupenky v ceně 250, 360 a 550 korun v předprodeji BKC, na www.ticketportal.cz, zbylé i na místě hodinu před představením.

Na každé představení ještě zbývají vstupenky. "Pravděpodobně se dostane i na ty, kteří přijdou k pokladně Špilberku hodinu před samotným představením," doplnila Pánková. "Největší zájem je zatím o Kupce benátského. Na tato představení zbývá kolem dvou set vstupenek na každý den," uvedl ředitel brněnské části festivalu Jan Nováček. Více než polovina lístků zbývá na Sen noci svatojánské nebo představení Komedie omylů. Kapacita nádvoří je asi 1 200 míst.

Obávat se tak lidé musí jen silného deště, kvůli němuž by se představení hraná pod širým nebem mohla zrušit. Za deště mírnějšího umělci své role sehrají, diváci si ale v hledišti nebudou smět otevřít deštník. Mohou si ovšem na hradním nádvoří koupit pláštěnku.

Brněnský festival zahájí v půl deváté večer Bouře s Třískou v roli otroka Kalibana, stejně jako loni herec vystupuje bez alternace. V nejvýznamnější hře Shakespearova pozdního období, v níž dramatik bilancuje svůj život i tvorbu, hrdinové procházejí nejen rozbouřenými živly, ale i bouří ve svých duších.

. Jan Tříska: Alternace? Nikdy!

Divého otroka Kalibana v Shakespearově Bouři nehraje Jan Tříska poprvé. Přesto si večer odbude premiéru: Prvně totiž svou oblíbenou roli "z půlky dítěte, z půlky muže, syčáka i neviňátka", předvede i před svou manželkou Karlou Chadimovou.

"Letos jsem do Brna přijel i se ženou, takže se na představení těším, že mě jako Kalibana konečně uvidí, zatím viděla jen část z generální zkoušky," řekl herec před představením. Špičkový výkon Jana Třísky mohou lidé na nádvoří hradu vidět i ve čtvrtek, v pátek a v sobotu.

Tříska roli ztvárnil, jak je jeho zásadou, bez alternace. "Nikdy bych v ničem nealternoval, mám to jako podmínku. Jsem tak uvyklý z Ameriky, kde to vnímají jako podvod," vysvětlil Tříska.

Není to však pro herce, který ve hře i za chladného počasí vystupuje pod širým nebem skoro polonahý, vyčerpávající?
"Ne. Je to jen o jednu komplikaci v tomto komplikovaném řemesle navíc. Nemohu nadávat, že je mi zima, na tom nic nezměním. A jestliže v hledišti sedí diváci ochotní tu zimu a nepohodu přijmout, je i naší svatou povinností se přizpůsobit," zdůraznil Tříska, že své povolání vnímá jako službu veřejnosti.

Že si oblíbený herec tentokrát do Brna vyrazil i s manželkou, ovšem nic nezmění na jeho pověstném pravidelném režimu. A aby si svůj ranní běh Brnem co nejvíce zpříjemnil, změnil dokonce i hotel. "Loni jsem bydlel v Internationalu, letos jsem přesídlil do Voroněže. Důvod je prostý, lépe se mi běhá podél výstaviště než centrem města," vysvětlil Tříska.

Procházku po brněnských památkách Tříska se ženou neplánuje. "Ale oba se těšíme na Špilberk. I když je to místo s temnou minulostí, jeho divadelní přítomnost se mi taková vůbec nezdá, ba naopak je velmi světlá," dodal herec, který na nádvoří uchvátil publikum již čtvrtým rokem. Dvakrát jako Lear, dvakrát jako Kaliban.

K roli otroka se Tříska vrátil po roce, teprve včera se znovu viděl s celým souborem. "Týden předtím zkoušeli po částech, všichni se poprvé sešli až v úterý večer na takzvané oprašovací zkoušce," řekl Jan Nováček. "A ač byla zkouška pětihodinová a na hradním nádvoří už byla zima, takový zápal jsem dlouho neviděl," nadšeně vylíčil Nováček.

Tříska se prý na jednu ze svých osudových rolí příliš rozpomínat nemusel. "Paměť už mám natolik vycvičenou, že mi text naskočí podobně, jako když po roce sednete na bicykl. To taky šlapete bez problémů," smál se herec. Postavu ostatně bravurně zvládá i v angličtině - v roce 1989 zažil v kůži Kalibana premiéru v Tyron Guetrie Theatre v Minneapolis.

K nejžádanějším představením pravidelné přehlídky patří Kupec benátský, kde herecky excelují Polívka s dcerou Annou. Strhující příběh hořké pomsty zazní v novém, pro slavnosti speciálně pořízeném překladu Lubomíra Feldeka. "Lze ještě prozradit, že herci během představení změní kostýmy: z dobového prostředí se rozverná hra se zpěvy a tanci v jistém momentu přenese do současnosti," dodala Pánková.

Novinku festivalu Sen noci svatojánské nazkoušel loni na Slovensku režisér Ľubo Paulovič. V inscenaci tak zazní čeština i slovenština z úst krále skřítků v podání Oldřicha Víznera či Puka Táni Pauhofové. Velkou roli Titanie dostala oblíbená Ivana Jirešová. "Spojení Titanie a Oberona je divoké, protože se oba vášnivě milují a taková láska s sebou přináší i obrovskou žárlivost," těší se na roli Jirešová, která v roli královny víl letos nahradila těhotnou kolegyni Sabinu Laurinovou.

Další premiérou bude Komedie omylů v režii Ivana Rajmonta, která brněnskou část přehlídky zakončí. "Tento titul jsem režíroval ještě jako student DAMU v roce 1969," vzpomínal Rajmont, který se tak k zábavné hře vrátil po čtyřiceti letech. Hrají Martin Pechlát a Jitka Čvančarová.