Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Důchodci v kůži studentů. V Brně budou bydlet spolu v jednom bytě

  • 3
Brněnští senioři budou bydlet jako jejich vrstevníci v západní Evropě. Sdílené bydlení více lidí ve velkém bytě začne fungovat na podzim. A to na nejlepší adrese ve městě, na náměstí Svobody.

Studentské sdílené bydlení si vyzkouší i brněnští senioři. Magistrát se inspiroval podobnými projekty z Dánska, Rakouska či Nizozemska. Za 6,6 milionu korun začalo město opravovat druhé patro domu na rohu Zámečnické ulice a náměstí Svobody, kde dříve sídlila regionální kancelář brněnské ODS.

Teď tam ve vedlejších prostorách vznikne devět pokojů pro jedenáct seniorů, společná kuchyně, jídelna, prádelna, společenský kout a místnost pro pečovatelku. První obyvatelé se nastěhují letos na podzim.

Byt pro seniory vzniká na náměstí Svobody.

„Pro seniory bude výhodné kromě ušetřených nákladů na bydlení také to, že budou ve společnosti lidí podobného věku,“ myslí si náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL).

Magistrát si od nového typu bydlení slibuje, že se do něj budou stěhovat důchodci z velkometrážních bytů v centru, kde z malých penzí velmi těžko zaplatí nájem. V novém bytě je pokoj vyjde na zhruba dva tisíce korun měsíčně.

„Je to pilotní projekt, ale už teď je jasné, že se osvědčí,“ konstatoval s odkazem na úspěšné vzory v zahraničí náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno), který má na starost sociální oblast. Podle něj budou klienti stejní jako ti, kteří bydlí v tradičních domech s pečovatelskou službou. Jen budou v menším a přátelštějším prostředí.

V centru jsou desítky volných bytů. Patří městu

Sdílené bydlení je určené pro soběstačné seniory, kteří jsou zvyklí žít ve městě a nechtějí opuštěním svého původního bytu přijít o sociální vazby.

Vedoucí pečovatelské služby městské části Brno-sever Kateřina Nivnická podotýká, že bude záležet na tom, jak si lidé žijící ve sdíleném bydlení navzájem sednou. „Všechno je o domluvě, záleží na lidech, jejich povahových vlastnostech,“ řekla Nivnická.

Péče o seniory v Brně

20 brněnských domovů pro seniory nabízí asi dva tisíce míst.
50 domů s pečovatelskou službou má tisícovku bytů pro další až dva tisíce klientů.
900 žadatelů čeká v pořadníku, až na ně přijde řada.
Služby pro seniory poskytuje jak město, tak neziskové a církevní organizace.
Souhrnné informace a rady lze najít na webu socialnipece.brno.cz.

Město plánuje v budování podobných minidomovů důchodců pokračovat. „Máme vytipované další domy v širším centru města, na Brně-střed a sever, kde můžeme podobné sdílené byty rekonstruovat. Jediným požadavkem je, aby měly výtah,“ dodala náměstkyně Liptáková.

Podle ní jsou právě velké byty sdílené několika lidmi jednou z cest, jak vyřešit vysokou poptávku po seniorském bydlení v Brně, jehož obyvatelé stárnou rychleji než v jiných částech republiky.

V centru jsou navíc desítky prázdných velkých bytů, které patří městu. Lidem se totiž po deregulaci nájemného vyplatí odstěhovat se do soukromých nemovitostí, které jsou v lepším stavu než zanedbané městské. Jejich rekonstrukce na sociální bydlení nejen pro seniory je podle starosty Brna-střed Martina Landy (Žít Brno) cestou, jak situaci alespoň částečně řešit.

„Nejsme tak daleko jako magistrát. Ale s Armádou spásy a Masarykovou univerzitou jednáme o vhodných prostorech i pro sdílené bydlení. První výsledky by měly být jasné do konce roku,“ popsal Landa.

Kraj chce bydlení pro seniory i mladé rodiny

Projekty bydlení pro seniory podobné tomu magistrátnímu plánuje také Jihomoravský kraj. Nechal vypracovat studie nevyužitých školských budov v Boskovicích, Kyjově a Dědicích u Vyškova.

„Školy je už nepotřebují. Proto chceme, aby nezůstaly prázdné, a pracujeme na projektové dokumentaci,“ uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Roman Celý (KDU-ČSL).

Kraj v nich chce vybudovat desítky malometrážních bytů pro seniory i mladé rodiny. „Poptávka po tomto druhu bydlení je zde velmi vysoká,“ dodal Celý s tím, že podobně chce kraj postupovat i v dalších městech.

Zřejmě nejdál je přestavba bývalého oděvního učiliště v Boskovicích na komunitní centrum. „Boskovice tento způsob bydlení velmi potřebují, a to bez rozdílu věku, poptávka je jak ze strany mladých, tak i těch starších, kteří chtějí spíše malé byty,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková (KDU-ČSL).

Podle odhadů by měla přestavba školy vyjít na více než 44 milionů korun. Kraj s ní chce začít ještě letos.