ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Sponzoři ODS dostávali zakázky od brněnských radnic, jimž strana vládla

  • 30
Sponzoři ODS dostávali veřejné zakázky až za miliony korun od radnic brněnských městských částí, na nichž vládli občanští demokraté. Majitelé firem tvrdí, že dary se zakázkami nijak nesouvisí. Protikorupční experti to ovšem tvrdě kritizují.

Není to ojedinělé spojení. Firem, které sponzorovaly občanské demokraty a zároveň od radnic vedených toutéž stranou dostávaly zakázky, se dá v posledních třech letech v Brně dohledat hned několik.

Redakce MF DNES to zjistila při porovnávání seznamů sponzorů, zastupitelů a vítězů veřejných zakázek.

Dárci ani strana žádný zákon neporušili, protikorupční experti ale tuto praxi považují za problém. „Je možné, že jde o nepřímé a skryté financování politických stran z veřejných zakázek,“ domnívá se například Martin Kameník, ředitel nevládní organizace Oživení.

Třeba v městské části Brno-Komín získal několik zakázek tamní dlouholetý zastupitel za ODS, architekt Pavel Pekár a jeho ateliér PP Architects. Pekár a jeho firma následně věnovali ODS ve volebním roce 2014 sedmdesát tisíc korun.

„Přispěl jsem na kampaň před komunálními volbami. Spojovat zakázky s vyváděním peněz na volby je směšné. Ucházel jsem se o ně jako každý jiný,“ popsal Pekár.

Byla to dobročinnost, hájí se podnikatel

Jednou ze zakázek byla například v roce 2011 projektová dokumentace na rekonstrukci dětského dopravního hřiště v ulici Pastviny za více než 160 tisíc korun.

„Byla to spíš dobročinná akce našeho ateliéru, ve výsledku nám to žádný zisk nepřineslo. Dětská hřiště nás neživí, projektujeme domy nebo veřejná prostranství. Spíš jsem měl dobrý pocit z toho, že se dopravní hřiště podařilo,“ doplnil Pekár.

Podle nynější starostky Komína Milady Blatné (Strana zelených) zakázky přezkoumávali úředníci z magistrátního odboru kontroly a neshledali žádné pochybení. „Všechny procházely řádným výběrovým řízením. Z mého pohledu je to spíš morální záležitost,“ řekla Blatná, první starostka v Komíně, která je po skoro 25 letech z jiné strany než ODS.

Pekárův ateliér ale pracoval i pro další městskou část, v jejímž čele seděl tehdy jeho stranický kolega Libor Šťástka. V letech 2010–2014 získal od největší městské části Brna-střed zakázky na dokumentaci k opravám základních škol za nejméně 820 tisíc korun.

V roce 2014 pak vyhrál soutěž na rekonstrukci parku na Konečného náměstí. Za návrh mu radnice zaplatila 350 tisíc korun.

Dary nemají souvislost se zakázkami, říká poslanec

Bývalý starosta Brna-střed a nynější opoziční městský zastupitel Šťástka na zaslané dotazy nereagoval. Architekt Pekár říká, že ani jeho stranický kolega jako starosta nemohl ovlivnit, kdo vyhraje architektonickou soutěž.

„Nepřijde mi zvláštní hlásit se do soutěží na radnicích, kde sedí straničtí kolegové. Vyhrál jsem soutěže i v jiných městech, nerozlišuju, z jaké strany je starosta. Největší odměna pro mě je, že veřejnost rekonstrukci parku přijímá jako povedené dílo,“ dodal.

Poslanec Pavel Blažek, který byl až do roku 2014 předsedou brněnské ODS a zároveň zastupitelem na Brně-střed, říká, že sponzorské dary pro stranu nemají souvislost s veřejnými zakázkami, které získal jeho spolustraník.

„Jsou desítky členů, kteří zakázky od radnic neměli a také dávali straně peníze. A já sám jsem členstvo vyzýval, ať se snaží straně přispívat,“ sdělil Blažek.

Menší dary se hůř dohledávají

V seznamech sponzorů ODS se ale v posledních letech vyskytují i další brněnské firmy, které dostávaly lukrativní zakázky od radnice Brno-střed, kde ODS vládla nepřetržitě několik posledních volebních období. Společnost Eko Kosík získala v minulém volebním období zakázky za více než 8,5 milionu korun na úklid psích exkrementů.

V roce 2014, kdy se konaly komunální volby, majitel firmy Ladislav Kosík, jeho bratr Ivan a další tři příbuzní darovali ODS dohromady 80 tisíc korun. Další společník firmy Karel Plch a jeho manželka věnovali ODS v témže roce 35 tisíc korun.

Ředitel organizace Oživení Kameník říká, že podobné případy menších darů od fyzických osob jsou mnohem hůře dohledatelné než klasické dary přes právnickou osobu.

„Člověk už si musí dát práci, aby to vystopoval. Indicií, že se zakázkou sponzorovi strany není něco v pořádku, může být, pokud se obchází otevřená soutěž. Tam je také větší pravděpodobnost klasického stranického klientelistického vztahu,“ dodal Kameník.

Je moje věc, komu dám peníze, hlásí majitel firmy

Eko Kosík přitom dostávalo zakázku na úklid exkrementů od radnice opakovaně několik let po sobě a pokaždé do výše maximálně dvou milionů korun, což je zákonný limit pro zakázku malého rozsahu.

„Předmětné veřejné zakázky malého rozsahu byly vždy zadávány výzvou minimálně třem uchazečům k podání nabídky,“ uvedl Jiří Sodomka, vedoucí právního a organizačního odboru úřadu Brna-střed. Formálně tedy bylo vše v pořádku.

Problém se sponzorskými dary nevidí ani majitel firmy Ladislav Kosík. „Bylo to moje svobodné rozhodnutí a nemám, co bych k tomu dodal. Je moje věc, komu dám peníze,“ řekl. „Se zakázkami to nijak nesouvisí, po telefonu se o tom nehodlám bavit,“ dodal.

Další brněnská stavební firma Evom darovala loni ODS padesát tisíc korun. V letech 2011–2014 opravovala střechy, fasády či vyměňovala okna v městských domech za více než osm milionů korun. Její majitel Libor Klimeš říká, že ani netušil, že tehdy na radnici Brna-střed vládla ODS.

„Nevím, jak Brno-střed funguje, a nevím, proč se o takové hlouposti bavíme. Kdybych ODS věnoval půl milionu, má smysl o tom debatovat,“ řekl Klimeš. Také on popřel, že by dar straně nějak souvisel s veřejnými zakázkami, které jeho firma od radnice obsazené tehdy ODS získala.

Miliony poslaly straně i krachující lékárny

Podobnou praxi, kdy získávali veřejné zakázky brněnští sponzoři nebo zastupitelé ODS, zmapovala MF DNES už před více než deseti lety. Tehdy například opravovala byty v Líšni firma Reko tamního zastupitele Jiřího Studeného.

V Židenicích zase pravidelně získávala zakázky na úklid veřejných prostranství firma Sepes zastupitele a městského radního Petra Paulczynského.

A v Brně-sever spravovala tisíce bytů firma Bytasen, v níž seděla zastupitelka a pozdější starostka městské části Sabina Tomíšková. Její otec a další společník firmy Ladislav Koukal byl navíc zastupitelem v Židenicích, které svoje byty také svěřily Bytasenu.

Brno je tradičně centrem podivných darů pro ODS. V letech 2012 a 2013 dvě brněnské firmy, D-Pharm a Lékárna u Rubínu, poslaly v součtu občanským demokratům 12,75 milionu korun. Obě přitom v té době mířily ke krachu a dlužily vlastním dodavatelům (psali jsme zde).

Když byla ODS ve městě u moci, dostala milionové dary z Brna také od nemajetné kadeřnice či muže se 13 exekucemi (psali jsme zde).