O dotované byty ve Švehlově ulici ve Šlapanicích se vede spor. Město chce po...

O dotované byty ve Švehlově ulici ve Šlapanicích se vede spor. Město chce po nájemcích statisíce navíc proti původně dohodnuté částce. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Smlouvy neplatí, uhraďte 200 tisíc, šokovalo město nájemce dotovaných bytů

  • 74
Bytové martyrium řeší čtyřiadvacet rodin ze Šlapanic u Brna. V roce 2003 zaplatily za dotované byty s vědomím, že papírově budou jejich až po dvaceti letech. Město nyní přišlo s tím, že smlouvy považuje za neplatné a žádá po nájemcích, aby doplatili statisíce.

Město v roce 2003 dostalo na výstavbu bytovek ve Švehlově ulici dotaci 9 milionů korun ze Státního fondu pro rozvoj bydlení. Zájemci o byty, pozdější nájemci, uhradili zálohy ve výši kupní ceny bytu a město jim smlouvou o smlouvě budoucí přislíbilo, že na ně byty převede kvůli podmínkám dotace až za 20 let.

Za největší typ bytu 2+1 tehdy lidé uhradili 800 tisíc. Zaplacená záloha se
navíc měla úročit fixní částkou 4,65 % ročně, která by šla na úhradu nájemného.

Peníze ovšem v bance nezůstaly, „prostavěly se“. Město tak následující roky neinkasovalo žádné nájemné.

Současné vedení radnice nyní přišlo s tvrzením, že smlouvy neplatí. Požaduje od nájemníků doplatek 130 až 220 tisíc korun, protože podle nedávno zpracovaného posudku byly původně stanovené ceny bytů i nájemného příliš nízké a podmínky pro město nevýhodné.

„Především ale město mělo před 13 lety zveřejnit záměr, že chce prodávat byty, mělo připravit patřičné usnesení. To se ale nestalo, proto nyní nájemníci mají neplatné smlouvy,“ uvedla k záležitosti starostka za Čisté Šlapanice Michaela Trněná.

Město se podle ní snaží o vstřícný krok, a proto se vrací k tržním cenám z roku 2003, místo aby požadovalo dorovnání cen platných loni.

Asi špatně chápu význam vstřícnost, posteskl si nájemník

Nájemníkům se to nelíbí. „Velice mě potěšilo zjištění, že když byt nekoupím já, tak ho prodáte. Ve svém věku asi špatně chápu význam vstřícnost,“ pronesl sarkasticky na posledním zasedání zastupitelstva jeden z dotčených nájemníků Stanislav Kazda.

Ceny bytů, o něž je spor

Byt 2+1, 62 m²
Cena původní - 797 tis. korun

Cena tržní 2003 - 1 milion.

Cena tržní 2015 - 1,5 milionu

Byt 1+1, 41 m²
Cena původní - 529 tis. korun

Cena tržní 2003 - 683 tis.

Cena tržní 2015 - 1 milion

Pozn.: Tržní ceny dle posudku zpracovaného městem

O plánu města zbavit se dotovaných bytů se dozvěděl začátkem dubna z takzvaného přípisu, který město nájemníkům rozeslalo.

Věci se daly do pohybu poté, co Šlapanice vyjednaly změnu dotačních podmínek, díky čemuž mohou byty převést na jiné vlastníky už teď, o sedm let dříve.

Zveřejněním záměru prodeje na úřední desce - které je v případě nakládání s obecním majetkem povinné ze zákona - chce nyní radnice dodatečně napravit někdejší pochybení svých předchůdců.

Stanislav Kazda i ostatní v jeho situaci se obávají, že město sice možná bude respektovat jejich předkupní právo, avšak samo určí cenu, termín i další podmínky prodeje bytů. V závěru by se tak vlastnických práv k bytovým jednotkám ani nemuseli domoci.

„Pokud chce město napravit současné neplatné smlouvy, musí postupovat touto cestou. Předpokládáme ale vznik společné dohody. Město navrhlo několik variant řešení, při všech ale musí respektovat zákon o obcích,“ řekl iDNES.cz mluvčí města Jakub Mikšovský.

Musíme myslet i na ostatní, prohlašuje radnice

Podle advokáta dotčených nájemníků Zdeňka Joukla to však nezbytně nutné není a stačilo by zastupitelům jednoduše dát ke schválení nové smlouvy.

„Neuveřejnění záměru je formální chyba, kterou lze napravit hlasováním zastupitelů o kupní smlouvě. Veřejnost o tom tehdy věděla, psalo se to v místním tisku, existoval i pořadník. Nechceme být formalisté, je jasné, že konsensus vznikl, budoucí kupující zaplatil a město peníze nevrátilo, tudíž nemůžeme říkat, že neplatí něco, co všichni 12 let dodržují,“ řekl iDNES.cz Joukl.

Zatímco radnice prohlašuje, že postupuje jako řádný hospodář, napravuje chyby dřívějšího vedení (o dlouhé nadvládě KDU-ČSL čtěte zde) a argumentuje tím, že musí myslet na ostatní lidi, kteří tak výhodné podmínky získání bydlení nedostali, nájemníci považují postup za nekorektní. Vedení města však lakonicky prohlašuje, že je k investici do bytů, na které budou dvě dekády čekat, nikdo nenutil.

„Tuhle anabázi jsem si nikdy ani ve zlých snech nepředstavoval. Jsem v situaci, kdy musím zvažovat, jestli přijdu o peníze, které jsem do bytu investoval, jestli přijdeme o bydlení, zkrátka co s námi bude dál. Připravili jste nám hodně bezesných nocí,“ přisadil si během zasedání další nájemník.

Lidé se pozastavovali také nad tím, že znalec zpracoval posudek, aniž si byty přišel prohlédnout. „Jakožto soudního znalce v oboru zdravotnictví by mě zajímalo, jak vlastně k závěrům dospěl,“ dodal Kazda. A doplnil, že město s nájemníky málo komunikuje.

Pokud se strany nedomluví, skončí kauza u soudu

Radnice pochybení nepřipouští. Celou dobu prý lidi dostatečně písemně informovala.

„Mají pocit, že podmínky nejsou to, co by chtěli. Nesouhlasí s předkupním právem ani zpětnou koupí, ale my musíme chránit majetek města a nemůžeme dovolit, aby se s byty začalo okamžitě obchodovat,“ uvedla Trněná.

Nájemníci už zadali zpracování revizního znaleckého posudku, který má za cíl stanovenou cenu prověřit. Dokument, který má v ruce město, je podle jejich právního zástupce zmatečný.

„Chceme se dohodnout, ale za podmínek, které byly původně nastaveny. Lidé zaplatili peníze, pořád jednají s městem a nezajímá je, jestli se vyměnila garnitura,“ řekl zastupitelům advokát Joukl.

Smlouvy by musel za neplatné označit soud. Obě strany však prohlašují, že by se mu už kvůli výlohám rády vyhnuly. Pokud se však nedomluví, nic jiného než svěřit případ justici jim zřejmě nezbude.

Jouklovi klienti by prý možná i souhlasili s doplatkem, prokáže-li se, že tržní hodnota a nájemné skutečně byly vyšší, než jimi složené sumy.

„Anebo nechme cenu původní a dejme do smluv omezení, na kterých se domluvíme, ale nelze současně zvyšovat cenu a přidávat další původně nezakotvená ustanovení typu předkupní právo a zpětná koupě,“ uzavřel advokát.