ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na vlajce Tibetu vydělá jen výrobce zástav, řekl komunista a vyvolal povyk

  • 51
Konspirační teorie i lehce bláznivé nápady vyvolal na zasedání břeclavských zastupitelů zdánlivě nevinný bod jednání. Politici měli odhlasovat březnové vyvěšení tibetské vlajky. Zatímco jinde podobné gesto odkývají bez pozastavení, v jihomoravském městě to rozpoutalo plamennou diskusi.

„Je to věc, která nemá žádnou váhu. Celé to stejně zosnuje společnost, která tyto vlajky vyrábí,“ zlobil se komunistický zastupitel Leopold Levák, který svou konspirační teorií vzbudil na tvářích přihlížejících Břeclavanů pobavený úsměv.

S tím, jak na pondělní schůzi hlasovat, však nepomohla zastupitelům ani rada, která v ostatních projednávaných věcech vždy dává doporučující stanovisko. „Tentokrát rada zůstala apolitická a rozhodli jsme se, že budeme hlasovat každý dle svého přesvědčení,“ vysvětlil starosta města Pavel Dominik (Pro Region).

Vlajka pro Tibet

  • Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na porušování lidských práv v Tibetu. V roce 2013 ji například v ČR podpořilo 601 obcí, měst, městských částí, krajů a více než sto škol.
  • V roce 1950 obsadila území Tibetu armáda Číny. V roce 1959 uprchl dalajlama do Indie, po jeho odchodu vypuklo v Tibetu povstání proti několik let trvajícím represím a čínské politice znevýhodňující Tibeťany v jejich vlastní zemi. Při povstání zemřelo přibližně 80 tisíc Tibeťanů.

Aby však bylo úřednímu šimlovi učiněno zadost, usnesení navrhla jako souhlasné.

Dvanáct z pětadvaceti přítomných zastupitelů se nakonec zdrželo. Usnesení tak nebylo přijato. Jenže právě to uvedlo zastupitele do ještě větších rozpaků.

A co vyvěsit vlajku OSN?

„To, že jsme neschválili vyvěšení, přece neznamená, že jsme schválili nevyvěšení,“ snažil se ještě tradici podpory Tibetu zachránit lidovecký zastupitel Richard Zemánek.

Z omylu ho však vyvedl právník města Roland Vlašic, který potvrdil, že i když se většina zastupitelů zdržela, usnesení se považuje za neschválené. Nad Břeclaví tak vlajka Tibetu nezavlaje.

Když to při hlasování nevyšlo s tibetskou vlajkou, přišel s náhradním nápadem místostarosta Zdeněk Urban (ČSSD). „Mohli bychom vyvěšovat vlajku OSN, tím bychom podpořili všechny země, o kterých se veřejně mluví v souvislosti s útlakem jejich obyvatel,“ navrhl v žertu zastupitelům.

V Břeclavi jsou s tibetskou vlajkou spojeny kuriózní situace každoročně. V odpověď na vlajku na městské radnici totiž jeden z místních občanů na protější straně ulice tradičně vyvěšuje vlajku čínskou.