ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Kvůli prázdným bytům utíkají peníze, zlobí se opozice ve středu Brna

  • 10
Byty nejprve opravit a pak je teprve přidělit nájemci, nebo je pronajmout a nechat nové obyvatele, aby si je vylepšili sami? Spor o to, co s neobsazenými prostory v městské části Brno-střed, pokračuje.

Zatímco opoziční zastupitelé si stěžují, že vše zbytečně dlouho trvá, vedení radnice se hájí tím, že je spousta městských bytů ve špatném stavu, a proto je třeba investovat do jejich rekonstrukce.

Prázdných bytů je v tuto chvíli v největší části Brna oficiálně 446, před půl rokem jich přitom bylo téměř o 30 méně.

„Některé však byly schváleny k takzvanému odsvěření, jiné se zapojí do programu sociálního začleňování či jejich opravu řeší přímo magistrát. Volných je tak ve skutečnosti 339,“ vysvětlil místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (ANO).

Stavebnětechnický stav mnoha z nich podle něj neodpovídá kvalitám bydlení 21. století, a je proto nutné je nejprve opravit, teprve poté nabídnout lidem.

Opravit podle sebe? Ano, ale pod dohledem radnice

Podle zastupitele za opoziční ČSSD Bedřicha Tomana tak ale městská část přichází o peníze.

„Nová koalice začala experimentovat a rozhodla se, že všechny byty opraví sama. Počet nepřidělených stále stoupá, a vznikají tak značné ekonomické ztráty. Na vině je pouze špatné politické rozhodnutí,“ naráží na novinku, kterou zavedla koalice Žít Brno, ANO, KDU-ČSL a Strany zelených.

Letos se tak zatím zrekonstruovalo přes 20 bytů, na podobném počtu dělníci aktuálně pracují a u jiných se ještě čeká na schválení. Opozice se ale zlobí, že je to příliš málo a že zástupci Brna-střed slibovali mnohem vyšší číslo.

„Opravit si byt mohou ale i nájemci sami, ne však hned podle své vlastní představy. Nejprve musí být na radnici schválena projektová dokumentace. Vše se řídí pravidly z letošního února,“ vysvětlila mluvčí městské části Denisa Kapitančíková.

Nájemníci se na opravách snaží ušetřit

Vedení radnice tak chce mít nad rekonstrukcemi bytů dohled. „Důvodů je více. Vůči občanům by to bylo asociální. Na opravu bytového fondu máme totiž každoročně stovky milionů, zatímco nájemci si často berou půjčky s nemalým úrokem,“ doplnil Švachula a dodal, že se zároveň musí myslet na kvalitu stavebních prací.

Nájemníci totiž podle něj mnohdy nedbají na estetiku ani společný zájem ostatních bydlících a vymýšlejí nejrůznější šalamounská technická řešení. Na opravách se tak snaží ušetřit, což se na výsledné podobě projevuje.

„Za kontrolu průběhu a výsledek rekonstrukce je přece zodpovědný úřad. Pouze to tak poukazuje na naprostou neschopnost řídit odbor, který vykonává správu majetku,“ namítl však Toman. Opozice proto doufá, že radnice vyslyší její námitky. Ta však o změnách systému přidělování bytů neuvažuje.